DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22041160.36107%
İzmir
39°

AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

Fransa’da erken genel seçimin ilk tur sonuçları sol seçmeni üzdü
179 okunma

Fransa’da erken genel seçimin ilk tur sonuçları sol seçmeni üzdü

ABONE OL
01/07/2024 13:14
Fransa’da erken genel seçimin ilk tur sonuçları sol seçmeni üzdü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Fransa tarihinde ilk kez bir aşırı sağcı parti seçimlerde birinci sıraya yerleşirken, Paris kent meydanında toplanan üzgün sol seçmenler aşırı sağın ikinci turda durdurulması çağrısında bulundu.

Fransa’da Yeni Halk Cephesi (NPF) ittifakı liderleriyle başkent Paris’te bir araya gelen sol seçmenler, erken genel seçimlerin ilk turundan aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi’nin (RN) birinci çıkmasıyla hayal kırıklığı yaşadı.

Aşırı sağa karşı kitlesel bir protestoya dönüşen mitinge katılan pek çok NPF seçmeni yaşadığı hayal kırıklığını ifade ederken, kimiyse ikinci turdan ümitli olduğunu vurguladı.

İlk sonuçlara göre Sosyalist Parti (PS), Boyun Eğmeyen Fransa (LFI), Fransa Komünist Partisi (PCF) ve Yeşiller (EELV)’den oluşan Yeni Halk Cephesi (NFP) ittifakı, dün yapılan erken genel seçim ilk tur sonuçlarına göre, aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) partisinin ardından ikinci sırada yer aldı.

Euronews’e konuşan Yeni Halk Cephesi seçmeni Eugenie (22), “Moralim bozuk. Ağlayacakmışım gibi hissediyorum. Ya [protestoya gelecektim] ya da evde oturup ağlayacaktım. Utanç içerisindeyim” dedi.

Eugenie’nin sözleri meydanı dolduran pek çok seçmenin ilk tur sonuçlarına ilişkin hissiyatını yansıtırken kent meydanındaki mitinge katılanların pek çoğu sonuçların kendilerini şoke ettiğini söyledi.

Dün akşam saatlerinde seçim sonuçlarını izlemek üzere bir araya gelen Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) üyesi gençler ise, bu sonucu beklediklerini ancak 7 Temmuz’da yapılacak ikinci tur seçimlere odaklandıklarını belirtti.

LFI üyesi 21 yaşındaki Jeroen Atputharajah, Euronews’e “Bir hafta içinde olabileceklerden korktuğumu hissediyorum… Ancak arayı kapatmak için hala bir haftamız var ve bu imkansız değil” dedi.

Sol koalisyon için gözler ikinci turda

Fransa üzerine çalışan, Brookings Enstitüsü’nde misafir araştırmacı Tara Varma, sonuçların sol koalisyon için iyi olduğunu ancak hala aşırı sağın çok gerisinde olduklarını kaydetti.

Varma, “[Sol ittifakın] amacı RN’nin önüne geçmekti ancak bu şimdilik gerçekleşmedi” dedi.

Dün Paris’teki seçim bölgesinden açık farkla zaferle çıkan NFP adayı Sarah Legrain ise, gazetecilere yaptığı açıklamada, ittifakın ikinci tura odaklandığını ve seçimin henüz bitmediğini söyledi.

Legrain, “Mesele ilk turda nasıl bir sonuç alacağımız değil. Bu iki turun ortasında ne olacağıdır” dedi.

Seçimlerin ikinci turuna ilişkin umutlu olduğunu dile getiren Legrain, şunları kaydetti:

“Bence [yüksek] seferberlik ve katılım, oylamaya katılan çok sayıda insanımız olduğunu gösteriyor, dezavantajlı mahallelerden insanlar ve gençler … Bu insanlar ikinci turun sonucunu belirleyecek ve onlara şunu söylüyorum: Yeni Halk Cephesi için bize çoğunluk oyları getirin”

Sol ittifak mensubu partiler aşırı sağa karşı bir “Cumhuriyetçi cephe” çağrısında bulunarak, RN adayı ile iki yönlü bir yarış olması halinde ikinci tura kalan adaylarını geri çekeceklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un adaylarının bu yarışların çoğunda üçüncü sırada yer alma olasılığı daha yüksek olduğundan, Macron destekçilerinin yapacağı seçim ikinci turda önemli olabilir.

Cumhurbaşkanı’nın koalisyonu “Cumhuriyetçi cephe” çağrısında bulunurken, Aurore Berge gibi bazı bakanlarsa seçmenleri RN’ye de LFI’ye de oy vermemeye çağırdı.

Fransa’nın La Reunion bölgesinden Avrupa Parlamentosu’nun (AP) solcu üyesi Younous Omarjee Euronews’e yaptığı açıklamada koalisyonun RN’ye tek bir oy bile gitmemesi gerektiği konusunda net olduğunu söyledi.

Omarjee, “Fransa’da aşırı sağın iktidara gelmesine karşı koymak için bir fırsatımız var ve bu mümkün. Bunun gerçekten mümkün olduğunu düşünüyorum” dedi.

Fransa’da erken genel seçimin ilk tur sonuçları
Fransa’da erken genel seçimin ilk turunun galibi oyların yüzde 34’ünü alarak ilk sıraya yerleşen aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi oldu. Böylece Fransa genel seçimlerinde ilk kez bir aşırı sağcı parti birinci sırada yer aldı.

Yeni Halk Cephesi (NPF) ise, oyların yüzde 28,1’ini alarak ikinci sırada yer alırken Macron’un partisi Rönesans’ın liderliğindeki Cumhuriyet İçin Hep Birlikte (Ensemble) İttifakı oyların ancak yüzde 20,3’ünü alabildi.

*euronews

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.