DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22102150.6328%
İzmir
39°

AZ BULUTLU

17:13

İKİNDİYE KALAN SÜRE

Türkiye-AB Yüksek Seviyeli Ticaret Diyaloğu devam edecek
229 okunma

Türkiye-AB Yüksek Seviyeli Ticaret Diyaloğu devam edecek

ABONE OL
09/07/2024 20:20
Türkiye-AB Yüksek Seviyeli Ticaret Diyaloğu devam edecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AA

BRÜKSEL (AA) – Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ortasında Yüksek Seviyeli Ticaret Diyaloğu Toplantılarının sürdürülmesi kararı alındığını söyledi.

Bolat ve AB Kurulu Lider Yardımcısı Valdis Dombrovskis, Brüksel’de düzenlenen birinci Türkiye-AB Yüksek Seviyeli Ticaret Diyaloğu Toplantısı bitiminde basına açıklamalarda bulundu.

“Bugün Türkiye ve AB bağları açısından çok değerli bir gün oldu.” diyen Bolat, görüşmelerin epey verimli geçtiğini belirtti.

Bakan Bolat, Türkiye ve AB Yüksek Seviyeli Ticaret Diyaloğu’nun birinci toplantısını Brüksel’de gerçekleştirmiş olmaktan büyük memnunluk ve gurur duyduğunu kaydederek, “Yeni kurulan bu diyalog düzeneğinin Türkiye-AB münasebetlerinde bir kilometre taşı olacağına, yeni bir periyot açacağına ve mevcut ticari iştirakimizin geliştirilmesinde kritik rol oynayacağına inanıyoruz.” diye konuştu.

Bugün yaklaşık 6 saat süren toplantılar yaptıklarını aktaran Bolat, AB yetkilileriyle mutabakata varılan yol haritası çerçevesinde ikili ticaret hususlarını ve işbirliği alanlarını ele aldıklarını vurguladı.

Ticari mevzularda ilerleme sağlandı

Bolat, Türkiye ile AB ortasında yeni, yapan ve olumlu bir gündeme odaklandıklarına işaret ederek, “Samimi bağlılığımız ve işbirliği odaklı gayretlerimiz sayesinde, ticari mahzurların aşılmasında, yeşil ve dijital dönüşüm konusunda işbirliğimizi derinleştirmede kayda bedel ilerleme kaydettik.” dedi.

Teknik grupların daha evvel üst seviye ticaret çalışma kümesinde belli hususlar hakkında kapsamlı fikir alışverişinde bulunduğunu anımsatan Bolat, “Bu süreç, daha yakın işbirliğinin hem Türkiye hem de AB açısından ne kadar yararlı olabileceğini gösterdi.” değerlendirmesinde bulundu.

Bolat, “Bugün bu uğraşlarımızın meyvelerini almanın memnunluğunu yaşıyoruz ve ortak işbirliğimizin iş dünyamıza değerli yararlar sağladığını görüyoruz.” diye konuştu.

Gümrük Birliği katkı sağladı

Toplantıda, Türkiye-AB münasebetlerinin ve Gümrük Birliği’nin bağları güçlendirmedeki kıymetini gördüklerini lisana getiren Bolat, “Gümrük Birliği, Türkiye’nin sanayi altyapısının kalitesinin artmasına ve Türk eserlerinin global pazarlarda rekabet edebilirliğine katkıda bulunmuştur. Türkiye, Avrupa’ya çok yakın bir üretim üssü haline geldi ve nitelikli iş gücüyle global tedarik zincirlerine düzgün entegre oldu.” sözlerini kullandı.

Bolat, Türkiye-AB ortasında toplam yıllık 205 milyar avroluk ticaret hacmi bulunduğunu, Türkiye’nin AB tedarik zincirlerine yakınlığının ve entegrasyonunun AB’nin global ölçekte rekabet gücünü de garanti altına aldığını belirtti.

Gümrük Birliği güncellenmeli

Gümrük Birliği’nin günün memleketler arası ticaret gerçekleri doğrultusunda modernleştirilmesinin karşılıklı ekonomik güvenliği geliştireceğini, karşılıklı paha zincirlerinin rekabet gücünü ve dayanıklılığını artıracağını anlatan Bolat, “Mevcut hali itibarıyla Gümrük Birliği, kapsamlı ve sağlam iştirakimizin tam potansiyelini yansıtmada başarısız oluyor.” tespitinde bulundu.

Bakan Bolat, Gümrük Birliği’nin mevcut durumda dijital ticaret, hizmet ticareti, yatırımlar ve kamu alımları üzere global iktisadının değerli istikametlerini kapsamadığını hatırlatarak, “Gümrük Birliği’ni güncellemenin ekonomik büyümeyi teşvik etmesi, verimliliği artırması, Türkiye ile AB ortasındaki ekonomik bağları güçlendirmesi nedeniyle her iki taraf için de faydalı ve gerekli olduğuna inanıyoruz.” sözlerini kullandı

Toplantıda, Türk vatandaşlarının karşılaştığı vize zorluklarını da ele aldıklarını bildiren Bolat, vize kolaylaştırma, kara yolu nakliyeciliği sonları üzere sorunların de görüşüldüğünü lisana getirdi.

Üst seviye toplantılara devam

Bakan Bolat, “Bu üst seviye toplantıları yılda bir sefer gerçekleştireceğiz. Dombrovskis ve AB tarafını ikinci toplantı için Türkiye’ye davet ettik. Ayrıyeten, yılda iki sefer üst seviye ticaret çalışma kümesi toplantıları yapacağız. Bu toplantıların birincisi bu yıl bitmeden gerçekleştirilecek.” dedi.

BYD’nin Türkiye’ye yatırımı

Bir gazetecinin Çinli BYD firması ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında imzalanan Türkiye’de yatırıma yönelik muahede hakkındaki sorusu üzerine Bakan Bolat, “Bugün Çinli büyük elektrikli araba üreticisi şirket Türkiye’ye direkt yabancı yatırım yapmak üzere bir mukavele imzaladı. Münasebetiyle Türkiye’de elektrikli araç üretilmesine yönelik bu gelişmeyi memnuniyetle karşılıyoruz. Ayrıyeten ülkemizde elektrikli arabalara daha fazla direkt yabancı yatırım gelmesini umuyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Ticarette milletlerarası kurallar bulunduğunu anımsatan Bolat, damping ve sübvansiyon uygulamaları ile yerli endüstrilere büyük ziyan verilmesini tedbire gayeli muhafaza önlemlerinin devlet tarafından alınmasına imkan sağlayan Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kuralları bulunduğunu kaydetti.

Bolat, Türkiye’nin sübvansiyonlu elektrikli arabaların Türk pazarına girmesi nedeniyle 2022 sonunda Çin’den gelen elektrikli arabalara yüzde 40 oranında ek gümrük vergisi uyguladığını hatırlattı.

Çin firmaları AB’ye de yatırım yapıyor

AB Komitesi Lider Yardımcısı Dombrovskis de AB’nin şu anda Çin’den ithal edilen elektrikli arabalara yönelik anti sübvansiyon soruşturması yürüttüğünü ve süreksiz önlemler uyguladığını anımsattı.

“Çinli elektrikli araç üreticilerinin AB ülkelerindeki kimi yatırımlara yönelik duyuruları var.” diyen Dombrovskis, AB’nin bu alanda yeni yatırımlara açık olduğunu tabir etti.

Dombrovskis, “Bugünkü görüşmelerin muvaffakiyetini göz önünde bulundurarak Bakan Bolat’la bu ikili ticari diyalogları yıllık olarak gerçekleştirmekte anlaştık.” diye konuştu.

Muhabir: Cet Ufuk Şeker

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.