DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22120550.67323%
İzmir
39°

AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

TBMM’de bu hafta ulaştırma alanında düzenlemeler içeren kanun teklifinin görüşmelerine başlanacak
231 okunma

TBMM’de bu hafta ulaştırma alanında düzenlemeler içeren kanun teklifinin görüşmelerine başlanacak

ABONE OL
30/06/2024 22:20
TBMM’de bu hafta ulaştırma alanında düzenlemeler içeren kanun teklifinin görüşmelerine başlanacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AA

TBMM (AA) – AA muhabirinin aldığı bilgiye nazaran, haftalık çalışmasına 2 Temmuz Salı günü başlayacak Genel Konsey, Türk Sivil Havacılık Kanunu ile Kimi Kanunlarda ve Kanun Kararında Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni ele alacak.

Teklife nazaran, demirleme fiyat tarifesi, bir günlük demirde kalma mühleti için, geminin seferi, demirde kalma müddeti, aylık yahut yıllık toplu ödeme, demirleme nedeni, demirlediği yer üzere ögeler göz önünde bulundurularak geminin grostonu başına 2 lirayı geçmemek üzere Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından belirlenecek.

İstanbul ve Çanakkale Boğazlarından geçiş esnasında verilecek kılavuzluk ve römorkörcülük hizmetleri, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının belirlediği metot ve asıllar dahilinde Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü tarafından yürütülecek.

Denizlerde kılavuzluk ve römorkörcülük hizmeti verenler, belirlenen yükümlülüklere ters hareket etmeleri halinde ihlalin niteliğine nazaran 100 bin liradan 2 milyon liraya kadar idari para cezasına çarptırılacak.

Havacılık güvenlik önlemleri, can ve mal güvenliğini sağlamak, hava araçlarına, havacılık tesislerine ve bireylere yönelik yasa dışı aksiyonları önlemek emeliyle genel kolluğun nezaretinde özel güvenlik vazifelileri tarafından da yerine getirilecek.

Yolcular, havalimanlarında teknik aygıtlarla yapılan denetimlerin sonuçlandırılamaması durumunda kendisinin ve eşyasının elle aranmasını kabul etmediği takdirde havaalanı ve hava aracına kabul edilmeyecek.

Öğretmenlik Mesleği Kanunu Teklifi’nin kurul süreci başlıyor

Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda, AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan Öğretmenlik Mesleği Kanunu Teklifi’nin görüşmelerine başlanacak.

Bu teklife nazaran de Ulusal Eğitim Akademisi kurulacak. Öğretmenlik mesleği yeterlikleri çerçevesinde belirlenen teorik ve uygulamalı derslerden oluşan hazırlık eğitimi, Ulusal Eğitim Akademisince verilecek.

Öğretmen adaylarına, hazırlık eğitimi sürecinde belirlenen gösterge sayısının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak fiyatta her ay ödeme yapılacak.

Üç yıllık çalışma müddetini tamamlayan kontratlı öğretmenler talepleri halinde vazife yaptıkları yerde öğretmen kadrolarına atanacak. Öğretmen takımlarına atananlar mazerete bağlı olarak yapılacak yer değiştirmeler hariç olmak üzere 1 yıl mühletle yer değiştiremeyecek.

Uyuşturucu yahut uyarıcı husus imal ve ticareti, kullanılmasını kolaylaştırma, kabul etme, bulundurma, kullanma kabahatleri ile hayasızca hareketler, müstehcenlik, fuhuş hataları ve cinsel dokunulmazlığa karşı kabahatlerden mahkum olanların öğretmenliği sona erecek.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel eğitim kurumlarındaki öğretmenlere karşı misyonları sebebiyle “kasten yaralama”, “tehdit”, “hakaret” ve “görevi yaptırmamak için direnme” cürümlerinin işlenmesi halinde cezalar yarı oranında artırılacak ve mahpus cezasının ertelenmesi kararları uygulanmayacak.

Görevde olan öğretmen ve uzman öğretmenlerden, 20 yıllık çalışma müddetini tamamlayan ve uzman öğretmenlikte en az 10 yıl hizmeti olma koşulu dışındaki şartları sağlayanlar başöğretmen unvanı için başvurabilecek.

Komisyon gündemleri

İhtisas kurulları da toplanarak gündemdeki hususları ele alacak. Dilekçe Kurulu, itiraza uğrayan Başkanlık Divanı kararları ile Genel Heyete sevk edilen dilekçeleri görüşecek.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Bakanlığın çalışmaları hakkında Bayan Erkek Fırsat Eşitliği Kurulunu bilgilendirecek.

TBMM İliç Maden Kazasını Araştırma Komisyonu, AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu başkanlığında toplanacak. Komitede, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), TMMOB Maden Mühendisleri Odası, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası, TMMOB Etraf Mühendisleri Odası, TMMOB Kimya Mühendisleri Odası ile TMMOB Metalurji ve Gereç Mühendisleri Odası yetkilileri sunum yapacak. Ayrıyeten Komitede Dokuz Eylül Üniversitesi ile Hacettepe Üniversitesinden akademisyenler dinlenecek.

Salı ve çarşamba günleri Mecliste kümesi bulunan siyasi partilerin küme toplantıları yapılacak.

Muhabir: Kemal Karadağ

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.