'Marmara’nın Feryadını Duyun' - Balkan Günlüğü Gazetesi

‘Marmara’nın feryadını duyun’

  GÖKHAN KARAKAŞ İstanbul – Marmara Denizi’nde büyük çevre felaketine yol açan deniz salyasının yıkıcı etkisini göstererek harekete geçilmesini …

‘Marmara’nın feryadını duyun’


Son Güncelleme :

15 Haziran 2021 - 20:00

173 okuma


 

GÖKHAN KARAKAŞ İstanbul – Marmara Denizi’nde büyük çevre felaketine yol açan deniz salyasının yıkıcı etkisini göstererek harekete geçilmesini isteyen dalgıçlar su altında ‘Marmara Nefes Alsın’ pankartı açtı. İzmit Körfezi’ndeki Eskipisar’da 15 metre derinlikte açılan pankart, denizin kirliliği nedeniyle güçlükle okundu. Dalgıçlar ise su altında birbirlerini göremediklerinden yakındı.

Mart ayından beri Marmara Denizi ekosistemini için yıkıcı sonuçlar doğuran deniz salyasının yayılımı devam ederken, en çok sualtındaki canlıların etkilendiği biliniyor.

Balık yerine salya

Balık yuvalarının yanında mercan tarlalarının üzerini sararak çözünmüş oksijeni azaltan deniz salyası için harekete geçilmesini isteyen dalgıçlar su altında pankartlı eylem yaptı. Doğal alanların ve denizlerimizin korunması için su altında çeşitli etkinlikler düzenleyen Derinlere Saygı Dalışı Topluluğu üyeleri, her dalışta kendilerine eşlik eden balıkların yerini deniz salyasının aldığını belirterek Eskihisar’da toplandı. Müsilaj yoğunluğunun merkezi konumundaki Marmara Denizi’nin doğusundaki İzmit Körfezi’nde yer alan Eskihisar’da 15 metre derinliğe dalan gönüllüler ‘Marmara Nefes Alsın’ pankartı açtı. Bölgenin sualtı canlılığını yakından takip eden Nefes Dalış Merkezi rehberliğinde dalan topluluğun pankartı müsilaj yoğunluğu nedeniyle okunmadı.

Müsilaj yığınlarının suyun altında kütleler halinde hareket ettiğini belirten Metin Karadağ, dalgıçların birbirini görmekte bile güçlük çektiğini ve her zaman görülen balıklara rastlayamamanın verdiği üzüntüyle satha çıktıklarını belirtti. Topluluk adına konuşan Metin Karadağ, “Birbirimizi bulamadık çünkü pankartımızdaki yazı okunmayacak kadar bulanık bir su karşıladı bize. Yetkililer hemen harekete geçmeli, hiçbir kaygı gütmeden tüm güçlerini Marmara için birleştirmeli. Suyun altındaki yok oluşu en net biz dalgıçlar görüyoruz. Dalışlarımızda bize eşlik eden balıkların hiçbiri artık yok. Bu kadar hoyrat davrandığımız Marmara Denizi’ni geri döndürülemez oranda kaybediyoruz” dedi.

Kekova’da da pankart

'Marmara’nın feryadını duyun'

Kekova Mavi Dalış Merkezi gönüllü dalgıçları da Akdeniz’in berrak sularında pankart açarak müsilaj yoğunluğu için harekete geçilmesini istedi.

Turgay Kurt rehberliğinde 12 metre derinlikte ‘Denizlerimiz Nefes Alsın’ pankartı açan Damla Atak, “Dalgıçlar suyun altındaki canlılığı çok iyi bildikleri için yok oluşu en kolay fark ederler. Dalgıçlar olarak Marmara’da yaşananlara kayıtsız kalamayız. Tüm denizlerimiz birbirine bağlı ve birbirinden etkilenecek kadar hassas. Şimdi Marmara Denizi için bir şeyler yapmazsak yarın tüm denizlerimizde benzer sorunlar yaşayabiliriz.” dedi.

Milliyet

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.