DOLAR 33,1084 0.08%
EURO 36,0613 -0.28%
ALTIN 2.572,52-1,08
BITCOIN 2114480-1.54825%
İzmir
36°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Paris’te erken seçimin birinci çeşidi, sandıktan çok sağın çıkması kaygısıyla geçiyor
123 okunma

Paris’te erken seçimin birinci çeşidi, sandıktan çok sağın çıkması kaygısıyla geçiyor

ABONE OL
01/07/2024 19:20
Paris’te erken seçimin birinci çeşidi, sandıktan çok sağın çıkması kaygısıyla geçiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AA

PARIS (AA) – Fransa’da 49 milyonu aşkın seçmen, Ulusal Mecliste halkı temsil edecek 577 milletvekilinin belirlendiği erken genel seçimlerin birinci çeşidinde oy kullanmaya devam ediyor.

  • Fransa’da erken genel seçimin birinci çeşidinde iştirak yüksek seyrediyor

Paris’te oy veren vatandaşlar, genel seçimlerin birinci cinsini AA muhabirine kıymetlendirdi.

Başkentte yaşayan soyadını vermeyen 33 yaşındaki Fransız seçmen Alex, bu seçimler karşısında herkes üzere endişelendiğini, bu türlü bir durumun içinde olmaktan şad olmadığını tabir etti.

Alex, “Umarım aşırılara karşı herkes harekete geçer, barış ve paylaşım atmosferi içinde kalırız.” diyerek, Meclis’te çok sağın salt çoğunluğu almasının “umut verici bir perspektif olmadığını” lisana getirdi.

İnsanların çok sağcı Ulusal Birlik (RN) partisinin hayatlarını değiştireceğini hayal ettiğini belirten Alex, bu niyetin gerçekle örtüşmediğini vurguladı.

Alex, seçmenlerin çok sağa karşı cephe almasını umduğunu söyledi.

Soyadını açıklamayan François isimli seçmen, Cumhurbaşkanı Macron’un, AP seçimlerinin akabinde halka tekrar kelam vermesini memnuniyetle karşıladığını söz etti.

Seçim sürecinin birkaç hafta üzere kısa bir müddette düzenlenmesinin bir sorun teşkil ettiğine dikkati çeken François, bu süreçte oluşan ittifakların “farklı istikametlere savrulduğu”nu savundu.

François, seçim kampanyasındaki müzakerelerin düzeyinin çok düşük olduğuna değinerek, “(Müzakereler) Hakikat insanları ve hakikat tarafta seçmek için gerekli olan asıllı tartışmalar değildi, ittifak hususlarıydı.” dedi.

RN’nin sandıktan birinci çıkmasından yana olmadığını aktaran François, lakin birinci cinste çok sağın birinci olacağını düşündüğünü öne sürdü.

François, şöyle devam etti:

“Ulusal Birlik iktidar olsa da (Meclis’te) salt çoğunluğu olmayacak her halükarda. Bence bir şey olmayacak. Bir sonraki cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar ülkede siyasi kararların biraz kilitlenme riski var.”

Paris’in 20. bölgesinde yaşayan soyadını paylaşmayan Virginie, erken seçim sürecinin sıkıntı geçtiğine işaret etti.

Virginie, ülkede mevcut bilinmeyen ortamda oy vermeye gitmenin kıymetini vurgulayarak, çok sağın sandıktan birinci çıkmamasını umduğunu söyledi.

Aşırı sağın ülkenin kırsal bölgesinde birinci gelmesinin öngörüldüğünü kaydeden Virginie, seçimin birinci çeşidine iştirakinin yüksek olduğuna dikkati çekti.

Virginie, çok sağın Meclis’te salt çoğunluğu alması durumunda 1 yıl sonra tekrar erken seçime gidilmesine olumlu baktığını kaydetti.

Fransa’nın erken seçime gidişi

Fransa’da son 3 seçimdir oylarını artırmaya devam eden çok sağcı RN, en son 9 Haziran’daki AP seçimlerinde yüzde 31,4 oy alarak en yakın rakibi olan Emmanuel Macron’un partisi Rönesans’ı ikiye katlamıştı.

Aşırı sağın AP seçimlerindeki galibiyeti üzerine Macron, 9 Haziran gecesi Meclis’i feshederek birinci çeşidi 30 Haziran, ikinci çeşidi 7 Temmuz’da olmak üzere erken seçime gitme kararı almıştı.

Macron, bu kararını, “AP seçim sonuçlarına demokratik bir karşılık vermeliydik.” kelamlarıyla savunmuş fakat ülkenin 26 Temmuz-11 Ağustos’ta konut sahipliği yapacağı 2024 Paris Olimpiyatları’nın çabucak öncesinde erken seçime gidecek olması, siyasi istikrarsızlık ve toplumsal huzursuzluk yaratabileceği gerekçesiyle kamuoyunda telaşla karşılanmıştı.

Ülkedeki son genel seçimlerde bir türlü ittifak kuramayan solcu partiler, bu seçimlerde çok sağa karşı kısa müddette “Yeni Halk Cephesi İttifakı” altında bir ortaya gelmiş ve tek aday çıkaracaklarını duyurmuştu. Yeni Halk Cephesi İttifakı’nda ülkenin önde gelen sol partilerinden Sosyalist Parti (PS), Boyun Eğmeyen Fransa (LFI), Fransa Komünist Partisi (PCF) ve çevreci parti Yeşiller (EELV) yer alıyor.

Aşırı sağcı RN ise merkez sağdaki Cumhuriyetçiler (LR) Partisinin lideri Eric Ciotti ve kimi LR üyeleriyle ittifak yaparken iktidar partisi Rönesans ile ortakları MoDem ve Ufuklar Partisi de “Cumhuriyet İçin Daima Birlikte İttifakı”nı kurmuştu.

Ülkede çok sağın yükselişi protestolara neden olmuş, çok sayıda kentte şovlar düzenlenmişti.

Görev mühleti 2027’de dolacak olan Cumhurbaşkanı Macron, çok sağcı RN partisinin genel seçimleri kazanması durumunda istifa etmeyeceğini “Sonuç ne olursa olsun kurumlar aşikardır ve cumhurbaşkanının yeri de muhakkaktır.” kelamlarıyla lisana getirmişti.

Muhabir: Esra Taşkın

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.