TEKNO GÜNDEM..... ASOSYAL Mİ OLUYORUZ?

2 Aralık 2021 - 12:58

Advertisement

TEKNO GÜNDEM….. ASOSYAL Mİ OLUYORUZ?

Son Güncelleme :

11 Kasım 2021 - 21:46Ertürk Gürbüz

Salgının başlangıcından bu yana gerçekleştirdiği “Koronavirüs Salgını ve Toplum” araştırmalarıyla toplumun; sosyal hayatlarıyla ilgili değişime ilişkin görüşü, maske mesafe kurallarına ne kadar dikkat edildiği, endişe düzeyi gibi konuları kapsamlı bir şekilde ele alan Ipsos 81. dönem verilerini açıkladı. Sonuçlara göre her 10 kişiden 6’sı Koronavirüs salgınından dolayı sosyal çevrelerini kaybetmiş gibi hissediyor.
Araştırmaya göre; Toplumun önemli bir kısmı maske mesafe kuralına bir süredir uymuyor.
Öte yandan koronavirüs salgınında Türkiye’deki vaka ve ölüm sayılarının uzun süredir hiç azalmaması toplumun endişe düzeyini olumsuz etkiliyormuş. Bireylerin sadece yüzde 8’i vaka sayılarının onların endişe düzeyini etkilemediğini belirtirken, yüzde 46’sı endişelerinin arttığını söylüyor. Yüzde 34’ü ise zaten hep endişeliymiş.,
Koronavirüsle mücadele konusunda toplumun kafası oldukça karışmış durumda öyle ki katılımcıların yüzde 33’ünün Koronavirüsle mücadelenin iyi gittiğini düşünmesine karşın yüzde 48’lik bir kesim bunun aksine inanıyor.
Belirtmekte fayda olduğunu düşünüyorum, geçtiğimiz hafta 2 ilaç onay aldı, salgını alt etme yolunda bir dev adım daha atıldı. Bu kâbus bitecek! Ve umarım tüm bu yaşadıklarımızdan gelecek nesillere aktarabileceğimiz bir “anlam” çıkartabiliriz.

Zoom Birbirinden İlgi Çekici Yeni Özelliklerini Duyurdu!

Pandemi ile hayatımızın bir parçası olan ve yaptığı yenikliklerle uzun bir süre daha popülerliğini kaybetmeyeceği anlaşılan video konferans platformu Zoom, Eylül ayında gerçekleşen Zoomtopia 2021 etkinliğinde platforma eklenecek yenilikleri duyurmuştu.
Kısa kısa değinmesi mümkün olmayan birçok değişikliği sizin için özetliyorum…

ZOOM EVENTS
Zoom Events, platformun kurumlara ilgi çekici hibrit ve sanal deneyimler oluşturma gücü verecek bir diğer yeni özelliği. Zoom Events, etkinlik merkezleri, özel kurumsal sanal etkinlik alanları, özelleştirilebilir kayıt ve sohbet tabanlı sanal etkinlik lobisi ile iş ağını genişletme gibi özellikler sunuyor.

GELİŞTİRİCİ PLATFORMU

Geliştiricilerin uygulamayı yazılımlarına entegre etmelerine yardımcı olmak için bir dizi yeni araç ve çözümün de yolda olduğunu duyurdu. Bunlar arasında yeni bir uygulama oluşturma aracı olan Jumpstart; prototip ve konsept kanıtı oluşturmaya yardımcı olacak bir CLI (komut satırı ara yüzü) ve Zoom Video SDK’ya React Native’in entegre edilebileceği gelişmeler yer alıyor.

ZOOM APPS
Kurumların toplantı iş akışlarını optimize edebilmeleri için hayata geçirilen Zoom Apps, üçüncü taraf uygulamalarını Zoom Meetings ve masaüstü istemci deneyimine sorunsuz bir şekilde entegre ediyor.

TÜMLEŞİK İLETİŞİM
Nedir bu Tümleşik Etkileşim? Sırasıyla;
Zoom Phone: Uçtan uca şifreleme ve görüntülü sesli mesaj özelliği.
Gelişmiş Beyaz Tahta: Oculus üzerinden VR desteğiyle, ekiplerin online ortamda sanki yüz yüzeymiş gibi bir araya gelmesine olanak tanıyan etkileşimli bir iş birliği özelliği.
Canlı Çeviri ve Deşifre: Yapay zekâ tarafından desteklenen canlı deşifre ve çeviri hizmetleri.
Zoom Rooms Akıllı Galeri: Ofis içi ya da uzak katılımcılar arasında daha iyi yüz yüze iletişim sunmak için tek bir konferans odasından birden fazla video beslemesi aracılığıyla yüz yüze deneyime benzeyecek şekilde tasarlanmış sanal bir toplantı deneyimi.
Etkileşimli Haritalar ve Kimlik Doğrulama Destekli Hotdesking: Çalışanların etkileşimli bir harita kullanarak ofislerinde masa ve alan ayırabilmeleri ve kişisel Zoom deneyimlerini herhangi bir Zoom Rooms veya Zoom Phone cihazına taşıyabilmeleri için kolay kimlik doğrulama özelliği.
Zoom Chat: sanal olarak çalışırken ekiplere bağlantıda olma hissi vermek için potansiyel olarak görsel bir kanal düzeni sağlayacak bir özellik.

VE FACEBOOK META…
Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Facebook Connect Konferası’nda CEO Mark Zuckerberg, Facebook uygulamalarının ve teknolojilerinin yeni çatı markası Meta’yı duyurdu. Meta’nın odak noktası, metaverse’ü hayata geçirmek ve insanların bağlantı kurmasına, topluluklar bulmasına ve işletmeleri büyütmesine yardımcı olmak olacak.
Önümüzdeki günlerde Meta’yı daha kapsamlı işleyeceğim ve nereler de nasıl kullanıldığını detaylarıyla anlatacağım zira Metaverse için açıkça söyleyebilirim ki tepeden tırnağa yeni bir teknolojik döneme gireceğiz.

Her sabah teknolojik yeniliklere uyandığımız bu günlerde gündemi yakalamak ve çağımızın dijital dönüşümünü merak ediyorsan arada yazılarıma göz atmayı unutma. İstersen soru, görüş, önerilerini de buradan erturkgurbuz@gmail.com paylaşa bilirsin.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

×