Kadim Tepeler ve Teknofest…Kadim Tepeler ve Teknofest…

İnsanın değil insanlığın doğuşuna ev sahipliği yapan topraklar ülkemizde.

Son Güncelleme :

27 Eylül 2021 - 14:03

160 okuma


 

Mezopotamya’nın Bereketli Hilal olarak adlandırılan bölgesindeki Şanlıurfa şehrimizin sınırları içinde yer alıyorlar. 90’lı yıllarda kazı çalışmalarına başlanan Göbeklitepe, yeni binyılın ilk yıllarına damgasını vurdu. Tarih kitaplarındaki bilgileri yeniden düzenleten Göbeklitepe bulunduğumuz zaman diliminden 12.000 yıl öncesine uzanıyordu. Geçtiğimiz hafta ise Göbeklitepe’nin tek olmadığı bilgisi tüm dünyayla paylaşıldı.

Özellikle geçtiğimiz yıl Karahantepe, Göbeklitepe’nin kardeşi olarak lanse edilmişti. Göbeklitepe ile aynı dönemden ya da daha eski bir dönemden günümüze kadar geldiği belirlenen Karahantepe’deki ilk buluntular da yapılan basın töreninde dünyayla paylaşıldı.. İnsan başlı heykeller, falluslu özel bir yapı gibi dönemin insanlarının teknik bilgisi ve inanç sistemine dair şaşırtıcı ipuçları veren bu yapıdaki çalışmalar devam etmekte. Henüz yolun başındayken bu denli ilginç keşiflere olanak sağlayan yapı, ilerleyen dönemlerde kim bilir ne gibi bilgileri gün ışığına taşıyacak.

Gürcütepe, Sayburç, Çakmaktepe, Sefertepe, Yeni Mahalle Höyüğü, Ayanlar, Yoğunburç, Harbetsuvan, Kurt Tepesi ve Taşlıtepe’de de çalışmalar başladı. Böylelikle ana ve ara istasyonlarla bütünü görebileceğimiz bir alan oluşturuldu. Teknolojik bakımdan çok daha fakir olduğunu düşündüğümüz dönem insanlarının sahip oldukları bilgi ve becerilerin hafife alınmayacağını, aksine hayranlık uyandırarak günümüz ekipmanlarıyla böylesine büyük ve özel ölçümlemelerle yapılmış yapıların inşaasının günümüzde bile ne denli zor olduğunu bize göstermesi bence o dönemde yaşayan atalarımızı ne kadar hafife aldığımızın da bir göstergesi.

“Geçmişini bilmeyen geleceğine yön veremez” diyen Ata’mızın izinde geçmişe doğru çıktığımız bu yolculuk belki de ülkemizi bambaşka bir seviyeye taşıyacak. Bu anlamda geçmişimizi sahiplenmemiz doğru şekilde aktarmamız çok kıymetli.

Bu çok özel 12 tepeye Taş Tepeler adı verilmiş ancak ben bu tepelerin manasının çok daha derin olduğunu düşünüyorum. Bence medeniyetin ilk adımlarının atıldığı, tarım ve hayvancılığın başladığı bu yerler Kadim Tepeler olarak anılmalı.

Ilginçtir ki bu yıl Teknofest yani Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali ile Taş Tepeler’in dünya tanıtımı aynı haftaya denk geldi. Geçmiş ve gelecek bir kez daha buluştu hatta ikisinin birbirinden ayrılmaz parçalar olduğu bir kez daha görüldü. İlhamı ve mirası geçmişten alıp, hayalleri gelecekle buluşturmak… Göbeklitepe bulunmadan önce nasıl ki o dönemdeki insanların böyle devasa yapılar inşaa edemeyeceği, insanlık tarihinin bu kadar eski zamanlara gidemeyeceği düşünülüyorduysa bir zamanlar teknoloji, uzay ve havacılık alanlarında da şu anda var olan projelerin mümkün olduğu öngörülmüyordu. Belki de insanlık tarihi geçmişe ve geleceğe doğru genişledikçe, şu anda imkansız diye nitelendirilen pek çok ihtimalin de pekala uygun olduğu görülecek. İşte bu nedenle umutlar ve hayallerden asla vazgeçilmemeli. Doğru anda tüm tohumların yeşereceğine inanmaya devam etmeli.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.