Faruk Çelik: "Balkanlar bizim öz vatanımız, Türkiye de ana vatanımız"

4 Temmuz 2022 - 16:09

Advertisement

Faruk Çelik: “Balkanlar bizim öz vatanımız, Türkiye de ana vatanımız”

Faruk Çelik: “Balkanlar bizim öz vatanımız, Türkiye de ana vatanımız”
Son Güncelleme :

26 Aralık 2021 - 23:29

Önceki dönem bakanlardan, Bursa ve Şanlıurfa önceki dönem milletvekili Faruk Çelik, Balkanların Türkiye için çok önemli olduğunu belirterek, “Balkanlar bizim öz vatanımız, Türkiye de ana vatanımız” dedi.

Faruk Çelik, Balkan Günlüğü Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulundu. Osmanlı İmparatorluğu’nun dünyada çok geniş bir coğrafyaya yayılmasına karşın Anadolu’nun en fazla göçün Balkan ülkelerine olduğunu belirtti. “Bizim ecdadımız Bursa’dan kalkın direkt Balkanlara gitmiş” diyen Çelik, 600 yıl önce kurulan bu bağın hala kopmadığını belirtti. Osmanlı’nın Balkanlara medeniyeti götürdüğünü aktaran Çelik, “Biz kimseye zulmetmedik. Kimsenin diliyle, diniyle uğraşmadık. Eserler bırakmaya çalıştık. Ben TİKA’dan sorumlu bakanken ecdadımızdan kalan eserleri onarmanın sonu gelmedi. Çünkü ecdat hep eser bırakmış” diye konuştu.

OSMANLI GİTTİ BU COĞRAFYA BİR DAHA HUZUR GÖRMEDİ

Fatih Sultan Mehmet’in 1463 yılındaki fermanının da Balkanlarda bir kilisede yer aldığının altını çizen Faruk Çelik, “O fermanda kimsenin inancıyla, diliyle, ırkıyla, diniyle uğraşılmayacağı yazıyor. O nedenle Osmanlı döneminde barış içinde yaşamıştır Balkanlar. Türkiye Balkanlar için, Balkanlar da Türkiye için önemlidir. Çünkü Balkanlarda tutunamazsanız Anadolu’da zorlanırsınız. Ne zamanki ecdadımız çekilmek zorunda kalmış, Balkanlarda da kargaşa başlamış. Lübnan’da katıldığım bir toplantıda Dürzi bir liderin, ‘Osmanlı gitti bu coğrafya bir daha huzur görmedi’ sözü vardı. Bu söz Balkanlar için de geçerli. Türkiye din, dil, ırk ayrımı yapmadan hep haklının yanında oldu, olmaya da devam edecektir” değerlendirmesinde bulundu.

ÇİFTE VATANDAŞLIK

Balkanlarda her ırkın kendi devletini oluşturduğunu ancak Bosna Hersek için Dayton Anlaşması ile Boşnak, Hırvat ve Sırpların ortak haklara sahip olduğu bir yapı oluşturulduğunu anımsatan Çelik, bu durumu anlaşılır bulmadığını aktardı. Türkiye’nin tüm Balkan ülkelerinin refahını ve zenginliğini istediğini bu nedenle tüm ülkelerle iyi ilişkiler kurmaya çalıştığını söyleyen Faruk Çelik, “Türkiye elbette soydaşlarımızın ve dindaşlarımızın haklarımızın korunması anlamında da üzerine düşeni yapacaktır” ifadelerini kullandı. Çifte vatandaşlık konusuna da değinen Çelik, Balkanlardan göç edenlerin bu konuda gerekli girişimleri yapması gerektiğini anlatarak, “Balkan ülkelerinden göç eden veya aileleri göç etmiş olanlara çifte vatandaşlık için başvurmalarını öneriyorum. Bu Türkiye ile Balkan ülkeleri arasındaki bağları daha da güçlendirecektir” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, EN DENEYİMLİ LİDER

Faruk Çelik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni ekonomi modeline ilişkin olarak ise şunları söyledi: “Sayın Cumhurbaşkanımız da dünyada şu anda en deneyimli lider. Dövizin yükselişini engelleyen formül etkisini kısa sürede gösterdi. Aksaklıklar olabilir mi? Elbette olacaktır. Onunla ilgili de ilave önlemlerin alınacağını düşünüyorum. Klasik bilinen yöntem; faizleri arttırıp dövizi düşürmektir. Ancak son program, üretimi ve ihracatı attırmaya, cari açığı da ortadan kaldırmaya yönelik bir yaklaşım. İzlemek gerekir. İzlerken de boş durmamak, arıza eksiklerini giderici serilikte olaya bakmak gerekir. hayırlı olsun.”

ERKEN SEÇİM OLACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM

Muhalefetin erken seçim taleplerine ilişkin ise Çelik, şu yorumu yaptı: “Ben seçimin 2023’te olacağını öngörüyorum. Erken seçim olacağını düşünmüyorum. Zaten başkanlık sistemi, erken seçimin ortadan kaldıran bir sistem. Bu sistem sayesinde seçim pazar günü oluyor, pazartesi günü hükümet kuruluyor. Sürekli seçimin konuşulmasını da doğru bulmuyorum. Sürekli seçimin konuşulduğu ülkelerde ekonomik ve sosyal anlamda başarıdan söz edilemez.”

50 ARTI 1 ORANI

Seçim için geçerli 50 artı 1 oranını doğru bulmadığı görüşünü yineleyen Çelik, “Bu oran Türkiye’de partilerin erişebilecekleri bir oran olmalı. Mesela İYİ Parti ve CHP, bu orana ulaşabileceği iddiasında. AK Parti de öyle. Ama 50 artı 1 dediğiniz zaman iki merkez hareket dışında başka bir partiyi kilit parti haline getirmiş oluyorsunuz. herhangi bir partiyi ‘kilit parti’ haline getiren bir sistem, Türkiye sosyolojisine uygun değil. O anlamda 50 artı 1’i doğru bulmuyorum. Bana göre zor bir seçim olacak ama ipi göğüslemeye en yakın lider Tayyip Erdoğan. Bütün anketlerde de sayın genel başkanın önde olduğu açık” diye konuştu.

BURSA SİYASETİ

Türk siyaseti için çok önemli bir figür olan Faruk Çelik, 3 dönem Bursa, 2 dönem de Şanlıurfa milletvekili olduğunu anımsatarak, bu süreçten sonra Bursa’nın kronikleşmiş sorunlarının çözümüne odaklanılması gerektiğini aktardı. Hızlı trenin Bursa’ya gelmesi, alternatif yolların yapılıp kent trafiğinin de rahatlatılması gerektiğini anlatarak, “Ben arkadaşların iyi niyetle çalıştıkları inancındayım. 2024’te seçim var. Bu süreçte bizim de katkımıza, tecrübemize ihtiyaç olursa seve seve sunmaya hazırız. Biz konumumuz gereği her zaman destek veririz” görüşünü aktardı.

BURSASPOR KÖTÜ DURUMDA

Açıklamalarında Bursaspor için ayrı bir paragraf açan Çelik, şöyle devam etti: “Bursaspor’un alt liglerde olması kalitesiyle aynı orantıda değil. Bursa bunu hak etmiyor. Bursaspor’un bu sene Süper Lig’e çıkması lazım. Bunun için kim borcunu silecekse silsin, kim katkı sunacaksa sunsun. Güzel bir takım kurulsun ve tüm kent arkasında dursun. Eğer bu dönem doğru dürüst transferler yapılır, iyi bir takım oluşturulursa Bursaspor play-off’lara kalabilir. Süper Lig’de Başakşehir 8 maç silme kazandı. Bursaspor art arda 8 maç kazansa hedefine ulaşır.”


Fehmi Duban
Vedat YÜCEBAŞ

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.