DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22102150.6328%
İzmir
39°

AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

Ticaret Bakanı Bolat: Gümrük Birliği’nin yapısını geliştirebileceğimiz değerli alanlar var
206 okunma

Ticaret Bakanı Bolat: Gümrük Birliği’nin yapısını geliştirebileceğimiz değerli alanlar var

ABONE OL
09/07/2024 10:00
Ticaret Bakanı Bolat: Gümrük Birliği’nin yapısını geliştirebileceğimiz değerli alanlar var
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AA

BRÜKSEL (AA) – Bolat, Brüksel’deki AB Kurulu binasında düzenlenen birinci Türkiye-AB Yüksek Seviyeli Ticaret Diyaloğu kapsamındaki İş Dünyası Yuvarlak Masa Toplantısı açılışında konuştu.

“Bu platform, ekonomik paydaşlığımız için ileriye dönük bir vizyon oluşturmaya yönelik kolektif gayretlerimizin temel taşını temsil ediyor.” diyen Bolat, şimdiki zorlukların üstesinden gelme, yeni fırsatlar yakalama ve hem AB hem de Türkiye için müreffeh bir gelecek sağlama konusunda kararlı olduklarını söyledi.

Bolat, “2023 yılının ikinci yarısından bu yana Türkiye ile AB ortasında yeni ve olumlu bir gündem oluşturmak için itinayla çalışıyoruz.” dedi.

Kararlı ve işbirliğine dayalı uğraşlarla, Türkiye ile AB ortasında kapsamlı olan entegrasyonu daha da derinleştirmek için tasarlanmış kapsamlı bir yol haritasını muvaffakiyetle geliştirdiklerini anlatan Bolat, AB Komitesi Lider Yardımcısı Valdis Dombrovskis’in bu dönüştürücü sürecin şekillendirilmesinde ve yönlendirilmesinde hayati bir rol oynadığını ifade etti.

Gümrük Birliği kıymetli rol oynadı

Bakan Bolat, ikili ekonomik ilişkiler ve Gümrük Birliği konusunda şöyle konuştu:

“AB ve Türkiye her vakit birbirlerinin kıymetli ekonomik ve ticari ortakları olmuştur. Türkiye ile AB ortasında 1995 yılında Gümrük Birliği’nin kurulmasıyla bu iştiraki güçlü bir kontrat temeline oturtmayı başardık. O tarihten bu yana Gümrük Birliği, ticaretin giderek özgürleştirilmesi ve Türkiye’nin AB müktesebatına ve ticaret siyasetlerine ahengi yoluyla ticari alakaların daima olarak geliştirilmesinde değerli bir rol oynamıştır.

Daha evvelki başarılarımızın üzerine başarılı bir halde koyarak ikili ticaretimizi her yıl artırdık. Bunun sonucunda ulaştığımız 2023 yılında ikili ticaretimiz tüm vakitlerin tepesi olan 210 milyar dolara ulaştı. Gümrük Birliği, kesintisiz ticaret ve yatırım akışlarını teşvik ederek, her iki bölgedeki iş toplulukları için kıymetli bir paha yaratarak global pazardaki rekabet güçlerini artırdı.”

Gümrük Birliği iştirakinin sadece malların verimli biçimde hareketini kolaylaştırmakla kalmadığına işaret eden Bolat, bunun birebir vakitte kolektif gücün, yenilikçiliğin ve kaynakların güçlendirmesine de imkan sağladığını belirtti.

“Gümrük Birliği yapısı geliştirilmeli”

Bakan Bolat, “Son 30 yılda milletlerarası ticaretin değişen görünümü göz önüne alındığında Gümrük Birliği’nin yapısını geliştirebileceğimiz kıymetli alanlar var.” değerlendirmesini yaptı.

Güncelleme sürecinde Gümrük Birliği’nin hizmetler ve dijital ticaret üzere yeni alanlara genişletilmesinin ehemmiyetine dikkati çeken Bolat, yeşil ve dijital dönüşümde işbirliğinin derinleştirilmesi gerektiğini anlattı.

Gümrük Birliği’nde yapısal kusurlar

Bolat, “Başlangıçta Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğine kadar süreksiz bir düzenleme olarak tasarlanan Gümrük Birliği’nin mevcut yapısının kalıcı yapısal kusurlara sahip olduğu bir gerçek.” dedi.

Gümrük Birliği’nde yer alan kusurların tarafların Özgür Ticaret Muahedesi ağları ortasında giderek artan eşitsizlikler, kara yolu kotaları ve iş dünyası temsilcilerinin Gümrük Birliği’nden tam olarak yararlanma kabiliyetini engelleyen hantal vize prosedürleri olduğunu vurgulayan Bolat, “Günümüzde transit kotaların uygulanması, Gümrük Birliği’mizde serbestçe dolaşması gereken Türk eserlerinin teslimatının daha uzun ve daha maliyetli olmasına yol açmaktadır.” sözlerini kullandı.

Vize sorunu

Bakan Bolat, bu durumdan yalnızca Türk eserlerinin etkilenmediğini, AB şirketlerinin Türkiye’de ürettiği eserlerin de tıpkı pürüzlerle karşı karşıya olduklarını anımsatarak, “Vize süreçlerinde yaşanan tıkanıklıklar, Türk iş dünyasının faaliyetlerini aksatmanın yanı sıra AB ile yakın ticari bağları olan Avrupa’nın çok uluslu iş modellerinde de önemli belirsizliklerin oluşmasına neden oldu.” diye konuştu.

“Mevcut sıkıntılar, Gümrük Birliği’nden elde edilen yararları sonlandırıyor.” diyen Bolat, Gümrük Birliği’nin derinleştirilmesiyle ticari ve ekonomik ilgilerin potansiyelinin artacağını söyledi.

Bolat, son devirde dünya ve memleketler arası iktisadın bir dönüm noktasına ulaştığına işaret ederek, “Uluslararası arenada yaşanan birçok gelişme, dünya genelinde ekonomileri gibisi görülmemiş risk ve tehditlerle karşı karşıya bıraktı.” diye konuştu.

Karşılıklı gümrük vergisi savaşları, dünyanın önde gelen ekonomik merkezleri ortasındaki sert rekabet ve birçok bölgeyi tesiri altına alan askeri çatışmaların yıldır süren ekonomik globalleşme ve liberalleşme sürecini tehdit ettiğini aktaran Bolat, mevcut jeopolitik bağlamda, dünya çapındaki ülkelerin müdafaacı tedbirler aldığına ve ticaret mahzurlarına yöneldiğine işaret etti.

Bakan Bolat, “Uluslararası bağlantılardaki temel tansiyonlar global ticarete de sıçradı ve iş faaliyetlerini, ticareti ve yatırımı dünya çapında giderek daha karmaşık hale getirdi.” dedi.

“Bu şartlar altında Gümrük Birliği’ni, ticari ve ekonomik etkileşimlerimizde hakikat rotayı çizmemize yardımcı olan, tıpkı vakitte AB-Türkiye münasebetlerinin olumlu seyrinin devamını sağlayan bir pusula olarak görüyoruz.” diyen Bolat, Türkiye’nin güçlü ekonomik yapısı ve stratejik pozisyonuyla tedarik zincirlerinin çeşitlendirilmesi ve ekonomik güvenliğin artırılmasında kilit rol oynayacağını belirtti.

Bolat, iş ve ticarette esaslı ve sağlam ekonomik bağların kritik rolünü anımsatarak, bu bağların başarılı ticari bağların üzerine inşa edildiği temel olduğunu ve yeni fırsat kapıları açacağını anlattı.

AB ve Türkiye’nin yakın işbirliğini sürdürdüğünde, ekonomilerini dış şoklardan daha düzgün koruyacağını, ortaya çıkan ekonomik tehditler karşısında daha sağlam olacaklarını söz eden Bolat, “Beklentim, gayretlerimizi koordine etmek için yeni bir format olarak Türkiye ile AB ortasındaki Yüksek Seviyeli Ticaret Diyaloğu’nun böylesine ileriye dönük bir vizyonun oluşmasına vesile olmasıdır. Bu yakın işbirliğinin Gümrük Birliği’mizin güncellenmesine ve Türkiye-AB münasebetlerinin derinleşmesine de yol açacağından hiç kuşkum yok.” diye konuştu.

“Üreticiler ve değer zincirleri Gümrük Birliği ile bağlandı”

AB Kurulu Lider Yardımcısı Valdis Dombrovskis de “Gümrük Birliği, üreticilerin ve paha zincirinin hoş biçimde bağlanmasını sağladı.” dedi.

Türkiye ve AB ortasında ikili ticari bağların çok kuvvetli olduğunu vurgulayan Dombrovskis, “Karşılıklı ticarette 2023’te 206 milyar avroyla yeni rekor kırıldı. Türkiye, AB’nin en büyük 5. ticaret ortağı pozisyonuna geldi.” sözünü kullandı.

Dombrovskis, Türkiye ve AB ortasında karşılıklı mal ticaretinin istikrarlı ve kıymet zincirlerinin birbirlerine kuvvetle bağlı olduğunu lisana getirdi.

Ticaret önündeki pürüzlerin kaldırılması ve ticari bağların zenginleştirilmesinin dayanıklılığı artıracağının altını çizen Dombrovskis, bugünkü diyaloğun ticari mahzurları kaldırmak, değişik işbirliği alanlarını belirlemek üzere çeşitli hususların ele alınacağı değerli bir platform olduğunu aktardı.

Yüksek Seviyeli Ticaret Diyaloğu kapsamında yapılan “Türkiye-AB İş Diyaloğu” toplantısına, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD), Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV), Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Türkiye Patron Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Türk İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), Avrupa İş Dünyası Konfederasyonu (BusinessEurope), Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (EUROCHAMBRES), Avrupa KOBİ Birliği (SMEunited) temsilcileri de katıldı.

Bolat’tan X’ten paylaşım

Öte yandan, Bakan Bolat, X sosyal medya hesabından, “Bugün, Brüksel’de AB Kurulu Lider Yardımcısı Valdis Dombrovskis ile Türkiye’den ve AB’den çok sayıda iş dünyası kuruluşlarının liderlerinin iştirakleri ile AB-Türkiye Yüksek Seviyeli Ticaret Diyaloğu kapsamındaki İş Dünyası Yuvarlak Masa Toplantısını gerçekleştirdik.” paylaşımını yaptı.

Öğleden sonra hükümetler ortası görüşmeler yapacaklarına işaret eden Bolat, “Toplantıda iş dünyalarımızın Gümrük Birliği’mizin işleyişini, ikili ticaretteki mevcut durum ve ekonomik bağların daha da geliştirilmesi ismine başta Gümrük Birliği’nin modernizasyonu olmak üzere iş dünyasının beklentilerini ve tekliflerini etraflıca değerlendirdik.” sözünü kullandı.

Bakan Bolat, şunları kaydetti:

“AB ve Türkiye ekonomik münasebetlerinin güçlendirilmesinin ve Gümrük Birliği’nin modernizasyonunun hem Türkiye’nin hem de AB’nin ortak çıkarına olduğu konusunda iş dünyalarımızın mutabık olduğunu gördüğümüz toplantıda, atılacak ortak adımların AB’nin ve Türkiye’nin global paha zincirlerindeki rekabet gücünün yükseltilmesine değerli katkılar sağlayacağı konusunda görüş birliğine vardık. Bu bağlamda, en değerli ticaret partnerimiz pozisyonundaki AB ile ticari ve ekonomik bağlantılarımızın daha da derinleşmesi ve farklı alanlara genişletilerek güçlendirilmesi noktasında çalışmalarımıza kararlılıkla devam edeceğiz.”

Muhabir: Cet Ufuk Şeker

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.