Kaleci Domates Değil Ki! - Balkan Günlüğü Gazetesi

Kaleci Domates Değil ki!

Futbol, dünyadaki spor dalları arasında kuşkusuz en yaygın ve en popüler olan spor türüdür.Oyun alanının genişliği, oyuncu sayısının fazlalığı ve mücadeleyi gerektiren özelliği ile diğer branşlar içerisinde kendine has bir yer bulmuştur.Fiziksel ve fizyolojik özellikler bakımından diğer bıranşlardan farklılık göstermektedir.

Son Güncelleme :

26 Aralık 2020 - 19:13

1.720 okuma


 

Üç günde yetişsin…

 

 

Futbol oyunu geniş bir alanda oynanması ve oyunculara verilen görevlerin farklılıkları nedeni ile fiziksel ve fizyolojik gereksinimlere bağlı olarak mevkisel açıdan değerlendirmeleri zorunlu kılmaktadır.

Futbolda kaleci sonucu etkileyen bir oyuncudur.Bir futbol müsabakasının kazanılmasında kalecinin rolünün diğer saha oyuncuların rollerinden daha fazla olduğu düşünülmektedir.Kalecinin başarısında da fiziksel performans özelliği büyük önem taşımaktadır.Erken yaşlarda kaleci olacak oyuncular seçilip eğitilirse daha başarılı kaleciler yetiştirilebilir.

Kaleci bulunduğu yer nedeniyle, önündeki oyuncuları yönlendirme özelliğine de sahip ikinci bir liberodur.Takım içinde özel bir pozisyona sahiptir.O, takım içinde topu elle tutabilen ve oynayabilen tek oyuncudur.

Futbol alanındaki konumu nedeniyle kaleci oyun alanını en rahat izleme şansına sahip oyuncudur.Kendi takım arkadaşları yanında rakip takımın oyuncularının da defans ve hücum hareketlerini gözleme, değerlendirme olanağı sahiptir.

Kaleci Domates Değil ki!
Kaleciler oyun alanındaki görevleri gereği önemli bi yere sahiptirler.Bu da kalecinin kaleyi koruyan ve eli ile oynama şansı olan son adam olmasından ileri gelmektedir.Diğer oyuncuların yapacağı hatalar, başka oyuncular tarafından gideribilir ve sonuca etki etmeyebilir.Fakat kalecinin yapacağı küçük bir hata bile sonuca direkt etki eder ve gol sonuçlanma ihtimali yüksektir.Futbol oyununda önemli rol üstlenen kaleciler ile diğer mevkilerde oynayan futbolcular arasında; motorik özellik, reaksion ve zamanla anlamında farklı olması gerekmektedir.

Kaleci yalnız adamdır…

Maçı kazandıramayabilir ama kaybettirmeyedebilir.(gol atamaya bilir,gol yemeyebilir)

Herkes kaleci olamaz ,lider insanlardan,sinir sistemleri iyi, psikolojik anlamda güçlü olanlar kaleci olabilir, zeki insanların işidir kaleci olmak.

Bır takımın geleceği, camianın geleceği herşeyi senin elindedir.

Kaleci Başarının %50 dir.

Çok özel bi yerdir kale, kendi içinde başarıyıda, başarısızlığıda yaşarsın.

O yüzden herkes kaleci olmak ister ama olamaz, başka bir meziyettir kalecilik.

Tabiki bu surede kaleci antrenörü çok önemlidir,alacağı eğitim en az 10 yıl kadar olmalıdır.

Kalecilerin görevleri sadece kaleye yapılan atışları savunmakla sınırlı değildir.Aynı zamanda hücumun başlatılmasında kalecilerin rolü büyüktür.Bütün bunlar dikkate alındığında kaleciler uzun boyludur.

O yüzden;

Kaleci olmak veya yetiştirmek için önce sabır ve çok istemeli.

Kaleci çalışması çabukluk üzerine kurulu bir program takip etmeli ve antrenman periyotlarında devamlı çabukluğa dayalı hareketler yapılmalıdır.

O yüzden Ünlü kaleci Hocası, Erol Camkıran hocamızın lafıdır bu.

KALECİ DOMETES DEĞİLKİ ÜÇ GÜNDE YETİŞSİN..

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.