Muhalefetin Balkan çıkışı

4 Temmuz 2022 - 14:18

Advertisement

24. Dönem AK Parti İzmir Milletvekili Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi (BASAM) Başkanı Balkan Günlüğü Gazetesi İmtiyaz Sahibi

(AA) Rifat SAİT

Muhalefetin Balkan çıkışı

Son Güncelleme :

19 Haziran 2022 - 18:21Rifat Sait

Sürekli anlatıyoruz, yazıyoruz, söylüyoruz. Ya bizi yanlış anlıyorlar ya da anlamak istemiyorlar. Bu bir milliyetçilik falan değil. Sadece açık ve net bir gerçeğin ortaya konmasıdır. Türkiye’de nüfusun “EN AZ “%20-25’ni Balkan Rumeli kökenli insanlar, oluşturuyor. Bu iddiamıza gülenler lütfen www.balkangunlugu.com.tr/turkiyede-ki-rumeli-gocmenlerinin-nufus-sayisi linkini tıklayıp okusunlar. Boşnaklar, Arnavutlar, Bulgaristan göçmenleri, Batı Trakyalılar, Selanikliler, Torbeşler, Pomaklar, Giritliler, İstanköylüler, Rodoslular, Makedonya göçmenleri, Romanya göçmenleri… Bütün bu Evladı fatihan dediğimiz insanlar Türkiye’de yaşıyorlar, gerçekler ve varlar. Hepsinin kendine özgü bir siyasi düşüncesi var, hepsi de oy kullanıyor.
.

Muhalefet ya da Millet ittifakı içindeki siyasi partiler, son günlerde Balkanlara yönelmeye başladılar. CHP, zaten Balkanların kırmızı çizgisi olan Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü sürekli kullanıyor. Bunda gayet başarılı. Ha! gerçekten Atatürkçüler mi orası tartışılır. Daha doğru bir ifadeyle ceketlerinin sol tarafında sürekli bir Atatürk rozeti var ama kalplerinde var mı orasını Allah bilir. Hani güzel bir espri var, Atatürk şimdi gelse birilerini sopayla kovalar diyorlar.
Yaklaşık dokuz yıl önce CHP’nin düzenlediği bir Balkan organizasyonuna, onlardan gelen bir davet üzerine genel merkezden izin alarak katılmıştım. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun da olduğu bu Balkan buluşmasının başında İstiklal marşı okunmamıştı. Bunu kendilerine hatırlattığımda bunu siz yaparsanız asla affedilmez biz yaparsak, unuttuk deriz demişlerdi.
Yine, 2010 yılıydı sanırım, CHP’li Belediye başkan ve meclis üyelerinin olduğu bir heyette Makedonya’nın Debre yakınlarındaki Merkez Jupa ilçesinde Atatürk’ün dedesinin evini ziyaret ettiğimizde, orası çok yüksekte hava da çok sıcak biz gelmeyelim diyen CHP’lilere de aynı tepkiyi göstermiştim ama bana gülmüşlerdi.

.
Şimdi bakıyorum Millet ittifakının iki üyesi CHP ve İYİ Parti Balkan atağına kalktılar. Bence görünüşte siyasi olarak doğru ve akıllıca bir hareket yapıyorlar. İçi boş ama dışı güzel ve süslü.
AK Parti ise içini dolduruyor güzelce ama sunum ve şov yapmıyor maalesef. Bakın TİKA, Yunus Emre Enstitüsü, Maarif vakfı, Yurtdışı Türkler Başkanlığı, Diyanet, TRT, Anadolu ajansı, Dışişleri, Ticaret Bakanlığı ticaret müşavirlikleri Balkanlarda hizmet yarışına girmiş mükemmel şeyler yapıyor. Makedonya’daki Atatürk’ün okuduğu askeri okulu restore edip güzelleştiriyorlar, dedesinin evini restore edip ziyarete açıyorlar, Selanik’te doğduğu evi korumaya alıp bakımını en iyi şekilde yapıyorlar. Bunla da kalmayıp oralardaki hemşerilerimiz için Türkçe eğitimler açıyorlar. Osmanlı yadigarı tarihi eserlerimizi korumaya alıyorlar, Kültürümüzü yaşatıyorlar, maddi ve manevi yardımlar yapıyorlar. Ama bunları anlatamıyor daha doğrusu tabiri caizse satamıyorlar.

.

Bakınız CHP, bir süre önce bünyesinde Balkan masası denilen bir oluşum kurdu. Başına kendisi de bir Balkanlı olan Faik Öztrak getirildi. İzmir, İstanbul, Adana, Edirne gibi illerde Balkan masası adıyla toplantılar düzenliyorlar. İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu 40 Balkan şehrinin belediye başkanının katıldığı Balkan şehirleri zirvesinin (B-40) üçüncüsünü gerçekleştiriyor.
Meral Akşener, Selanikli olmasını kullanıp Balkanlara mesajlar veriyor, İYİ Parti Balkanlara iyi gelecek diye bir slogan kullanıyor.
CHP’li İzmir Büyük şehir Belediyesi her sene Balkan festivalleri düzenliyor.

.
Son olarak da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu geçen hafta İzmir’deydi. Rumeli ve Balkan buluşmaları adı altında Balkan Rumeli STK’larını bir araya getirip hitap ettiler. Toplantının yapıldığı yer ise manidar, geçen haftalarda İzmir’i ziyaret eden Sayın Cumhurbaşkanımızın halka hitap ettiği Gaziemir’deki fuar alanı. Rastlantı mı nispet mi bilemiyorum?
.

Yazımın başında da söylediğim gibi Türkiye’de çok sayıda Balkan kökenli insan yaşıyor. Yaklaşan seçimler öncesi oldukça önemli ve stratejik bir durumdan bahsediyorum. Kesinlikle ihmal edilemez.

Bazıları diyor ki, Balkan göçmenleri çoğunlukla zaten bize oy vermiyor. Niye ilgilenelim? Ben de diyorum ki bu daha güzel ve daha değerli. Onlardan gelen her oy bir değil iki oy demektir. Karşı tarafa oy veren bir seçmeni kazanırsanız bu çok daha değerlidir. Tıpkı Fenerbahçe Galatasaray’ı yendiğinde 3 değil tam altı puan kazanır ya aynen öyle. Bir de zaten oy vermiyorlar düşüncesi de yanlış. Pazarlama da güzel bir hikâye vardır. İki pazarlamacıyı Afrika’ya çorap satmaya gönderirler. Biri patrona mesaj atar, burada kimse çorap giymiyor, hemen dönüyorum, diğeri tam tersine bir mesaj atar, burada kimse çorap giymiyor, burası çok güzel bir Pazar potansiyeli olan bir yer kalıyorum, hepsine çorap satacağım.

.

Ancak sadece halay çekilerek veya börek yenilerek bu iş kapatılamaz. Hangi siyasi parti olursa olsun Balkanlara önce bir aidiyet hissi vermesi gerekir. Balkanların, benim partim, benim davam benim yerim demesi gerekiyor. Bu aidiyet, onları içine alarak olur. Bakanlıklarda, milletvekilliklerinde, Belediye başkanlıklarında, meclis üyeliklerinde, bürokraside ve teşkilatların yönetim ve lider konumlarında olmaları gerekiyor. Üstelik bu insanlar başka yerlerde değil nüfus olarak kalabalık oldukları ve yaşadıkları İstanbul, İzmir, Edirne, Bursa, Manisa, Çanakkale gibi yerlerde görev almaları gerekir. Onlar zaten olmadıkları yerde görev istemezler. Tıpkı Rize’de Erzurum’da, Diyarbakır’da, Konya’da olması gerektiği ve zaten şu anda mevcut olduğu gibi. Bu şekilde onlara siyasi aidiyet verebilirsiniz. Orda bir köy var gitmesek te bizim köyümüzdür, demek istemezler. Orda bir köy var, orası bizimse biz de oturalım o zaman derler.
Geçenlerde Karadenizli bir arkadaşımıza sordum. “Sizi tebrik ediyorum, her yerde varsınız. Sizin nüfusunuz bizim Balkanlar kadar kalabalık değil ama her yerde etkinsiniz maşallah, Balkan Rumeli nüfusu çok daha fazla ama görev alma konusunda sizin kadar etkili değiliz, nasıl oluyor bu?
“Karadenizli dostum veciz bir sözle güzelce cevapladı: “Siz nüfuslu olabilirsiniz ama biz NUFUZLUYUZ” Yani keyfiyet ve kemiyet gibi düşünün. Arkadaşın dediği görünüşte doğru ama sandığa gidince bu durum olumsuz etkiliyor, işte asıl gerçek de bu. Bence asıl bu tarafı çok iyi anlamak ve derhal harekete geçmek lazım. Zira süre az kaldı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
İsmail Meydi 19/06/2022 / 19:42 Cevapla

Sayın Rıfat Sait; “MUHALEFETİN BALKAN ÇIKIŞI” köşe yazınızı bir yerinde “Boşnaklar, Arnavutlar, Bulgaristan göçmenleri, Batı Trakyalılar, Selanikliler, Torbeşler, Pomaklar, Giritliler, İstanköylüler, Rodoslular, Makedonya göçmenleri, Romanya göçmenleri…” olarak bahsediyorsunuz.
Balkanlardan gelen TÜRK hiç yokmu?
Sorumun cevaplanması dileğiyle.

Refik yanova 19/06/2022 / 20:09 Cevapla

Tam tesbit teşekkürler

Adnan Gülerman 19/06/2022 / 20:27 Cevapla

Güzel yazmışsınız.İktidarın rehaveti.Nasıl olsa bize oyvermiyor umursamazlığı.
Acaba, iktidar 20 yıllık hizmetten sonra yoruldu mu?
Durmak yok, düşeriz

Bayram şeker 19/06/2022 / 20:35 Cevapla

Muhalefetin balkan Rumeli coğrafyası hakkında söylediği hiç bir şeyin o coğrafyada hiç bir önemi yoktur. Bölge insanı lafa değil eyleme bakar. Son 20 yılda oraya yapılmış olanlar 20 yıldan geriye cumhuriyet tarihinde yapılanların enaz 100 katı yaptıkları ve söyledikleri harmanda su dövmekten öte bir şey değil

Bülent AYGÜN 19/06/2022 / 20:48 Cevapla

TİKA, Yurtdışı Türkler ve akraba topluluklar başkanlığı,TRT,Diyanet gibi kuruluşlarda ne kadar Balkan kökenli istihdam ediliyor.İktidar Balkan ülkeleri ndeki faaliyetlerinde Balkan derneklerinle istişarede bulunuyormu.Bu ülkelerin dilini bilen örf ve adetlerini,siyasi ve kültürel durumunu yakından takip eden göçmen arkadaşlarla istişare edildim.Bu ve bunun gibi soruları kendimize sormamız lazım.
Saygilarla

Handan Fırat 19/06/2022 / 22:21 Cevapla

Çok haklısınız sn.Vekilim görev istenilmez verilir.Zaten sen ben bizim oğlan siyasetinden vazgeçmemiz lazim.Bende naçizane siyasetçi olarak hep sahada şunu yapmaya çalışıyorum ikna edemiyorsan aklını karıştır. Yalan haberler ile doğru haberleri iyi irdele ve bu karşıya aktar ki kimin doğru siyaset yaptığını incelemeye araştırmaya başlasın.
Saygılarımla

Musa Yaygınsoy 20/06/2022 / 02:14 Cevapla

Tespitleriniz doğru,aynen katılıyorum.
Gayret ve ilginiz için tebrik ediyorum.
Selamlar

Zeki sürer 20/06/2022 / 10:53 Cevapla

Sayın vekilim doğruları anlatmışsınız bekleme zamanı değil birliğimizi pekiştirme zamanı saygılarımla.

Salih Beytas 21/06/2022 / 09:02 Cevapla

Balkanlar ve Balkan Türklerinin muhalefetteki tek değeri onların oylaridir. Muhalefet iktidarı devirmek için kime şirin görünmek kimden oy almak gerekiyorsa oraya yöneliyor bunun için
İnsanlarımızı katleden yıllardır ülkemize yüzlerce milyar dolar zarar verenTürkiye’yi parçalamak isteyen vatan haini PKK ile bile işbirliği yapabiliyorlar.onlar derdi neTurkiyedir ne balkanlardir sadece kendilerine verilen görevi yerine getirmek ,Erdoğan’ı düşürerek Türkiye’yi ele geçirmektir.Ak parti döneminde Balkanlardaki tüm ecdat yadigarları Tika vasıtasıyla ihya edilmektedir bugün bakanlara iyi geleceğini söyleyen İP daha önce seçim meydanlarında Tikayi kapatacağını söylemişti onlarin derdi Balkanlar değil onların oylaridir.bu böyle bilinmelidir.

Aziz Aktaş 21/06/2022 / 19:28 Cevapla

Vatan sevgisi nedir? Diye bir soru hazırlasak ve desek ki “ -Bu soruya kim en doğru cevabı verir?” İnanın bu ancak bir Balkan kökenli olur! Der ki;- Dedem orda, nenem orda, Vatan orda! Fatih orda, Yavuz orda, Sultan Süleyman orda, Tiryaki Hasan Paşa orda, Osman Paşa orda, Atatürk orda. Bir Balkanlı bu yurdu parçalamaya çalışanlarla bir olur mu? Saftır benim Balkanlım, çok iyi niyetli, güleçtir. Belki kanabilir, inanabikir. AMA VATAN SÖZ KONUSU OLUNCA KURTDERELİ OLUR! Vesselam