İtalya, Batı Balkanları AB içerisinde görmek istiyor

5 Aralık 2021 - 01:14

Advertisement

İtalya, Batı Balkanları AB içerisinde görmek istiyor

İtalya, Batı Balkanları AB içerisinde görmek istiyor


Son Güncelleme :

18 Kasım 2021 - 13:19 İtalya Başbakanı Mario Draghi, Batı Balkanların Avrupa Birliği’ne entegrasyonunu desteklediğini ve bazı olaylara AB genişleme sürecini etkilememesi gerektiğini söyledi.

Draghi, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile Başbakanlığın Roma’daki Sarayı Chigi’de bir araya geldi. Görüşmenin ardından iki başbakan ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Ev sahibi Draghi, AB genişleme sürecinin önemine dikkat çekerek şunları söyledi: “Batı Balkanların entegrasyonu dönemsel olaylara bağlı değil, birliğin geleceğindedir. Belarus‘ta olup bitenler bu süreci etkilemiyor ve İtalya bu süreci etkilememesi gerek. Kuzey Makedonya‘nın entegrasyonu da önemlidir.” Dedi.

“İtalya’nın bu konuda atacağı adımlar yakında belirlenecek” diyen Draghi, bu sürecin her aşamasında İtalya’nın Arnavutluk’a yakın olduğunu belirtti.

Mario Draghi ayrıca Arnavutluk’a Covid-19 salgınının ilk döneminde ülkesine yardım ettiği için teşekkür etti.

İtalya Başbakanı’nın, yasa dışı göçle ilgili olarak Belarus’la ilgili sorunlar konusunda olağanüstü bir AB zirvesinin yapılacağını bilmediğini söyleyip söylemediği sorusuna cevap vererek, “Göçmenlerin kullanımının dış politikada bir araç haline geldiğini kibarca söylemeliyiz “diye konuştu.

Rama: “Bulgaristan’ın hangi pozisyonu alacağını görelim”

Edi Rama da Draghi ile birlikte ülkesinin AB üyelik sürecini ele alarak, “Ekolojik geçişi unutmadan gençlerimizin Avrupa üniversite sistemlerine entegre olması, tarım ve inovasyon sistemlerine entegre olması son derece önemlidir” şeklinde konuştu.

Genişlemenin AB’nin kaderi olduğunu belirten Rama, AB üyeliğinin Brüksel, Paris veya Roma’nın kendilerine dayatılması değil, yeni nesillere karşı gerçekleştirmeleri gereken bir görev olduğunu söyledi.

Başbakan Rama, ülkesinin AB üyeliğine hazır olduğunu vurgulayarak, “Ödevimizi sadece AB için değil, kendimiz için de yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Yol açıldığında masaya oturmaya hazırız. Bu bağlamda, bugün Kuzey Makedonya‘nın bölünmesini tartışmak zor bir sorun bugün. Şimdi Bulgaristan’daki yeni yönetimi bekliyoruz, nasıl pozisyon alacaklarını bu sayede göreceğiz” şeklinde konuştu.

Rama, yeni yönetimden sonra Arnavutluk ve Kuzey Makedonya‘nın AB üyelik sürecinde Bulgaristan’ın vetosunun kaldırılması yönündeki baskısının ne kadar etkili olduğunu da göreceklerini söyledi.

Öte yandan öğleden sonra Rama, İtalya Dışişleri Bakanlığından Arnavutluk’un İtalya ile ortak ekonomi komitesine katılımı konusunda bir anlaşma imzalayacağını da duyurdu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

×