Covid-19 aşıları Avrupa'da yarım milyon insanın hayatını kurtardı

13 Ağustos 2022 - 20:39

Covid-19 aşıları Avrupa’da yarım milyon insanın hayatını kurtardı

Covid-19 aşıları Avrupa’da yarım milyon insanın hayatını kurtardı
Son Güncelleme :

29 Kasım 2021 - 16:40

Avrupa Dünya Sağlık Örgütü Ofisi (DSÖ) ve Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) tarafından yapılan ortak bir çalışma, yeni tip koronavirüs Covid-19 karşı aşılamanın, 60 yaş ve üstü en az 469 bin kişinin bu hastalıktan ölümünü önlediğini gösterdi.

Çalışma, bilim dergisi Eurosurveillance yayınlanan 33 ülke: İzlanda, İsrail, Norveç, Malta, İspanya, Finlandiya, İrlanda, İngiltere, Yunanistan, Avusturya, Belçika, İtalya, Lüksemburg, İsveç, Macaristan, Litvanya, İsviçre, Estonya, Kuzey Makedonya, Karadağ, Slovenya, Polonya, Çekya, Hırvatistan, Letonya, Romanya, Slovakya, Moldova, Ukrayna ve İskoçya yapıldı.

Araştırmayla ilgili DSÖ Avrupa Direktörü Hans Henri P. Kluge şu sözleri söyledi:

” Covid-19 bölgemizde yıkıcı ölümlere yol açtı, ancak şimdi kategorik olarak bu salgını kontrol altına almak için aşı olmasaydı daha birçok insanın ölebileceğini söyleyebiliriz. Covid-19 aşıları modern bilimin bir mucizesidir. Bu çalışma, vaat ettiklerini yaptıklarını, yani hayat kurtardıklarını, ciddi hastalıklara ve ölüme karşı çok yüksek koruma sağladıklarını göstermiştir. Bazı ülkelerde, aşı olmasaydı, ölü sayısı şimdikinin iki katı kadar yüksek olabilirdi.”

ECDC Direktörü Dr. Andrea Ammon da şunları söyledi: “Bazı ülkelerde, düşük aşılama oranlarının etkileri şu anda aşırı yüklenmiş sağlık sistemlerine ve yüksek ölüm oranlarına yansıyor. Üye Ülkeleri, özellikle en savunmasız bireyler ve ciddi hastalık riski en yüksek olanlar arasında aşılamanın açıklarının kapatılmasına odaklanmaya devam etmeye çağırıyoruz” ifadesini kullandı.

 Araştırma Nasıl Yapıldı?

İlk olarak, araştırmacılar bu yaş grubunda bildirilen haftalık ölüm sayısını kullandılar ve aşı olmadan kaç kişinin öleceğini hesapladılar. Aralık 2020’den Aralık 2021’e kadar, bu tahminleri Aralık 2020’den Aralık 2021’e kadar olan dönemde ölenlerle karşılaştırdı. Böylece, 60 yaş ve üstü en az 469 bin kişinin hayatının aşılar tarafından kurtarıldığı ve aşılama için olmasaydı, Avrupa’daki kayıpların iki kat daha fazla olacağı sonucuna vardı.

 Yüksek aşılama oranlarına sahip ülkelerde de birçok hayat kurtarıldı

Nüfusunun yüzde 65,8’inin tamamen aşılandığı Avrupa’da aşılama oranı ülkeler arasında değişmektedir. Avrupa’da nüfusun ortalama yüzde 51’i kurtarılırken, bu sayı İzlanda’da yüzde 93, İngiltere’de yüzde 86, İsrail’de yüzde 80, Belçika’da yüzde 50, İsveç’te yüzde 42, İtalya’da yüzde 37 ve Macaristan’da yüzde 33 oldu.

Listenin en altında yüzde 20 ile Romanya, yüzde 19 ile Polonya, yüzde 16 ile Hırvatistan ve yüzde 14 ile Slovakya yer aldı.

Yapılan araştırmalara göre yüksek düzeyde aşılamanın yanı sıra aşıya hızlı erişim ve eş zamanlı tedavi hayat kaybını önlemekte.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.