KKTC'nin kuruluşunun 38. yılı İzmir'de kutlandı

2 Aralık 2021 - 13:12

Advertisement

KKTC’nin kuruluşunun 38. yılı İzmir’de kutlandı

KKTC’nin kuruluşunun 38. yılı İzmir’de kutlandı


Son Güncelleme :

15 Kasım 2021 - 14:29Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti‘nin (KKTC) kuruluşunun 38. yıldönümü için düzenlenen tören İzmir Cumhuriyet Meydanı’nda yapıldı.

Atatürk anıtına çelenk bırakıldıktan sonra saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşı okundu.

Programa katılan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Kıbrıs’taki şanlı direniş sonucunda 38 yıl önce Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti devletinin ilan edildiğini söyledi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, “Türkiye dün olduğu gibi uluslararası hukuka dayanarak her zaman Kuzey Kıbrıs Türk halkının garantörü olmaya devam edecek ve gerek masada gerekse sahada KKTC’nin ve halkının koşulsuz, sarsılmaz en güçlü destekçisi olacaktır” dedi.

KKTC’ye her türlü zorluğu çıkardılar

KKTC‘nin tarihin her döneminde çok sayıda teste tabi tutulduğunu ifade eden Kıran, “Tüm testleri başarıyla geçti. Onu bu sınavları başarıyla geçmesini sağlayan en büyük etken, her şeyden önce Türkiye ve KKTC olarak birlikte hareket etmemizdir. Bu kader birliği yoluna devam ediyor, güçleniyor. Son 38 yılda, KKTC türlü ambargo altında ve her zaman uluslararası toplum tarafından çözücü tutumunun cezalandırılmış olmasına rağmen, bugün güvenle, kendi ayakları üzerinde durma yeteneğine sahip bağımsız, egemen ve güçlü bir devlet olma yolunda ilerliyor. Tabii ki Türkiye Cumhuriyeti’nin kayıtsız şartsız desteğiyle” şeklinde konuştu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 38. Yıl Tören gaziler

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 38. Yılı töreninde Cumhuriyet Medyanı’ndaki gaziler

Kıran, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın tarafından gerçekleştirilen kader ittifakının dünyanın tüm platformlarında sıkı sıkıya tutunduğunu kaydetti.

Uzun yıllardır Kıbrıs sorununu çözmek için yeterli olmayan tanıdık hatıraları bozma zamanının geldiğine inanan Kıran:

“Kıbrıs Türklerinin egemenliğinin, geleceğinin ve bağımsızlık mücadelesinin adanın vazgeçilmez bir unsuru olduğu gerçeğini tüm dünyanın kabul etmesinin zamanının geldiğine inanıyoruz. Egemen eşitliğe dayanan KKTC, artık uluslararası toplumun varlığına, egemenliğine ve bağımsızlığına saygı duymasını beklemektedir.  Bu beklentilerinde de son derece haklı ve meşrudur. Uluslararası hukuktan yola çıkan Türkiye, dün olduğu gibi bugün de hem masada hem sahada her zaman Kuzey Kıbrıs Türk halkının garantörü olacak, her zaman KKTC’nin ve halkının koşulsuz, sarsılmaz en güçlü destekçisi olacaktır. Ve KKTC’nin her zaman bir takipçisi olacak ki şikayet olmasın. Güney Kıbrıs ve Yunanistan’ın kararsızlığı desteklemesine rağmen, onlara Avrupa Birliği üyeliği verilmesi adadaki dengeyi açıkça zayıflattı ve Avrupa Birliği ile uluslararası toplumun çözümden yana tutumunu sorguladı. Güney Kıbrıs Rum yönetimi ve uluslararası toplumu işgal etmeye çalışan Yunanistan ile yapılan her türlü manipülasyona rağmen KKTC, sahadaki ve masadaki güçlü tezleri ve Türkiye Cumhuriyeti ile işbirliği sayesinde bugün dünden daha güçlüdür. Yarın bugünden çok daha güçlü olacak. İnanıyoruz”.

KKTC İzmir Başkonsolosluğu Muavin Konsolosu Almıla Tunç da haksız ambargoya rağmen ülkesinin dünyadan kopmadan gelişmeye ve güçlenmeye devam ettiğini ve Türkiye’nin onların en büyük garantisi olduğunu söyledi.

Konuşmanın ardından protokol katılımcıları gazilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Törene, AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Halil Özşavlı, Ege Ordusu Garnizon Komutanlığını temsilen Tuğgeneral Yücel Özel, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Suat Çağlayan, Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilcisi Büyükelçi Naciye Gökçen Kaya, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak ile gaziler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

×