DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22081790.404%
İzmir
39°

AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

Fransa’da erken genel seçimlerin birinci tipinde çok sağ, yarışı önde götürüyor
94 okunma

Fransa’da erken genel seçimlerin birinci tipinde çok sağ, yarışı önde götürüyor

ABONE OL
01/07/2024 20:20
Fransa’da erken genel seçimlerin birinci tipinde çok sağ, yarışı önde götürüyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AA

PARIS (AA) – Mahallî saatle 08.00’de başlayan oy verme süreci, Fransa’nın ana kara topraklarında 18.00’de, başşehir Paris, Marsilya ve Kaç üzere büyük kentlerde ise 20.00’de tamamlandı.

  • Paris’te erken seçimin birinci çeşidi, sandıktan çok sağın çıkması tasasıyla geçiyor
  • Fransa’da erken genel seçimin birinci cinsinde iştirak yüksek seyrediyor

Sandık çıkış anketlerine nazaran, birinci cinste çok sağcı Ulusal Birlik (RN) partisi oyların yüzde 34’ünü aldı ve yarışı önde götürüyor.

Sol ve çevreci partilerin oluşturduğu Yeni Halk Cephesi İttifakı ise yüzde 28 ile ikinci sıraya yerleşti.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un “Cumhuriyet İçin Daima Birlikte” ittifakı ise yüzde 20 civarında oyla üçüncü sırada bulunuyor.

Merkez sağcı Cumhuriyetçiler (LR) partisi ve müttefikleri yüzde 10 civarında oy alırken, seçime iştirak oranı yüzde 67,5 oldu.

5 yıl boyunca Ulusal Meclis’te misyon alacak 577 milletvekilinin seçildiği erken genel seçimlerin ikinci çeşidi 7 Temmuz’da yapılacak.

Seçimin birinci çeşidine ait kesin olmayan sonuçların saatler içinde, resmi sonuçların ise İçişleri Bakanlığı tarafından 1 Temmuz’da açıklanması bekleniyor.

577 sandalyeli Meclis’in birinci milletvekili Fransız Polinezyası’nda seçildi

Fransız Polinezyası’nda Yüksek Komiserliğin kesin olmayan sonuçlarına nazaran, 1. seçim bölgesinde bağımsızlık tersi merkez sağcı Moerani Frebault, oyların yüzde 54’ünü alarak seçimin birinci tipinde milletvekili seçildi.

Frebault, Fransa’nın ana kara toprakları ve kolonileri ortasındaki saat farkı nedeniyle, birinci cinste seçilen birinci milletvekili oldu.

Merkez ve sol partilerden “ikinci çeşitte çok sağa karşı işbirliği” sinyali

İlk sonuçlar bugün yapılan birinci cinste çok sağcı Ulusal Birlik (RN) partisinin yarışı yüzde 34 civarında oyla önde götürdüğünü gösterirken merkez sağ ve soldaki partiler ismine yapılan birinci değerlendirmeler, 7 Temmuz’da düzenlenecek ikinci çeşitte çok sağa karşı işbirliği yapılacağını ortaya koydu.

RN önderlerinden Jordan Bardella, yaptığı açıklamada, Fransızların seçimin birinci çeşidinde RN ve müttefiklerinin adaylarını öne çıkararak değişim isteklerini net halde gösterdiklerini söyledi.

Bardella, “aşırı solcuların” yüksek oy yüzdesinin kaygıya yol açtığını belirterek destekçilerini 7 Temmuz’daki ikinci çeşitte sandık başına gitmeye çağırdı.

RN lideri Marine Le Pen ise aday olduğu Pas-de-Calais birinci seçim bölgesinden milletvekili seçildiğini duyurdu.

Le Pen, partisi RN’nin birinci tıpta birinci sırayı alması hakkında, seçmenin kuşkuya yer bırakmayan bir oylamayla “Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un 7 yıllık aşağılayıcı ve yıpratıcı gücünün akabinde yeni bir sayfa açma isteğini gösterdiğini” belirtti.

Le Pen, “Hiçbir şey kazanılmış değil ve ülkenin şiddete meyilli çok solcu Nupes koalisyonunun (sol ittifak) eline düşmesini engellemek için ikinci tıp belirleyici olacak.” tabirlerini kullandı.

İkinci tıpta çok sağa karşı birlik çağrısı

Cumhurbaşkanı Macron, sonuçların açıklanmasının çabucak akabinde yaptığı açıklamada, yüksek iştirakin “siyasi durumu netleştirme” dileğinin göstergesi olduğunu söyledi.

Macron, çok sağcı RN’ye karşı “geniş, açıkça demokratik ve cumhuriyetçi bir miting” düzenlenmesi davetinde bulundu.

Seçime dair değerlendirmelerde bulunan çok solcu Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) lideri Jean-Luc Melenchon ise bu sonucun “Emmanuel Macron’a ağır ve tartışılmaz bir yenilgiyi tattırdığına” inandığını tabir etti.

“İlkelerimize uygun olarak, hiçbir yerde RN’nin kazanmasına müsaade vermeyeceğiz.” diyen Melenchon, ikinci cinste RN’nin birinci, sol ittifakın ise üçüncü çıktığı her seçim bölgesinde adaylarını geri çekeceklerini belirtti.

Bu akşam kesin tek şeyin, Başbakan Gabriel Attal’ın misyonundan ayrılacak olması olduğunu kaydeden “Mutlak çoğunluğu Yeni Halk Cephesine (sol koalisyon) vermeliyiz zira tek alternatif bu.” diye konuştu.

Eski Başbakan ve Macron ittifakına dahil Ufuklar Partisinin lideri Edouard Philippe de ikinci cins için işbirliği daveti yaptı.

Aşırı sağcı RN ve çok solcu LFI partilerini kastederek ikinci tıpta radikal partilere karşı işbirliği yapacaklarını belirten Philippe, “RN ya da LFI adaylarına oy verilmemelidir. Sağda ve merkezde her şeyin tekrar inşa edilmesi gerekiyor. Ben buna hazırım.” dedi.

Fransa’nın erken seçime gidişi

Fransa’da son 3 seçimdir oylarını artırmaya devam eden çok sağcı Ulusal Birlik (RN) en son 9 Haziran’daki Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde yüzde 31,4 ile açık farkla birinci sıraya yerleşmiş, bunun üzerine Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Meclisi feshederek birinci çeşidi 30 Haziran, ikinci çeşidi 7 Temmuz’da olmak üzere erken seçime gitme kararı almıştı.

Ülkede çok sağın yükselişi protestolara neden olmuş, çok sayıda kentte şovlar düzenlenmişti.

Fransa’da merkez partilerden birçok isim çok sağa karşı işbirliği yapılması davetinde bulunmuş ve sol yelpazedeki Sosyalist Parti (PS), Boyun Eğmeyen Fransa (LFI), Yeşiller (EELV) ve Fransa Komünist Partisi (PCF) birlikte hareket edeceklerini açıklayarak Yeni Halk Cephesi İttifakı ismi altında seçime girme kararı almıştı.

Aşırı sağcı RN ise merkez sağdaki Cumhuriyetçiler (LR) Partisinin lideri Eric Ciotti ve kimi LR üyeleriyle ittifak yaparken iktidar partisi Rönesans ile ortakları MoDem ve Ufuklar Partisi de “Cumhuriyet İçin Daima Birlikte” İttifakı’nı kurmuştu.

Görev müddeti Nisan 2027’de dolacak olan Cumhurbaşkanı Macron, çok sağcı RN partisinin Mecliste çoğunluk sağlaması halinde bile istifa etmeyeceğini açıklamıştı.

Muhabir: Esra Taşkın,Şilan Turp

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.