MSB'den Açıklama: Kasım ayında 169 terörist etkisiz hale getirildi

13 Ağustos 2022 - 20:32

MSB’den Açıklama: Kasım ayında 169 terörist etkisiz hale getirildi

MSB’den Açıklama: Kasım ayında 169 terörist etkisiz hale getirildi
Son Güncelleme :

30 Kasım 2021 - 14:17

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Kasım ayında 17’si büyük, 44’ü orta ölçekli 61 operasyon gerçekleştirildiğini, 169 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

Bakanlıkta bulunan şehit gazeteci Hasan Tahsin’in adını taşıyan Basın Bilgilendirme Merkezi’nde,  MSB Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği Analiz ve Değerlendirme Subayı Binbaşı Pınar Kara tarafından bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Toplantıda konuşan Kara, 24 Temmuz 2015’ten bu yana kuzey Irak ve Suriye de dahil olmak üzere toplam 33 bin teröristin etkisiz hale getirildiğini ve bu yılın başından bu yana 2 bin 529 teröristin etkisiz hale getirildiğini kaydetti. Kara, “Kasım ayında 17 büyük ve 44 orta ölçekli olmak üzere 61 operasyon gerçekleştirildi ve 169 terörist etkisiz hale getirildi” dedi.

Kara, Türkiye’ye yönelik terör tehdidine karşı yapılacak tüm operasyonların uluslararası hukuka uygun, meşru müdafaa hakkı çerçevesinde ve sadece bölgedeki terör unsurları hedef alınarak gerçekleştirildiğini vurguladı.:

“Sadece ülkemizin ve milletimizin güvenliğine değil, bölgede yaşayan masum insanların yanı sıra tüm dini ve etnik grupların güvenliğine de büyük önem verilmektedir. Faaliyetlerimiz ayrıca çevrenin, özellikle tarihi ve kültürel değerlerin korunmasına azami özen ve özen göstermektedir. Türk silahlı kuvvetlerimiz için sivil nüfus, çevre, tarihi, dini ve kültürel yapılar dokunulmazdır. Tek hedefimiz teröristler. Bizim için terörist neredeyse hedeftir.”

“2021’de İran sınırında 92 bin 521 kişi engellendi ve 2 bin 134 kişi yakalandı. Kasım ayında alınan ek ve etkili önlemler sayesinde tüm sınırlarımızı yasa dışı yollardan geçmeye çalışan 756 kişi gözaltına alındı. Bu kişilerden 18’i FETÖ üyesi, 51’i terörist. sınırı geçmeden önce 24 bin 118 kişi engellendi.” ifadesini kullandı.

Aynı dönemde gerçekleştirilen operasyonlarda 372 kilogram uyuşturucu, bin paket sigara, 186 farklı silah ve 164 cep telefonu ele geçirildi.

Kara, sınırların ve ulusun güvenliğini sağlamak için yürütülen Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Barış Kaynağı ve Bahar Kalkanı operasyonları ile Suriye’nin kuzeyinde oluşturulan terör oluşumlarının engellenmeye devam ettiğini belirterek sözlerine devam etti:

“Bu eylemler sayesinde bölge sakinlerinin huzuru ve güvenliği de sağlandı. Bölgedeki yaşamı normalleştirecek insani yardım ve altyapıyı destekleme faaliyetlerimiz ilgili devlet kurum ve kuruluşları ile koordineli olarak yürütülmektedir. Faaliyetlerimiz sonucunda yaklaşık 470 bini İdlib’de olmak üzere 1 milyondan fazla Suriyeli gönüllü, güvenli ve onurlu bir şekilde evlerine ve topraklarına geri döndü. 14 hastanede yaklaşık 3 milyon kişiye sağlık hizmeti verildi, terör örgütü tarafından kapatılan ve Türkiye’de yeniden eğitim ve öğretime açılan bin 325 okulda 300 binden fazla öğrenciye eğitim desteği verildi, 500’den fazla cami ve kilise onarıldı.”

Kara, terör örgütlerinin başta Tel Rıfat, Münbiç ve Fırat’ın doğusunda olmak üzere sivillere ve TSK unsurlarına yönelik saldırılara özel kuvvetlerin terör faaliyetlerine derhal müdahale ettiklerini vurgulayan Kara,  “Kasım ayında terör örgütleri tarafından 16 taciz ve saldırı yapıldı. 19 Kasım 2021’de hain terör örgütü  tarafından Afrin’in merkezine yapılan füze saldırısı sonucu 4 masum sivil hayatını kaybetti, 17 sivil yaralandı. Kasım ayında bölgede gerçekleştirilen misilleme saldırıları ve terörle mücadele operasyonları sonucunda 22 terörist etkisiz hale getirildi.” dedi.

TSK‘nın Kuzey Suriye’de savaş bölgelerinde varılan anlaşmalara riayet ettiğini söyleyen  Kara, “DEAŞ’la mücadele adı altında uluslararası kamuoyunda kendini meşrulaştırmaya çalışan eli kanlı PKK/YPG terör örgütü başta olmak üzere, bölgede sağlanan barış ve istikrarı bozmak maksadıyla sivillerin yaşam hakkını ellerinden alanlara karşı, masum ve mazlumları gözeterek Suriye halkının yanında olmaya devam edeceğimizi, dünyanın da bu insanlık suçuna sessiz kalmaması gerektiğini bir kez daha vurgulamak istiyoruz.” açıklamasını yaptı.

Bakan, TSK’nın Türkiye ve KKTC’nin Ege Denizi ve Akdeniz’deki haklarını, alaka düzeyini ve çıkarlarını koruyacağını, ayrıca uluslararası garantiler ve ittifak anlaşmaları uyarınca Kıbrıs adasında barış ve güvenliği garanti edeceğini vurguladı. “2021’in başından bu yana Yunanistan, deniz ve hava taşımacılığı yoluyla resmi olmayan askerlik statüsüne sahip adalara karşı 2 bin 321 ihlal gerçekleştirdi. Yunanistan kışkırtıcı tutumunu gereksiz NAVTEX / NOTAM/ NOTMAR duyurularıyla sürdürüyor. 1988 Yılında Atina’da yapılan Türk-Yunan mutabakat zaptı uyarınca, bayram/ tatil günlerinde tatbikat ve eğitim faaliyetlerinden kaçınılması konusundaki moratoryum perisyodunu 59 kez ihlal etniştir.” dedi.

Yunanistan’ın Avrupa Birliği’nin göçmenlere karşı ileri sürdüğü ortak değerlere ve evrensel ilkelere aykırı insanlık dışı uygulamalar sergilediğini belirten Kara, “Ege’de aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu göçmenleri şiddetle püskürtmeye devam ediyor. Püskürttüğü göçmenlerin kayıtlarını silmekten, kanıtları yok etmekten ve adaletsizliğini gizlemeye çalışmaktan çekinmiyor.” diye konuştu.

 FETÖ ile mücadele

Bakanlığın tüm birimlerinin gerekli hassasiyeti göstererek yeni bilgi, belge ve veriler ışığında FETÖ ile mücadelesini kararlılıkla sürdürmeye devam ettiğini aktaran Kara, “15 Temmuz 2016’dan bugüne kadar 24 bin 253 personel ihraç edilmiş, 1201 personel hakkında ise idari süreç devam etmektedir. 1 Ocak-30 Kasım 2021 arasında, 3 bin 608 personel kamu görevinden çıkarılmış, 663 emekli personelin rütbesi geri alınmış, 196 personel göreve iade edilmiş, 22 emekli personelin rütbesi/unvanı iade edilmiştir.” ifadelerini kullandı.

MSB’nin Covid-19 ile mücadelesinin titizlikle yürütüldüğünün altını çizen Kara, “Aktif ve sorumlu personelin yüzde 98’inin aşılama faaliyetleri tamamlandı. Aynı zamanda bakanlık olarak salgına karşı çeşitli tıbbi malzemeler üretip ülke içine ve dışına ulaştırarak mücadeleye de katkı sağlıyoruz.” şeklinde konuştu.

 “Gelişmeleri yakından takip ediyoruz”

Amerika Birleşik Devletleri‘nin Dedeağaç’ta son dönemde yaptığı ‘yığınaklaşmayla’ ile ilgili soruyu yanıtlayan MSB kaynakları şu ifadeleri kullandı:

“Bu ABD sevkiyatları Atlantic Resolve Harekatı çerçevesinde faaliyetleri gerçekleştiriyor. Bu etkinlikler 2014’ten beri düzenleniyor. Stratejik transfer, lojistik faaliyet olarak gerçekleştirilen bir faaliyettir. Daha önce Baltık Ülkeleri aracılığıyla düzenlenen etkinlikler son zamanlarda Dedeağaç aracılığıyla gerçekleştirildi. Bunlar, ABD’nin Avrupa güvenliğine katkıda bulunmak için Avrupa’daki kendi lojistik ve savaş unsurlarının rotasyonel katılımını, onları belirli bir süre burada eğitmeyi ve daha sonra geri dönüşlerini içeren rotasyonel faaliyetlerdir. Bu bağlamda, büyük bir yığınaklanma olamaz. Gelişmeleri yakından takip ediyoruz.”

ABD’den F-16 tedariki konusunun Kongre’ye gittiği yönündeki bilgilerle birlikte F-35 konusundaki görüşmelere yönelik soru üzerine bakanlık kaynakları, “Talebimizi ABD tarafına ulaştırdık. Onlar değerlendirme aşamasında. Bu konunun Kongre’ye gittiğinde nasıl sonuçlanacağını hep birlikte göreceğiz.” bilgisini paylaştı.

 F-35 toplantısı

F-35 ile ilk toplantının 27 Ekim’de Ankara’da gerçekleşeceğini hatırlatan kaynaklar, “İkinci toplantı 2022’nin başlarında ABD’de gerçekleşecek” dedi.

Terörizmle mücadele için Irak’la ortak bir operasyonun gündemde olup olmadığı sorulduğunda kaynaklar, “Milli Savunma Bakanımızın Irak’a yaptığı ziyarette Genelkurmay Başkanımızla terörle mücadele alanında ortak bir işbirliği anlayışına ulaşıldı. Teknik düzeyde bu çalışmaları sürdürülmektedir. Terörle mücadelede Irak ile işbirliği devam ediyor.” ifadesini kullandı.

Bakanlık temsilcileri, “ABD’nin terör örgütü PKK/YPG’ye yönelik yardımlarının sürmesi” açıklamalarla ilgili bir soruya yanıt vererek, “Bu vesileyle ilgili rahatsızlıklar cumhurbaşkanımız da dahil olmak üzere devletimizin çeşitli organları tarafından defalarca dile getirildi. Bu birçok kez çağrıldı, ancak yeni bir gelişme yok, değişiklik yok.” dedi.

“Terör örgütü PKK/YPG’nin DEAŞ’lı teröristleri hapishanelerden serbest bıraktıkları” iddiaları üzerine de bakanlık kaynakları, “Terör örgütünün hapishanelerdeki DEAŞ’lıları gerek para karşılığı gerekse kendi amaçları doğrultusunda kullanmak üzere serbest bıraktıklarına yönelik birçok tespit basın tarafından da paylaşıldı. Terör örgütü bunu yapıyor.” ifadelerini kullandı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.