HÖH Heyeti'nden Ziyaret

17 Mayıs 2022 - 20:38

Advertisement

HÖH Heyeti’nden Ziyaret

Son Güncelleme :

01 Mayıs 2022 - 20:0610 Kasım 1989  yılında Bulgaristan’da Todor Jivkov rejimi son buluyor. Ertesi yıl birer birer siyasi partiler kurulmaya başladı. Bu kuruluşların arasında çoğunluğu Türklerden oluşan DPS/HÖH da vardı.

Partinin kuruluşundan 32 yıl geçmesine rağmen lider sıfatıyla Türkiye ziyareti gerçekleşmedi. Yerel ve genel hatta cumhurbaşkanı seçimlerinde milletvekili ve belediye başkanları sıfatıyla Türkiye ziyaretleri gerçekleştirilmiştir. Partinin kuruluşundan 32 yıl geçmesine rağmen lider sıfatıyla Türkiye ziyareti gerçekeşmedi. 32 yıl sonra ilk defa DPS/HÖH hareketi lider seviyesinde Türkiye ziyareti yapıldı. Partinin üçüncü genel başkanı sıfatıyla Mustafa Karadayı 32 yıl sonra Türkiye turuna çıktı ve Türkiye’ye anavatanına Bulgaristan’dan dönen özellikle 1989 yılı üç yüz binden fazla zorla sınır dışı edilen Türkler tarafından sevgi ve saygıyla karşılandı.

23 Nisan 2022 yılı İzmir ziyareti sırasında genel başkan Mustafa Karadayı ve yanındaki heyet Menderes Gölcük köyünde bulunan Bulgar devleti ülkede yaşayan Türk ve Müslüman topluma soya dönüş hareketinde şehit edilenlerin anıtına çelenk koyarak halkla yakından görüşme imkânı buldu.

DPS/HÖH genel başkanı Mustafa Karadayı ve yanındaki heyette DPS/HÖH genel başkan yardımcısı Razgrad milletvekili Ahmet Ahmedov

DPS/HÖH genel başkan yardımcısı Kırcaali belediye başkanı Hasan Aziz

Kırcaali milletvekilleri Adlen Şevket, Elhan Kılkov

Haskova milletvekili gençlik kolları başkanı Sezgin Mehmet

Mestanlı belediye başkanı İlknur Kazim

Haskova Mineralni Bani belediye başkanı Mümün İskender

Mestanlı belediyesi meclis başkanı Ersin Ömer

Mestanlı belediyesi özel kalem müdürü Mehmet Mehmet vardılar.

DPS/DPS genel başkanı Mustafa Karadayı ve yanındaki heyet aynı akşam Sarnıç merkez alanında İzmir BALGÖÇ başkanı Abdurahim Nursoy tarafından organize edilen iftar yemeğine katıldılar. İftar öncesi resmi konuşmalarda Bulgaristan’dan Türkiye’ye gelseler de doğdukları topraklar unutulmadığını orada kalan Türk ve Pomak toplumun durumlardan yakından ilgilendiklerine hiçbir zaman oralardan kopmadıklarını dile getirdiler. Genel başkan Mustafa Karadayı konuşmasında aldıkları destekten dolayı teşekkür etti. Birlik beraberlik içinde olunması ve böylelikle çözülmeyecek sorunlar kalamayacağını söyledi.

Genel başkan Karadayı iftar sonrası Belene kahramanlarıyla bir araya gelerek hasret giderdi var olan sorunlar konuşuldu. Özellikle 1984 – 1989 yılları arasında Bulgar devleti tarafından soya dönüş kampanyası yapılmasına karşı gelerek, cezaevleri ve Belene sürgüne giden mağdurların geçirdikleri vakitleri yaşlılıktan 15 yıl emekli olmaları çıkarılması görüşüldü. DPS/HÖH genel başkanı Karadayı Bulgaristan parlamentosunda çalışma Bakanı Georgi Gökov’a neden cezaevleri, Belene adasına tutuklu kalanlar ve sürgünde zorla geçirilen süreç sigortalı olarak yaşlılıktan emekli olmak için 15 yılı sürecinden çıkarıldığını eğer bu haksızlık düzeltilmese Bulgaristan mahkemelerine başvuracaklarını mahkemeler de bu haksızlığı gidermezse AİHM gideceklerini açık dille söylemişti. Mağdurlar genel başkan Mustafa Karadayı’ya parlamentoda mağdurların emekli haklarını dile getirdiğinden teşekkür ederken aynı hassasiyeti Türkçe anadil eğitim zorunlu programlara alınması oldu. Nüfus kütüklerinde zorla yazılmış Bulgar isimleri silinmesine, vakıf malların iadesinde, yerel Türkçe radyolar açılmasına, asimilasyon politikası, soya dönüş mimarların mahkemeye önüne çıkarılmasına, tazminatlar bakanlar kurulu tarafından değil mahkemeler tarafından belirlenmesi kanun değişikliğinde gösterilmesi istendi.

DPS/HÖH genel başkan Mustafa Karadayı imkânlar el verdikçe Bulgaristan’dan anavatana dönenler ile daha sık buluşacağına söz vererek iyi dileklerle ayrılarak Bulgaristan’a heyetle birlikte geri döndü.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
×
×