DOLAR 33,1116 0.09%
EURO 36,0613 -0.28%
ALTIN 2.576,55-0,93
BITCOIN 2118703-1.42654%
İzmir
36°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Jandarma için sürat tespiti yaptı, ABD’nin kapısını açtı
83 okunma

Jandarma için sürat tespiti yaptı, ABD’nin kapısını açtı

ABONE OL
01/07/2024 15:20
Jandarma için sürat tespiti yaptı, ABD’nin kapısını açtı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AA

ANKARA (AA) – Yurt dışından temin edilen eserlerin yerine geliştirilen ve Jandarma üniteleri tarafından kullanılan ulusal taşınabilir sürat tespit sistemi kısa müddette, ABD, Birleşik Arap Emirlikleri ve bir Türk cumhuriyeti ülkesine ihracat başarısına ulaştı.

Teknopark Ankara’da saha ve trafik güvenliği alanlarında faaliyet gösteren MESAN Elektronik Sanayi Ticaret AŞ, güvenlik güçleriyle başka kamu kurum ve kuruluşlarına kritik misyonlara yönelik aygıt ve sistemler sağlıyor.

AR-GE çalışmalarıyla yurt dışından temin edilen çeşitli aygıt ve ekipmanlara daha gelişmiş yerli alternatifler geliştiren MESAN, yurt içindeki gereksinimi karşılamaya devam ederken, ihracat gerçekleştirdi ve geliştirdiği tahlili patentle tescilledi.

MESAN Genel Müdürü Mustafa Ünlü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Medar MTS’nin LiDAR (lazer) tabanlı bir taşınabilir sürat tespit sistemi olduğunu ve araç üzerinde, yol kenarında tripod üzerinde ya da bir direk üzerinde kullanılabildiğini söyledi.

2020 öncesine kadar Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığına doppler tabanlı sürat tespit sistemleri temin ettiklerini belirten Ünlü, teknoloji ilerledikçe LiDAR tabanlı sistemlere geçişin gündeme geldiğini ve muhtaçlık oluşturduğunu lisana getirdi.

AR-GE faaliyetlerini bu çerçevede ilerletip LiDAR tabanlı bir taşınabilir sürat tespit geliştirdiklerini anlatan Ünlü, 3 yıllık AR-GE çalışması sonucu Jandarma Genel Komutanlığı trafik timleri için yeni tip sürat tespit sistemini geliştirdiklerini belirtti. Ünlü, akabinde onaylanan sistemin seri üretimine geçilerek Jandarma Genel Komutanlığına teslim edildiğini ve bugün prestijiyle eserin 3 yılı aşkın müddettir 81 vilayette etkin olarak kullanıldığını vurguladı.

Son periyotta LiDAR teknolojisinin öne çıktığına işaret eden Ünlü, şöyle konuştu:

“Hem donanımsal manada önü çok açık, hem de yazılımsal manada vermiş olduğu keskin datalarla, geliştirme manasında size çok fazla iş yapabilmenizi sağlıyor. Trafik dalında de çok önemli manada kullanılabilir hale geldi. Bilhassa küresel oyunculara da baktığınız vakit doppler tabanlı çalışan sistemlerin üretici ve geliştiricilerinin yüzde 80’e yakınının LiDAR teknolojisine geçmiş durumda olduğu ve tüm yatırımların da buraya odaklandığı görülüyor.

Neden LiDAR? Sürat tespit uygulamasında yol kenarına tripod üzerine ya da araç üzerine sistemi monte ettiğinizde 4-5 şeritli bir yola baktığınız vakit ağır trafikte araç kaçırılmaması gerekli. Trafikte hayalet okumaların önüne geçilmesi kaide, yani araç geçmediği halde yol kenarında bir levha yahut bir bileşen rüzgardan ötürü salınım yapıyorsa araç üzere yansıma almamanız gerekli. Tampon tampona trafikte araçları birbirinden ayırt edebilmeniz kural. Büyük bir sinyal kümesi içerisinden her amacı gerçek halde ayırt etmek ve bu meseleleri klasik doppler tahlilleriyle bertaraf etmek zordur. Lakin LiDAR ile nokta atışı yaparsanız ki bizim sistemimiz bu yaklaşımla çalışıyor; yolu örümcek ağı üzere sarıyoruz; bu sayede araçları birbirinden rahatlıkla ayırıyor ve yanlış okumaların/araç kaçırmaların önüne geçiyoruz. Biz bu sebeple LiDAR teknolojisini tercih ettik.”

Yapay zeka dayanaklı tahlil patent getirdi

Mustafa Ünlü, ana gayelerinden birinin ihracat olduğunu, buna da yurt içindeki projelerin vesile olduğunu söyledi.

Jandarma Genel Komutanlığına 300 sistem teslim ettiklerini belirten Ünlü, alandan gelen geri dönüşlerle sistemi daima geliştirdiklerini, ek edilmesi gereken ögeleri sisteme kazandırdıklarını tabir etti. Ünlü, bu sayede sistemin anlık sürat tespiti yanında plaka tanıma gerçekleştirip, merkezde araç sorgulamalarını yapıp aranan araç ihtarının tekrar takıma aktarabilir hale gelmesini sağladığını belirtti.

Sistemi rakiplerinden ayıran bir özelliğin de ayrıntılı araç sınıflaması yapabilir hale gelmesi olduğunu anlatan Ünlü, başlangıçta 2 olan araç sınıflandırmasının 5’e çıktığını ve bu sayede şerit ihlalini de tespit etme imkanına kavuştuklarını kaydetti. Ünlü, “LiDAR teknolojisiyle hem araç sınıflarını hem şeridi hem de araç suratlarını çok keskin biçimde oluşturabiliyoruz. Hasebiyle bütün bu dataları harmanlayıp farklı farklı uygulamaları da yapabilir hale geldik. Yani tek bir sistemle plaka tanıma, şerit ihlali tespiti yapabildiğiniz, trafik istatistik raporları oluşturabildiğiniz, anlık sürat tespiti gerçekleştirebildiğiniz bir tahlil oluşturduk.” değerlendirmesini yaptı.

Ürünün AR-GE’si tamamlandıktan sonra patent başvurusu yaptıkları bilgisini veren Ünlü, araç izleme, aracı yakalama ve bunu ihlale dönüştürmeye yönelik gelişmiş bir yapay zeka algoritmasıyla desteklenen yenilikçi yaklaşım için mayıs ayında patent aldıklarını bildirdi.

Ünlü, “Milli ve özgün taşınabilir sürat tespit sistemiz Medar MTS bu kapsamında ülkemizin birinci ve tek patente sahip tahlili oldu.” dedi.

Yakında yeni kullanıcılar geliyor

İhracat gayelerine ulaşmak için 4 memleketler arası fuara katıldıklarını, bunlara yenilerinin ekleneceğini belirten Mustafa Ünlü, şöyle konuştu:

“Amerika kıtası ve Hollanda’daki büyük trafik güvenliği fuarlarında uzunluk gösterdik. Çok önemli talepler aldık, beklediğimiz üzerinde bir ilgi gördük. Zira market kimi küresel oyuncular tarafından penetre edilmiş durumda ve kullanıcılar artık oradan farklı ve yenilikçi sistemlere yönelmek istiyorlar. Rakip eserlerin fiyatları çok yüksek, bu tip firmalar aslında satış yaptıkları için eserlerine yenilikçi özellikler katmayı pek tercih etmiyorlar. Bizim üzere yenilikçi firmalar orada yeni sistemlerle, yeni teknolojilerle yer aldığında çok ilgi çekiyor. Bu faaliyetler ve yurt dışı pazarlama çalışmaları sonucu 3 ülkeye ihracat yaptık. Şu an 7 farklı son kullanıcı tarafından ülkemizle birlikte 4 ülkede eserlerimiz kullanılıyor. Yeni pazarlara da açılıyoruz. İnşallah yakın vakitte da haberlerini vereceğiz. Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Arap Emirlikleri ve bir Türk cumhuriyeti ülkesine satış yaptık.”

Yeni eserler geliyor, ihracat maksadı büyüyor

Trafik güvenliği alanında eser gamını genişletmeye yönelik AR-GE çalışmaları bulunduğunu, 2025 yılında 2 yeni eseri duyurmayı planladıklarını aktaran Ünlü, bunlardan birinin istatistik tabanlı başkasının ise tekrar özel konseptte sürat tespiti ve güvenlik emelli olacağını belirtti.

Yurt dışı pazar hissesini artırmak için önemli gayret sarf ettiklerini vurgulayan Ünlü, kelamlarını, “Yurt içinde ise Jandarma Genel Komutanlığı hakikaten epeyce vizyoner bir yaklaşımla avantajları ve günümüz teknolojisini takip ederek LiDAR tabanlı taşınabilir sürat tespit sistemine geçme kararı verdi. Misal formda değerli amaçlarımız arasın Emniyet Genel Müdürlüğümüze de kendi sistemlerimizi kazandırmak istiyoruz. Bunun için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. HAB bölgesinde 11 bin metrekare alan içinde kurduğumuz yeni tesisimiz ile bölge gücü olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz.” diye tamamladı.

Muhabir: Göksel Yıldırım

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.