Bulgaristan'daki Türklerin Hayali Adil bir CumhurbaşkanıBulgaristan’daki Türklerin Hayali Adil bir Cumhurbaşkanı

Bulgaristan’daki Türklerin Hayali Adil bir Cumhurbaşkanı


Son Güncelleme :

11 Kasım 2021 - 14:50Pazar günü Bulgaristan’da yapılacak olan cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri için Türkiye’de de 126 sandıkta oy kullanılabilecek.

Bulgaristan’da yaşayan Türkler, “eşitlikçi, halkın çıkarlarını ön planda tutan ve onları kucaklayan bir cumhurbaşkanının hayalini kuruyor.14 Kasım’da Bulgaristan’da yapılacak eş zamanlı cumhurbaşkanlığı ve erken parlamento seçimleri öncesi Türklerin beklenti ve umutlarını dile getiren iş insanı Metin Hasan, “Bu seçimlerle yeni cumhurbaşkanımızın herkese eşit davranmasını bekliyorum.

Kadıri Latifov Musiki Tiyatrosu müdürü Sabiha Mestan, “(Cumhurbaşkanının) kendilerine tehditle değil, halka sarılan bir havayla yaklaşmasını bekliyorum” diyor:  Kanun hepimize eşit olsun, refah olsun.

Üniversite öğrencisi Sencan Veli, “Siyasetçilerin ülkemizde iş açacak kadar fabrikaya sahip olmasını istiyoruz, böylece gençlerimiz Batı’da durmasın, evlerine dönsünler, kendi topraklarında çalışsınlar, yaşasınlar” diyor ve ekliyor: “Gençler olarak Türkçe eğitimine daha fazla ilgi gösterilmesini istiyoruz. Türkçemizi daha üst seviyeye çıkarmak için Türkçe’nin daha dikkatli öğretilmesi gerekiyor” dedi.

Bulgaristan ‘da 14 Kasım’da yapılacak eş zamanlı cumhurbaşkanlığı ve erken parlamento seçimleri öncesinde Türkler, beklenti ve umutlarını dile getirdiler.

Bulgar Türkler Eşit bir CB istiyor

Türklerin ve Müslümanların yaşadığı Kırcaali vilayetinin güneydoğusundaki Mestanlı kasabasından iş insanı Metin Hasan, “Bu seçimlerle yeni cumhurbaşkanımızın herkese eşit davranmasını bekliyorum. (Başkanın) havaya çarparak, seyirciye sarılarak, tehdit etmeyerek yaklaşmasını bekliyorum. Milletvekillerimizden sesimizi dinlemelerini ve sorunlarımıza ortak olmalarını bekliyorum. Sadece hayatımız huzurlu olsun yeter” dedi.

70 yaşındaki emekli işçi Mümin Çavuşoğlu, “Devrik komünist diktatör Todor Jivkov zamanında 30-40 yıl önce esaret altında yaşadık. Allaha şükür, çoğunluğu Türk olan Hak ve Özgürlükler Hareketi partisi genel başkanı Ahmet Doğan çıktı, bir planla Türkleri büyüttü ve insan olarak yaşamaya başladık” dedi.

Yeni cumhurbaşkanının “Türk halkının tüm haklarını tanımasını” istediklerini belirten Çavuşoğlu, “İnsanların dini inancı olsun. Her şeye haklarını tanımaları gerekir. Biz Türkler olarak burada Türk olarak yaşamamızı devam ettirmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“Gençlerin Bulgaristan’da kalması için Yaşam Standardının Yükselmesi Şart”

Hollanda’da yaşayan gurbetçi bir şoför olan Beyazıt Yüseyin, “Gençlerimiz Avrupa’ya, ABD’ye, Türkiye’ye, her yere kaçıyor. Gençleri Bulgaristan ‘da tutmak için iş açmak gerekiyor, yaşam standardı daha yüksek olmalı.” dedi.

“Günümüzde ekmeğin fiyatı 1,4 leva (7,8 lira). İnsanlar zor yaşıyor. Bu ülkede yaşam koşulları çok zor. 63 Yaşındayım, emekliliğim yaklaşıyor ama hala Avrupa’ya doğru eğiliyorum. Ona göre, yeni cumhurbaşkanı ve milletvekillerinin bu sorunları çözmelerini ve “çıkarları hakkında değil, insanlar hakkında düşünmelerini bekliyorlar.” diye konuştu.

 Türk sanatçılar eşitlik, refah ve tanınma diliyor

Kırcaali’deki Kadriye Latifova Müzikal Tiyatrosu Direktörü Sabiha Mestan da “her seçime yeni bir umut ve yeni bir heyecanla gidiyoruz” dedi.

Bulgaristan’da Türk oyunları sunan tek tiyatro olduklarını vurgulayan Mestan, Kırcaali bölgesi olarak seçimlerden beklentilerinin olduğunu belirterek, “Yasalar hepimizle eşit olsun, refah olsun. Politikacılardan istediğimiz de bu. Ayrıca; bölgemizde yeterince fabrika olması, işlerin açılması, gençlerimizin Batı’da durmaması, vatanlarına gelmelerine izin vermeleri, kendi topraklarında çalışmalarına izin vermeleri, yaşamalarına izin vermeleri gerekiyor” dedi.

Mestan ayrıca, “Ana dilimiz Türkçe’yi güzelliği ve melodisiyle izleyicilerimize sunmaya çalışıyoruz. Bu dünyada var olabilmemiz ve gelişebilmemiz için ana dilimizi, Türkçemizi, Türk tiyatrolarını desteklememiz gerekiyor. Tiyatromuzla Bulgaristan genelinde Türkçeyi anlayan ve bilen insanlara sesleniyoruz. Denemeye devam edeceğiz. Ana dilimizi, Türkçemizi destekleyelim, seçimlere katılalım, birlik olacağız, birlikte olacağız” şeklinde konuştu.

Perperik (Yağışlar) köyünde yaşayan 31 yaşındaki ressam Esin Selim, seçimlere yeni umutlarla gittiklerini belirterek, “Sanatseverler adına tek istediğim bize daha fazla yer açmak. Daha iyi anlaşılmış olmamız, sponsorların varlığı, yurt dışında ve yurt içinde bulunmamız her zaman önceliğimizdir “diye konuştu.

Esin, seçimlerden sonra yurt dışına giden meslektaşlarının da Bulgaristan’a dönmek ve sanatlarını ülkelerinde uygulamak istediklerini sözlerine ekledi.

2006 Yılından bu yana Mestanlı şehrinde faaliyet gösteren Mestanlı Zeybekler Derneği’nin solisti Rossi Maksimova, seçimlerden sonra ülkedeki eğitim sisteminin uzun süredir daha geniş çaplı değişikliklere ihtiyaç duyduğunu savunarak öncelikle Covid-19 salgınına karşı daha başarılı bir mücadele beklediklerini vurguladı.

Maksimova şunları söyledi: “Umarım, seçimlerden sonra ekonomik seviyemizin artacağına, ortalama Avrupa seviyesine geçeceğimize inanmak istiyorum.”

Gençlerin “daha fazla iş imkanı, daha fazla kültürel etkinlik ve daha eksiksiz bir Türkçe eğitimi” beklentisi

Üniversite öğrencisi Sencan Veli de, yeni yönetimin akranlarına daha fazla iş sağlamasını, daha fazla kültürel etkinlik düzenlemesini ve dil, dans ve müzik öğreten merkezler oluşturmasını beklediğini söyledi.

Veli ayrıca, “Gençler olarak Türkçe eğitimine daha fazla önem verilmesini istiyoruz. Türkçemizi daha üst seviyeye çıkarmak için Türkçe’nin daha kapsamlı bir şekilde öğretilmesini istiyoruz” diye konuştu.

 21 siyasi parti ve 7 koalisyon yarışacak

her iki seçimde de 14 Kasım’da 6 milyon 708 bin 189 kayıtlı seçmenin bulunduğu bir ülkede 21 siyasi parti ve 7 koalisyon yer alacak. Seçimlerde cumhurbaşkanı ve başkan yardımcılığı görevine 24 düet aday olacak.

Seçim kampanyası 12 Kasım’da sona erecek. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin kesin sonuçlarına 14 Kasım’da ulaşılamaması halinde ikinci tur 21 Kasım’da yapılacak.

Türklerden oluşan HÖH Cumhurbaşkanı Adayı Çıkarttı

Çoğunluğu Türk olan Hak ve Özgürlükler Hareketi partisi bu seçimlerde genel başkanı Mustafa Karadayı’yı cumhurbaşkanı adayı gösterdi.

HÖH Başkanı Bulgaristan CB adayı Mustafa Karadayı

HÖH Başkanı Bulgaristan CB adayı Mustafa Karadayı

Türkiye’de 126 Sandıkta da Bulgaristan Seçimleri için Oy Kullanılabilecek

Türkiye’de çifte vatandaş statüsünde yaşayan Bulgaristan göçmenlerine, Bulgaristan’da 14 Kasım’da yapılacak milletvekili ve cumhurbaşkanı seçimlerinde sandığa gitme çağrısı yapıldı.

4 Nisan ve 11 Temmuz’da yapılan iki genel seçimin ardından hükümetin kurulamaması nedeniyle Bulgaristan’da seçmenler, 14 Kasım’da bu sefer hem cumhurbaşkanlığı hem de genel seçimler için 3. kez sandık başına gidecek.

Türkiye’de çifte vatandaşlığı bulunan seçmenler, 126 sandıkta, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkanı Mustafa Karadayı’nın da cumhurbaşkanlığına aday olduğu seçim için oy kullanacak.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.