DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22107920.56078%
İzmir
39°

AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

TBMM heyeti Çin’in teknoloji üssünde temaslarda bulundu
158 okunma

TBMM heyeti Çin’in teknoloji üssünde temaslarda bulundu

ABONE OL
30/06/2024 22:40
TBMM heyeti Çin’in teknoloji üssünde temaslarda bulundu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AA

ANKARA (AA) – Shenzhen ve Dongguan kentlerindeki resmi temaslarda, Komisyon Başkanı Mustafa Varank, Başkanvekili Şahin Tin, Komite Sözcüsü Cevahir Uzkurt, Üyeler Adem Çalkın, Arslan Tatar, Yusuf Ziya Aldatmaz, Mehmet Eyüp Özkeçeci, Müzeyyen Şevkin, Ednan Arslan, Erdem Arpacı, Ömer Öcalan ve Rıdvan Uz yer aldı.

Çin temaslarına ait AA muhabirine bilgi veren Mustafa Varank, Çin’in davetlisi olarak gerçekleştirilen ziyareti komite üyesi tüm partilerden milletvekillerini davet ederek gerçekleştirdiklerini belirtti.

Varank, görüşmelerde Çin ile önümüzdeki periyotta yapılabilecek işbirliği fırsatlarının ele alındığını belirterek, “Dünyada devam etmekte olan üretim teknolojilerindeki ve sanayi alanındaki yarışta ülkelerin pozisyonlarını, konumlarını ve kapasitelerini görmek için bu tertibi gerçekleştirdik.” dedi.

Çinli şirketler Türkiye’ye gelecek

Shenzhen’in teknoloji ve üretim manasında dünyadaki örnek kentlerden biri olduğunu kaydeden Varank, “Bu bölgeye Çin’in Silikon Vadisi deniyor. Burası hem sanayi üretimi hem de teknoloji geliştirme manasında dünyanın en kıymetli yerlerinden bir tanesi. Burada farklı şirketleri ve farklı alanlarda çalışan firmaları ziyaret ettik. Birebir vakitte Shenzhen bölgesinin idaresiyle de temaslarımızı sürdürdük. Onlar da Türkiye ile işbirliğini geliştirmek için gerekli adımları atmak üzere ülkemize bir ziyaret gerçekleştirecekler.” sözlerini kullandı

Ziyaret Türkiye’ye ve Çin’e değerli katkılar sağlayacak

Türkiye’nin yalnızca bölgesinde değil artık dünyada da üretim ve teknoloji ile ön plana çıktığını lisana getiren Varank, şöyle devam etti:

“Kendi ayaklarımız üzerinde durmak, kendi teknolojimizi geliştirmek, dünyaya sanayi eserleri ihraç eden bir ülke olmak istiyoruz. Bu mevzuda bu vakte kadar çok hoş sonuçlar aldık. Önümüzdeki periyotta hangi işbirliklerini gerçekleştirebiliriz, hangi ülkelerle, hangi şirketlerle güçlerimizi birleştirerek teknoloji geliştirip üretim yapabiliriz, bunun çabasını gösteriyoruz. Sanayi ve teknoloji üretiminde farklı ülkelerin, farklı konumları var. Biz aslında Türkiye ile işbirliği manasında doğu ya da batı demeden bütün ülkelerle ve şirketlerle işbirliğini geliştirmeye çalışıyoruz. Bir yandan onları direkt yatırımlarla Türkiye’ye davet ederken, öbür yandan ortak teknoloji geliştirme ve teknoloji transferiyle işbirliği yapmaya çalışıyoruz. Bu ziyaret Türkiye’ye ve Çin’e değerli katkılar sağlayacak. Kurul olarak hükümetimize ve ilgili bakanlıklarımıza burada edindiğimiz deneyimleri, yaptığımız görüşmeleri aktaracağız.”

Teknoloji geliştirme ve teknoloji transferi

Mustafa Varank, Çin temasları sırasında dünyanın en değerli teknoloji firmalarından birisi olan Huawei’yi de ziyaret ettiklerini belirtti.

Varank, Huawei’nin Çin’deki AR-GE ve üretim tesislerini ziyaretlerinde ise otonom sürüş, elektrikli araçlar, yenilenebilir güç ve depolama teknolojileri hakkında bilgiler aldıklarına işaret ederek, “Heyetimiz resmi temaslarında Türkiye ile Çin ortasında direkt yatırım fırsatlarını ele alırken, teknoloji geliştirme ve teknoloji transferi konusunda da görüş alışverişinde bulundu.” dedi.

Otonom sürüş deneyimi

Varank, Huawei’nin üst seviye yöneticileriyle yaptıkları toplantılar ile AR-GE ve üretim tesislerindeki müşahedelerine ait şu bilgileri verdi:

“Huawei Türkiye’de 22 yıldır faaliyet gösteren bir firma. 1500 çalışanıyla 1300’ün üzerinde mühendisiyle, Türkiye’de Türk mühendislerle tahliller geliştirip bu eserleri dünyaya pazarlayan bir şirket. Önümüzdeki devirde de bu manada işbirliklerimizi artırmayı hedefliyoruz. Yakın devirde Türkiye’de bilhassa bilgi merkezi yatırımlarıyla ilgili ön açıcı yasal çalışmalarımız da oldu. Türkiye’ye data merkezi yatırımlarını çekmek istiyoruz. Buradaki data merkezi ve gibisi sistemlerle ilgili dünyadaki güçlü oyunculara baktığımızda bir adedinin de Huawei olduğunu biliyoruz. Huawei’nin Türkiye’de yapacağı data merkezi yatırımıyla ilgili görüşmelerimiz oldu. Tıpkı vakitte bize dünyadaki en değerli teknoloji alanlarından biri haline gelen elektrikli araçlarla ilgili yaptıkları çalışmaları gösterdiler. Otonom sürüş noktasında geldikleri noktaları bize tanıtmaya çalıştılar. Otonom sürüş, elektrikli araçlar, yenilenebilir güç ve depolama teknolojileri konusunda Türkiye ve Çin’in önümüzdeki periyotta yapabileceği işbirlikleri var. Bunların artırılmasını istiyoruz. Önümüzdeki devirde Çinli şirketlerin Türkiye’ye daha fazla ilgi göstereceğini göreceğiz. Kurulumuzun temaslarının buna değerli katkıları olacağına inanıyorum.”

Teknoloji transferi ve üretim süreçlerinde işbirliği

TBMM heyetinin Çin ziyaretinin sonunda, teknoloji ve inovasyon alanında işbirliği imkanları kıymetlendirilerek, Türkiye ve Çin ortasında teknoloji transferi ve bilgi paylaşımının artırılması istikametinde olumlu adımlar atılması konusunda mutabık kalındı.

Ziyaret sonunda yapılan açıklamalarda, bu tıp ziyaretlerin, iki ülke ortasındaki teknolojik işbirliğini güçlendireceği ve yenilikçi projelerin hayata geçirilmesine katkı sağlayacağı tabir edildi.

Muhabir: Serhat Akkan

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.