DOLAR 33,1116 0.09%
EURO 36,0613 -0.28%
ALTIN 2.576,55-0,93
BITCOIN 2118703-1.42654%
İzmir
36°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Kollayıcı aile sayısında İstanbul, Türkiye’de birinci sırada
207 okunma

Kollayıcı aile sayısında İstanbul, Türkiye’de birinci sırada

ABONE OL
01/07/2024 02:20
Kollayıcı aile sayısında İstanbul, Türkiye’de birinci sırada
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AA

İSTANBUL (AA) – Gökalp, “30 Haziran Kollayıcı Aile Günü” dolasıyla AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de esirgeyici aile sayısının, 2012 yılında başlayan Gönül Elçileri Projesi ile artmaya başladığını söyledi.

Her yıl gözetici aile sayısının yüzde 4 ile 6 ortasında arttığını belirten Gökalp, artışa karşın sayının istenilen düzeyde olmadığını, hala gözetici aile bekleyen çocukların bulunduğunu kaydetti.

Gökalp, Türkiye genelinde 8 bin 554 hami ailenin yanında 10 bin 269 çocuğun bulunduğunu vurgulayarak, “İstanbul’da ise 1156 ailenin yanında 1280 çocuk ve genç bulunmaktadır. İstanbul, gözetici aile sayısında Türkiye’de birinci sırada yer alıyor.” dedi.

Ülkede 4 çeşit hami aile modeli bulunduğu lisana getiren Gökalp, “En çok uygulanan, Süreksiz Gözetici Aile modelidir. Ayrıyeten Yakın Etraf Gözetici Aile modeli de çok uygulanan bir modelin başında yer alıyor.” diye konuştu.

Gökalp, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığının UNICEF ile birlikte yürüttüğü ve sivil toplum örgütlerinin de iştirak sağladığı farklı modeller üzerinde geliştirme çalışmalarının yürütüldüğünü tabir etti.

Kimler esirgeyici aile olabilir?

25-65 yaşları ortasında, en az ilkokul mezunu, sistemli gelire sahip bireylerin hami aile olabildiğinin altını çizen Gökalp, müracaat yapacak şahısların isimli sicil kaydının pak olması, fizikî yahut ruhsal sıhhat meselelerinin bulunmaması, çocuğun biyolojik anne-babası yahut vasisi olmaması üzere kuralların da bulunduğunu aktardı.

Gökalp, biyolojik çocuğu olanların da kendi çocuklarıyla birlikte hami aile olarak öteki çocuklara bakabildiğini lisana getirdi.

Koruyucu aile sayısında son yıllarda artış yaşandığına dikkati çeken Gökalp, “İstanbul’da bilhassa gözetici aile sayısında son yıllarda değerli bir artış yaşanmaktadır. İstanbul’u İzmir, Ankara ve Adana üzere büyük kentler takip ediyor. Türkiye’nin tüm vilayetlerinde kollayıcı aile bulunmakla birlikte, kimi küçük vilayetlerde sayılar daha azdır.” sözlerini kullandı.

Koruyucu ailelere devlet takviyesi olduğunu hatırlatan Gökalp, şunları kaydetti:

“Koruyucu aile mukavelesi ile bu ailelere aylık nakdî takviye ve çocuklar için harçlık verilmektedir. Birebir vakitte eşine yahut bir yakınına bağlı olmaksızın emekliliğine temel toplumsal garantisi olmayan eşlerden birine, bir minimum fiyat fiyatı üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında isteğe bağlı sigortasını yaptırma imkanı da sağlanmaktadır. SGK ödeme evrakının ibrazı halinde primleri aylık ödemelere ek edilerek Bakanlıkça gönderilen ödenekten karşılanır. Bu dayanaklar ortasında aylık bakım fiyatı, eğitim ve sıhhat masraflarının karşılanması ve çeşitli toplumsal hizmetler yer almaktadır​.”

Neşe Gökalp, daima takip ve kontrol ile hami ailelerin ve çocukların durumlarının izlendiğini, gerekli durumlarda müdahale edildiğini kelamlarına ekledi.

Muhabir: Hikmet Faruk Başer

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.