DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22107920.56078%
İzmir
39°

AZ BULUTLU

17:13

İKİNDİYE KALAN SÜRE

Filistin’de yaşanan acılar Üsküdar’daki dev tabloya resmedildi
89 okunma

Filistin’de yaşanan acılar Üsküdar’daki dev tabloya resmedildi

ABONE OL
02/07/2024 03:00
Filistin’de yaşanan acılar Üsküdar’daki dev tabloya resmedildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AA

İSTANBUL (AA) – Üsküdar Valide-i Cedid Camii önünde Filistinlilere takviye gayesiyle 9 metreye, 3 metre boyutundaki dev tabloya imza atan Tan, ferdi çizim aksiyonunu tamamladı.

Filistin’de yaşanan acı olayların resmedildiği tablonun son çizgilerine şahit olmak isteyen İstanbullular da oturma hareketiyle projeye takviye vererek, İsrail’in aylardır devam eden zulmüne reaksiyon gösterdi.

“Rüyalarımda Filistin’i yahut oradaki insanları görüyordum”

Ressam Kasım Tan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Filistin’de yapılan soykırımın hafızalarda yer alması için sanat ve insanlık tarihine bir eser bırakmak istediğini söyledi.

Çalışmanın fikir etabında, 8 aylık bir inziva periyodunun yaşadığını lisana getiren Tan, “Bu inzivanın çıkışında, ‘Filistin için bir şey yapmalıyım.’ dedim. Zira hayallerimde Filistin’i yahut oradaki insanları görüyordum.” dedi.

Tan, yapıtın imal sürecinin 21 günde tamamlanacağını düşündüğünü kaydederek, “Fakat gerek çizdiğim şeyler, gerek yaşananlar ağırdı. Aktarmak da benim için ağır olduğu için uzun sürdü. Kendi içinde bir inzivası daha oldu ve yürekleri Filistin’le atan beşerlerle birlikte son rötuşları yapıp yapıtı tamamladık.” sözünü kullandı.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği taarruzlarda öldürülen 3 yaşındaki Rim ile dedesi Halid Nebhan’ı da hayalinde gördüğünü ve bunu tablosuna yansıttığını aktaran Tan, şunları kaydetti:

“Rüyamda Rim’in dedesini görmüştüm. ‘Şahsım ismine sana çok dua ettik. Ne olacak bilmiyoruz. Bir şey yapmayacak mısın?’ demişti. Bu altı ay evvel gördüğüm bir hayaldi. Bu işi yapmamak için çok kaçtım ama yaşananlar, benim ressam olmam ve söz biçimimin güçlü olması, beni bu işi ortaya koymak zorunda bıraktı.”

Tabloyu görenlerden kimilerinin ağladıklarını ve “Keşke elimizden bir şey gelseydi” dediklerini kelamlarına ekleyen Tan, şunları kaydetti:

“Eseri dışarıda yapıyorum. Pak vicdanlı beşerlerle bir arada pak bir iş yapmak için son gün bu türlü, oturma aksiyonuyla tamamlamak istedim. Buradaki beşerler hem bu işi hem de Filistin’i benimsemiş beşerler. Kendilerine hakikaten en içten teşekkürlerimi iletiyorum. Bilhassa sanatkarlara çok sorumluluk düşüyor. Zira gençler yani beşerler sahiden yaptıklarımızı önemsiyor. Sanatkarlarımızın Filistin problemi hakkında hassas olması, bulundukları yerleri küçümsememesi gerekiyor.”

“Filistin’de kan akarken, o da ufak ufak mürekkebini damlatmış”

Filistin’de yaşanan zulüm ve katliamı protesto etmek isteyen pek çok kişi de canlı performansının son gününde sanatkara takviye vermek için Üsküdar meydanına geldi.

Dev tabloyu inceleyerek görüşlerini lisana getiren Nişantaşı Üniversitesi Öğretim Vazifelisi ve sinema muharriri Döndü Toker, projenin Üsküdar’da yapılmasının değerine dikkati çekerek, “Sanatçı arkadaşımız her gün azar azar yani bir yanda zulüm devam ederken, kan akarken, o da ufak ufak mürekkebini damlatmış.” dedi.

Bu sürece eşlik eden bir sanatın olmasını pahalı bulduğunu lisana getiren Toker, “Sanatın bir yerde her türlü parlayacağına ve sesinin bir titreşim oluşturacağına inanıyorum.” sözlerini kullandı.

Toker, zalimlerin ve berbatların güçlü görünmesine karşın her vakit güzelin ve birliğin kuvvetine inandığını belirterek, şunları söyledi:

“Bir endişe kültürü aşılanmaya çalışılıyor. Toplumsal medya kanalları üzerinden, Filistin üzerine yapılan sanatın ve paylaşımların sık sık engellendiğini görüyoruz. Buna takviye verenlerin, mesleklerinde, mesleklerinde tehdit edildiğini, aşikâr platformlarca kesimden atıldığını yahut bir halde lağvedildiğini görüyoruz. Bütün bunlara karşın kalben direnmeye devam eder, o kaygıya kapılmazsak, kalbimize yanlışsız, aslında onu yaratana dönmeye devam edersek, bir formda tesir yaratacağımıza inanıyorum. İnşallah buna kavuşacağız fakat ne vakit olur bilmiyorum.”

“İnsanlığın en temel pahalarını hiçe sayarak öldürüyorlar”

Cihannüma Derneği Genel Lider Vekili avukat Cavit Tatlı da yaşanan zulme herkesin kendi lisanıyla karşı koymaya çalıştığını belirterek, “Öğrenciler yürüyor, çocuklar diğer şeyler yapıyor. Sanatkarlar da kendi sanatlarıyla bu zulme karşı durmaya çalışıyor. İnsan olmanın getirdiği sorumluluk mucibince bunu yapıyorlar. Biz de bugün hem yapılan çalışmanın yanında olmak hem de boykota takviye verdiğimizi, insan olduğumuzu, insanlığın tarafında olduğumuzu deklare etmiş olmak için buraya geldik.” diye konuştu.

Sanatın üniversal, kucaklayıcı bir istikameti olduğunun altını çizen Tatlı, Bir çizgi, bir şiir ya da bir fotoğraf karesiyle siz birebir lisanı konuşmayan tüm insanlara ulaşabiliyorsunuz. Bu manada sanatın o birleştirici istikameti çok değerli. Bundan ötürü da önemsiyorum ben bunu. Bunun üzere diğer sanatkarlarımızın yapacağı aktifliklerin de çok değerli olduğunu düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Tatlı, Filistin’de zulüm ve soykırım devam ettikçe her platformda bahsin gündemde kalması, unutturulmaması, normalleşmemesi, konuşulmaya devam edilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Biri çizgisiyle biri notalarla biri sizin yaptığınız üzere bunu haberleştirerek konuşur. Ya da bizim üzere gelir konuşur lakin bunun devam etmesi, bırakılmaması gerekiyor.” dedi.

Filistinlilerin 20 yıldır öldürülmeye devam ettiğinin altını çizen Tatlı, şöyle devam etti:

“Yaklaşık 7-8 aydır da tüm dünyanın gözünün içine soka soka insanları öldürüyorlar. Hiçbir geri adım atmadan,iİnsanlığın en temel bedellerini hiçe sayarak bunu yapıyorlar. Hastane bombalıyor, çocuk ve bayanları öldürüyor, çadırları bombalıyorlar. Yönlendirdikleri yerdeki insanları öldürüyorlar. Buna kim nasıl, ne biçimde reaksiyon verebiliyorsa vermeye devam etmeli, ta ki bu zulüm, bu soykırım bitene kadar.”

“Filistin daima aklımızda, artık sözler tükendi”

Anaokulu eğitmeni Gönül Kasap ise tabloda gördüğü her bir karenin başka bir acı olduğunu belirterek, “Böyle duvarı seyrederken o anıları tekrar yaşıyoruz. Esasen Filistin daima aklımızda, yediğimizde, içtiğimizde, oturduğumuzda, kalktığımızda… Artık anlatamıyorum, sözler tükendi, kelamlar tükendi.” sözlerine yer verdi.

Filistin’deki zulmü birinci olarak çocukken duyduğunu, yaşanan acıların 7 Ekim’de başlamadığını lisana getiren Kasap, “Televizyonda dağlara götürülüp kolları taşlarla kırılan çocukları izlemiştik. Annem günlerce tesirinden çıkamamıştı. Ben çocuktum o vakit ve annemin ağladığını birinci o vakit gördüm, Filistin’le o vakit tanıştım ve o vakitten beri içimizde bir yara. Lakin artık bu yara o denli bir kanıyor ki inşallah sonuna yanlışsız geliyordur, inşallah artık kurtuluşa erecektir. Zira zulüm arttıktan sonra şayet zalim zulmüne inatla devam ediyorsa zalimin sonu yakındır. Biz bu türlü inanıyoruz, umutlarımızı kaybetmiyoruz.” dedi.

Yaşanan acıların bitmesi için dua ettiklerini aktaran Kasap, verilen takviyesi kâfi görmediğini, insanların Filistin konusunda daha hassas olmasını, boykota ve toplumsal medya paylaşımlarına devam etmesini beklediklerini kelamlarına ekledi.

Muhabir: Ahmet Esad Şani

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.