MHP Lideri Devlet Bahçeli: 15 Temmuz’da NATO Neredeydi? - Balkan Günlüğü Gazetesi

MHP lideri Devlet Bahçeli: 15 Temmuz’da NATO neredeydi?

ANKARA Milliyet – Bahçeli NATO zirvesine değinirken “15 Temmuz’da NATO neredeydi?” diye sordu. Bahçeli, CHP başta olmak üzere ısrarla erken seçim …

MHP lideri Devlet Bahçeli: 15 Temmuz’da NATO neredeydi?


Son Güncelleme :

16 Haziran 2021 - 23:30

183 okuma


ANKARA Milliyet – Bahçeli NATO zirvesine değinirken “15 Temmuz’da NATO neredeydi?” diye sordu. Bahçeli, CHP başta olmak üzere ısrarla erken seçim isteyenlerin “kaostan iktidar devşirme peşinde” olduklarını savundu. Bahçeli, MHP’nin TBMM grup toplantısında özetle şunları söyledi:

HANGİ SEVİYEDE MÜTTEFİK GÖRÜYOR? Türkiye’yle ABD arasında kaygan bir zemin oluşturan kalın buzların çözülmesi samimi dileğimizdir. ABD’nin müttefiklerine ve ortaklarına taahhütlerini yenileyeceğini söyleyen Biden’in, Türkiye’yi hangi kategoride değerlendirdiği merak ettiğimiz bir husustur. Bahsi geçen bu ortaklar arasında PKK/YPG’nin olup olmadığı henüz ve somut biçimde açıklığa kavuşmuş değildir. Biden’in Türkiye’yi nasıl ve hangi seviyede bir müttefik gördüğü de belirsizliğini korumaktadır.

KUYUMUZU KAZIYORLAR: 8 Haziran’da ABD Senatosu’nda Türkiye’nin NATO müttefiki gibi davranmadığını iddia eden ABD Dışişleri Bakanı ya cahil ya da küstahtır… Arkamızdan dolanıyorlar, müttefiklik edebiyatı yapıyorlar. Teröristlerle iş tutuyorlar, stratejik ortaklıktan bahsediyorlar. Türkiye’nin kuyusunu kazıyorlar, sözde Ermeni soykırım yalanına sarılıyorlar, sonra dönüp NATO diyorlar.

HANGİ İHTİYACIMIZA CEVAP VERDİ?: NATO, bugüne kadar Türkiye’nin hangi güvenlik ihtiyacına cevap vermiştir? Türkiye NATO misyonlarına samimiyetle uymuştur. Türkiye’nin kilit bir role sahip olduğu ifade edilen Afganistan bunlardan birisidir… 15 Temmuz’da başkentimiz hainler tarafından bombalanırken, bu NATO neredeydi? Neyin hazırlığı içindeydi? Bu sorunun da peşine düşmeyelim mi? Failleri deşifre etmeyelim mi? Uzaktan bakılınca saf mı görünüyoruz? İrademiz Brüksel’deki NATO karargâhına devredilmiş değildir. Kimden silah alıp almayacağımız NATO’nun tayin edeceği konu da olamayacaktır. ABD’nin Türkiye’yi savunmasız bırakma konusundaki gizli niyeti zehirli meyvelerini 15 Temmuz gecesi vermedi mi? Az kalsın Türkiye işgal edilmeyecek miydi Türkiye’deki muhalefet cenahını kışkırtıp iktidar havucuyla tutsak alanların neresi dosttur? ABD Senatosu Dışilişkiler Komitesi Başkanı’nın hazırladığı tasarıyla, Türkiye’ye teslim edilmeyen F-35’lerin Yunanistan’a verilme teklifi hangi mantığın, hangi maksadın mahsulüdür?

DEVLETİN ARKASINDAYIZ: Bu kurşun gibi ortamda Cumhurbaşkanımız NATO zirvesine katılmış, Türkiye’nin haklı beklentileri, meşru öncelikleri ve milli hassasiyetleri ABD Başkanı’na ve muhatap ülkelere tüm berraklığıyla aktarılmıştır. Görülmüştür ki, terör örgütleri konusundaki ikircikli tavır müttefik ülkelere ne yazık ki katılaşmış ve kalıplaşmış bir şekilde egemenlik kurmuştur… Türkiye kararlılığından taviz vermeyecektir. Biz devletimizin yanındayız, alınmış ve alınacak her kararın arkasındayız. Çaresiz değiliz.

‘Kaostan iktidar devşirme peşindeler’

Bahçeli, “Zillet ittifakı havlu atmış, söylem kısırlığı içinde erken seçimden başka hiçbir şey söyleyemeyecek duruma gerilemiştir. Sayın Cumhurbaşkanı’nın da defalarca ‘erken seçim yok’ dediği bilinmektedir. Biz ‘erken seçim yok’ dedikçe, ‘olacak’ diyenlerin gizli amacı nedir? Ya dinlemiyor ya da kafası almıyor. Kılıçdaroğlu’na tavsiyem, kendini aramak için tekraren yollara düşmesi, şansı yaver giderse de bir an önce bulmasıdır… Türkiye düşmanları erken seçim safında birleşmiş, şakşakçılık yapıyor, zillete refakat ediyor. Kaostan iktidar devşirmenin peşine düşüyorlar. Erken seçim talebi beyhude bir hevestir. Parlamenter sisteme dönüş ezberleri fostur, fuzuli gündem işgalidir” ifadelerini kullandı.

Fotoğraf: Mustafa İstemi

Milliyet

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.