İBB Başkanı İmamoğlu, Sofya'da "B40 Balkan Şehirleri Ağı" toplantısına katıldı

14 Ağustos 2022 - 08:41

İBB Başkanı İmamoğlu, Sofya’da “B40 Balkan Şehirleri Ağı” toplantısına katıldı

İBB Başkanı İmamoğlu, Sofya’da “B40 Balkan Şehirleri Ağı” toplantısına katıldı
Son Güncelleme :

04 Temmuz 2022 - 15:44

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, “B40 Balkan Şehirleri Ağı” oluşumuyla ilgili görüşmeler yapmak üzere gittiği Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da temaslarda bulundu.

İBB’den yapılan açıklamaya göre, İmamoğlu, Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök ile bir araya gelmesinin ardından Sofya Belediyesi’ne geçti. Sofya Belediye Başkanı Yordanka Assenova Fandakova ile görüşen İmamoğlu daha sonra B40 toplantısına katıldı.

Toplantıda İmamoğlu ve Fandakova’yla birlikte Kırcaali, Burgaz, Filibe, Veliko Tarnovo, Dimitrovgrad, Troyan, Karlovo, Karnobat, Rakovski ve Sliven belediye başkanları da yer aldı.

Toplantıda konuşan İmamoğlu, Bulgaristan şehri Kırcaali’nin de B40 Ağı’nın kurucu üyesi olduğunu hatırlatarak, “Bugün burada sizlerle aynı masada buluşmak, kentlerimizin ortak geleceği adına son derece önemlidir. Zira dünyanın pek çok bölgesinde farklı toplumlar, bölgesel iş birlikleriyle refaha erişebiliyor. Bu açıdan B40 Ağının mottosu basit ve nettir: Daha iyi iş birliği, daha iyi gelecek.” ifadelerini kullandı.

Yönetimsel açıdan bakıldığında İstanbul’un sorunlarıyla Sofya, Belgrad veya Atina’nın sorunlarının çok farklı olmadığını kaydeden İmamoğlu, şöyle devam etti:

“B40 Ağı kurulana kadar iklim krizi, göç, kentsel yoksullukla mücadele, gelir adaletsizliği, yerel demokrasi veya dijital dönüşüm gibi hepimizin ortak sorunlarını bir potada değerlendirecek; teknoloji ve deneyim aktararak inovatif çözüm önerileri üretecek bir mekanizma mevcut değildi. B40, Balkan şehirlerinin eşit temsil edileceği, ortak akılla ortak hedeflere ulaşma prensipleriyle çalışacak bir platform olarak kuruldu. Henüz her şeyin çok başındayız. Kısa ve orta vadede birlikte önemli sonuçlar alacağız. Kurulduğumuz günden beri, bölgesel iş birliğini geliştirmeye ve 23 şehirle başlattığımız bu platformu büyütmeye yönelik adımlar atıyoruz. Bugün sizlerin katılımıyla 40 şehre ulaşıyoruz.”

İBB olarak yapılabilecek tüm iş birliklerine açık olduklarını ve destek sunmaya hazır olduklarını dile getiren İmamoğlu, “İstanbul’un bu konulardaki tecrübelerini üyelerimizle paylaşacağız.” dedi.

Konuşmaların ardından İmamoğlu, Sofya Belediye Başkanı Yordanka Assenova Fandakova ve 9 Bulgaristan şehrinin belediye başkanları arasında B40’a katılım metni imzalandı.

İmamoğlu, daha sonra tüm başkanlara Türk lokumu ikram etti.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.