Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic: "Kesin Çıkış Yollarını Bilmiyoruz"Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic: “Kesin Çıkış Yollarını Bilmiyoruz”

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic: “Kesin Çıkış Yollarını Bilmiyoruz”


Son Güncelleme :

03 Kasım 2021 - 16:41Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, İklim değişikliğiyle mücadele kapsamında alınacak önlemler karşısında dünyanın tatmin edici bir çıkış yolunun olmadığını belirterek ekledi: “Nükleer enerjiyle ne yapacağız?”

  1. BM İklim Değişikliği Konferansı’nın (COP26) gerçekleştiği sırada konuşan Vucic, iklim değişikliğini büyük bir sorun olarak görüp mücadeleye etmeye çalışmanın önemli olduğunu söyledi. İklim değişikliği aktivistlerinin de ülke liderlerine tepkilerini gayet anlayışla karşıladığını söyledi.

İklim değişikliği ile ilgi pek çok sorunun kesin cevaplarının hala bilinmediğini belirten Vucic, “Doğalgazla ne yapacağız? Nükleer enerjiyle, nükleer santrallerle ne yapacağız? Kapatıyoruz? Ya da daha inşa edeceğiz?” O sordu.

“Pratikte Uygulamak Sıkıntılı”

“İklim krizine karşı üretilen projelerin uygulamaya konması konularında sıkıntılar var” diyen Vucic, “Finansal olarak üretilen projeler hangi kaynaklar ile karşılanacak? Ülkelerin ellerinde kaynaklar var ancak mevcut düzenin de bir yandan devam etmesi gerekiyor. Ülkemde yeterli elektrik olmasaydı herkes beni suçlardı” ifadelerini kullandı.

Almanya ve Fransa’nın bu konularda farklı yaklaşımları olduğunu belirten Vucic, “Amerika, Çin, Rusya, Avustralya ve diğerlerinden bahsetmek yerine sadece Avrupa Birliği’nden bahsediyorum.” Dedi.

Sırp lider, kömürün eskimesi için yatırımlara ihtiyaç olduğunu belirterek, “Yeni yenilenebilir kapasiteler oluşturmadan bunu yapamayız. Bunu yapmak için büyük bir kaynağa ihtiyacımız var. İşte bu kısır döngü. Bu yüzden İklim sorunuyla ilgili bu tür toplantılar önemli. Gelecekte daha somut bir şey yapabileceğimize inanıyorum bundan dolayı da geleceğe daha umutla bakıyorum “dedi.

Vucic, Türkiye ile Sırbistan arasındaki ilişkilere de değinerek, her iki ülkenin de yeni yenilenebilir fırsatlar konusunda bazı projelere birlikte yatırım yapabileceğini söyledi.

COP26 Nedir?

200 ülkeden yaklaşık 25 bin delegenin katılacağı Cop26’da küresel sıcaklık artışının 1,5 dereceye kadar sınırlandırılması konusunda anlaşmaya varılması bekleniyor. İki haftalık görüşmeler sonucunda alınacak kararlar bundan sonraki süreç için belirleyici rol üstlenecek.

Mevcut durumda küresel sıcaklıkların 2,7 dereceye yükselmesi beklenirken, bilim insanları 2015 Paris İklim Antlaşması’nda belirlenen hedeflere ulaşmak için 2030 yılına kadar emisyonların yarıya indirilmesi gerekildiğinin altını çiziyor.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.