En fazla yolsuzluk Yunanistan, Bulgaristan ve Romanya’da

9 Aralık 2023 - 13:49

En fazla yolsuzluk Yunanistan, Bulgaristan ve Romanya’da

En fazla yolsuzluk Yunanistan, Bulgaristan ve Romanya’da
Son Güncelleme :

25 Kasım 2009 - 22:00

146 okuma
(Last Updated On: 25/11/2009)

yolsuzlukUluslararası Şeffaflık Örgütü (TI) yayınladığı yeni bir ankette, Atina’nın yolsuzlukla mücadelede acil tedbirler alması gerektiğini söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Örgüt Yunanistan’ı Bulgaristan ve Romanya ile birlikte en fazla yolsuzluk olan AB üyeleri arasında sıraladı

Berlin merkezli uluslararası izleme örgütünün 180 ülke ve bölgeyi kapsayan yıllık Yolsuzluk Algılama Endeksinde (CPI) Yunanistan, Bulgaristan ve Romanya, AB adayı Makedonya ile birlikte, 71. sırayı paylaştı. Dört ülkenin her biri, sıfır (yolsuzluk seviyesi yüksek) ile 10 (yolsuzluk seviyesi düşük) arasında değişen bir ölçekte 3,8’er puan aldı. Makedonya ve geçen yıl AB sınırları içinde en fazla yolsuzluk olan ülke olarak sıralanan Bulgaristan’ın her biri, son 12 yıl içinde notlarını 0,2’şer puan artırdı. Yunanistan ise tam tersine, dünya genelinde 57. sırada yer aldığı 2008 yılındaki 4,8’lik notundan 0,9 puan geriledi. AB Bulgaristan ve Romanya için özel bir izleme mekanizmasına sahip olmasına karşın, Yunanistan’ın yolsuzlukla mücadeledeki kötü performansını yükseltmek ve uzun süren davaları hızlandırmak için elinde bir araç bulunmuyor. Uzmanlar durumdan ülkenin çözüm bulamadığı “sistem zayıflığını” sorumlu tutuyor. “Yunanistan’ın kötü notu, AB’ye katılmanın otomatik olarak yolsuzluğun azalması anlamına gelmediğini gösteriyor.” diyen TI şöyle devam etti: “Ülkenin kabul edilebilir seviyelerde şeffaflık ve güvenilirlik içinde yaşamasını sağlamak için acil ve sürekli çabalar gerekmektedir.”

Çabaları yavaşlatabilir

Bu yıl Romanya yine 3,8 puan almasına karşın küresel sıralamada bir sıra aşağı kaydı. TI’nin Romanya şubesi başkanı Victor Alistar, 2009’da Bükreş’in son yedi yıl içinde ilk defa yolsuzlukla mücadelede hiçbir ilerleme kaydedemediğini söyledi. Alistar, “Bu durgunluk, yasal ve kurumsal tedbirlerle ilgili stratejik işbirliği eksikliğinin bir sonucu olup, bu eksiklik tüm dürüstlük direklerinin aşırı derecede savunmasız hale gelmesine yol açmış ve reformun ve genel olarak Romanya’nın itibarına zarar vermiştir” dedi. 13 farklı uzman ve iş anketini temel alan CPI, belli bir ülke veya bölgede kamu sektöründeki algılanan yolsuzluk seviyelerini ölçüyor. Bu yıl ankete katılan 180 ülkenin sadece 49’u, geçen yılki 52’den düşüşle 5,0 veya üstü not almayı başardı. TI, bazı ülkelerde görülen yüksek seviyedeki yolsuzluğun bu ülkelerin küresel ekonomik krizin etkisine çözüm bulmalarına yardımcı olma amaçlı uluslararası çabaları yavaşlatabileceği konusunda uyardı.

Türkiye 61. sırada

Arnavutluk ile AB adayları Hırvatistan ve Türkiye’nin üçü de sıralamada aşağı kaydılar. Türkiye’nin geçen yılki 4,6’ya kıyasla bu yıl aldığı 4,4 puan onu dünya genelinde Küba ile birlikte 61. sıraya yerleştirirken, ülke 4,1 puanla Gürcistan ve Kuveyt ile birlikte 66. sırayı paylaşan Hırvatistan’ın yukarısında yer aldı. Arnavutluk ise geçen yılki 3,4 puandan 0,2 puan düşerek 2009 CPI’de 95. oldu. 2008 CPI’de 6,4 ve bir önceki yıl aldığı 5,6’dan artışla bu yıl 6,6 puan alan Kıbrıs Rum Kesimi, Estonya ve Slovenya ile 27. sırada yer aldı. Akdeniz adası, bir kez daha Güneydoğu Avrupa (GDA) ülkeleri arasında yolsuzluğun en az olduğu ülke oldu.
Ancak Bosna-Hersek (BH) listede aşağı kayarak bölgede yolsuzluğun en fazla olduğu ülke konumunu korudu. 2008 yılındaki 3,0’den düşüşle bu yıl aldığı 3,0 puanla ülke, Dominik Cumhuriyeti, Jamaika, Madagaskar, Senegal, Tonga ve Zambia ile 99. sırayı paylaştı.

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.