Kişisel Gelişim Toplumsal Kalkınmadır - Balkan Günlüğü Gazetesi

Kişisel Gelişim Toplumsal Kalkınmadır

10 yılı aşkın süredir kişisel gelişim alanında hizmet veriyor kimi zaman da hizmet alıyorum. Kişisel gelişim bazıları için bir klişe bazıları için ise insanları kandırıp, para kazanmanın bir yolu…

Son Güncelleme :

14 Temmuz 2021 - 11:05

87 okuma


Oysa durum öyle değil.
Bu yolculuk insanın kendiyle buluşması, zayıflıklarını, güçlü yönlerini fark etmesi ve kendini bilerek yaşaması aslında. Bu iki günde olan bir şey değil, zaman, emek, azim ve inanç istiyor. Çünkü aileden, toplumdan, medyadan görülenler, gerçek kabul edilenler o kadar kolay değiştirilemiyor. Örneğin kişinin kendine değer vermesi, önce kendini düşünmesi çoğu zaman bencillik olarak nitelendiriliyor oysa durum öyle değil. Ne demişler “önce can, sonra canan”. Bugün uçağa binseniz ve kabin görevlisinin direktiflerini izlesen oksijen maskesinin önce anneye sonra çocuğa takılması gerektiğini görürsünüz. Çünkü önce bizim hayatta kalmamız, sağlıklı olmamız lazım ki başkalarına faydamız olabilsin. Aksi takdirde içten içe tükenen, iyileştirilmemiş travmalarından dolayı kimi zaman şiddetli kimi zaman pasif tepkiler veren, korkularıyla yüzlemediğinden kendini kapana kıstıran bireyler haline geliriz. Toplumun çoğunluğu kendi içinde taşıdığı bu yüklerle bir de hayatta kalma mücadelesine girişirse ortaya mutsuz, ne istediğini bilmeyen ya da bilse de bunu ifade edemeyen bir hale dönüşür. Duygularını tanımayan, tanımadığı için de onlarla başa çıkamayan kişiler içlerindeki bu durumu mecburen etrafına da yansıtmaya başlar. Günün sonunda kendini anlamadığı için birbirini anlayabilmekten uzak bir grup bir insan haline geliriz. İşte bu nedenle kişisel gelişim önemlidir.
Kişisel gelişim, kişinin kendini fark etmesini sağlar, duygularını keşfeder, hayata dair isteklerini daha net belirlemesine yardımcı olur. Bu yolla kişi travmaların ayırdına varır ve onların üstesinden gelebileceği teknikleri öğrenir böylelikle de her geçen gün ruh, beden ve zihin dengesini sağlayan kasları güçlenir ve hayattaki zorlu durumlara rağmen ve onlarla beraber yaşamayı öğrenir.
Kişi kendiyle barışınca, kendini tanıyınca, başkalarına da daha hoşgörülü, dingin ve sakin yaklaşabilmeye başlar. Olayları sadece minik bir anla değerlendirmekten vazgeçip büyük resmi görmeye çalışır. Resmi göremese bile yaşanan her neyse bir amaç doğrultusunda yaşandığını bilir ve hayatın ritmine ayak uydurur. Böylelikle sadece iyi şeyler olduğunda havalara uçup sonra sönen kişiler yerine iyisiyle kötüsüyle hayatı kucaklayan kendine güvenen bireyler doğar.
Her alanda olduğu gibi yaptığı işi, verdiği hizmeti manipüle eden, kişiler üzerinden haksız kazanç sağlamaya çalışan kişiler bu alanda da mevcut ama kurunun yanında yaşı yakmaya devam ettikçe bir arpa boyu yol alamayacağımız da ortada. İşte bu nedenle güvendiğiniz, inandığınız biri ile ister kitabını okuyarak, ister bir çalımasına katılarak kendinize bir şans verin. Sadece kendiniz için, kendinizi bilmek için birazcık zaman ayırın kendinize. Göreceksiniz içeride ne varsa dışarıda yaşadığınız her şey de bunun yansıması. İçimizi temizleyip, dengeleyelim ki dışımızda tertemiz olsun.
Sevgi ve ışıkla kalın…
Damla Selin Tomru

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.