Türkiye Bosna Hersek 'in Her Zaman YanındaTürkiye Bosna Hersek ‘in Her Zaman Yanında

Türkiye Bosna Hersek ‘in Her Zaman Yanında


Son Güncelleme :

11 Kasım 2021 - 15:34 Türkiye-Bosna Hersek Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Milletvekili Refik Özen, Bosna Hersek‘teki son gelişmelerden Türkiye’nin Bosnalıların yanında olduğunu, onları huzursuz edecek ve coğrafyayı ateşe verecek her adımın önünde durduklarını bildirdi.

Alınan bilgilere göre, Bosna Hersek Cumhurbaşkanları Konseyi Sırp üyesi Milorad Dodik, 1992-1995 savaşını sona erdiren Dayton Barış Antlaşması’nın asıl şekline dönülmemesi halinde Sırp Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını ilan edeceğini açıklamasının ardından başlayan ülkedeki siyasi krizi ele aldı.

Özen, Dodik’in açıklamaları başta Bosna Hersek olmak üzere Balkanlar’daki tansiyonu yükseltiyor. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ülkedeki baskıyı azaltmak için ciddi girişimlerde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’deki Bosnalı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle görüştüğünü hatırlatan Dekan, “Biz de bu toplantıdaydık. Türkiye’de yaşayan Bosnalı kardeşlerimizin düşünce ve önerilerini dinleme ve değerlendirme fırsatı bulduk” diye konuştu.

“Bosnalı kardeşlerimizle birlikte olduğumuzu bir kez daha ifade etme fırsatı bulduk”

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Efkan Ala, AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran ile Bosna Hersek‘in ilk Cumhurbaşkanı merhum Aliya İzetbegoviç’in dava arkadaşlarından Hasan Çengiç’in cenaze törenine katılmak üzere Saraybosna’ya bir ziyaret gerçekleştirdiklerini anlatan Özen, bu ziyaret sayesinde Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi’nin Boşnak üyesi Sefik Dzaferovic ile bir araya geldiklerini söyledi.

Durumu daha dikkatli değerlendirdiklerini kaydeden Özen, “Ayrılıkçı söylemler ciddi endişe duyuyoruz. Görüşmelerimiz sırasında, bugünden önce olduğu gibi, Bosnalı kardeşlerimizin yanında olduğumuzu bir kez daha ilan etme fırsatı bulduk” ifadelerini kullandı.

 “Geçmişteki Acı Deneyimlerden Ders Alınmalı”

Merhum Aliya İzetbegoviç’in ölümünden kısa bir süre önce Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmede vasiyet gibi olan sözlerini anlatan Özen şöyle devam etti:

“Biz, bu sorumluluk ile hareket eden Türkiye olarak üzerimize düşeni yapmak için, Balkanlarda ve ayrıca Bosna Hersek‘te barış kurma ve sürdürme noktasında çalışıyoruz. Bu anlamda özellikle bu ayrılıkçı söylemin ve “Büyük Sırbistan” hayalinin peşinden giden siyasetçilerin daha ölçülü ve makul açıklamalara dönmelerini bekliyoruz. Başka türlü düşünmek bile istemiyoruz. Dünyanın dışına çıkma ihtimalini hiç düşünmemiştik. Ve bundan sonraki süreçte düşünmüyoruz. Başta Birleşmiş Milletler, ABD, Rusya ve Sırbistan olmak üzere uluslararası kuruluşların da bu konuya daha etkin yaklaşmasını istiyoruz. Burada patlayan bir silahın, bir merminin tüm coğrafyayı etkileyeceğine ve kimseye faydası olmayacağına inanıyoruz. Bu nedenle, geçmişteki acı deneyimlerden ders alınabilmesini diliyoruz.”

Aliya İzetbegoviç’in, Bosna Hersek‘in farklı kültür ve dinlerden insanların barış içinde yaşayabileceği bir ülke olmasını hayal ettiğini belirten Özen, Türkiye’nin farklı kültürlerden insanların barış içinde yaşayabilmesi için girişimlerini sürdürdüğünü söyledi.

“Türkiye olarak üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bosna Hersek Halk Meclisi Başkanlığı üyesi Bekir İzetbegoviç’i ve Bosna Hersek Cumhurbaşkanları Konseyi üyesi Dodik’i ayrı ayrı kabul ettiğini hatırlatarak, “Türkiye olarak baskının bir an önce azalması ve normale dönmesi için üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. Yakında zihnimin iktidarda olacağına ve Balkanlar’da, özellikle Bosna Hersek‘te barışın tesis edileceğine inanıyorum. Türkiye, Türk halkı olarak Bosnalı kardeşlerimizin yanındayız ve onları tedirgin edecek, tedirgin edecek ve coğrafyayı ateşe verecek her adımın önünde duruyoruz. Uluslararası örgütleri harekete geçirmek için diplomatik girişimlerimizi sürdüreceğiz” değerlendirmesini yaptı.

Üçlü zirve toplantılarının zaman zaman Türkiye’de yapıldığını hatırlatarak, “Sayın Cumhurbaşkanı, üç kişiyle olumlu diyalog yürütebilecek az sayıdaki liderden biri. Önümüzdeki günlerde, ihtiyaç şu anda ortaya çıkarsa bu mümkündür. Bu süreci yakından izlemeye devam edeceğiz.” Dedi.

 “Sırbistan’a tüm insanlığın sinir uçlarıyla oynamamasını öneriyoruz”

Cumhurbaşkanı, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da savaş suçlusu Ratko Mladic’in resminin İçişleri Bakanlığı tarafından korunduğunu da belirterek, “Tansiyonu yükseltebilecek tüm adımlardan kaçınmamız gerekiyor. Bosna Hersek‘te çok büyük acılar yaşandı. Yaklaşık 100 bin kişi öldü, 2 milyon kişi yurtlarını terk etmek zorunda kaldı. Bu isim soykırımı yapanlardan biridir. Bu nedenle,  insanların çektiği acıların siyasetinin kimseye fayda sağlamayacağını düşünüyoruz. Bu nedenle Sırbistan’a bu konuda daha duyarlı olmalarını ve Bosnalı kardeşlerimize bu katliama “hayır” diyebilecek tüm insanlığın sinir uçlarıyla oynamamalarını öneriyoruz. Devletin tansiyonu artırmak için değil, azaltmak için adımlar atmasının önemli olduğunu düşünüyorum. Sırbistan hükümetinin şu andaki tutumunu tasvip etmediğimi ifade etmek istiyorum” dedi.

Özen, “Bosnalı kardeşlerimiz olsun, Türkiye her zaman yanlarında, bundan sonra da biz Türk halkı olarak başta cumhurbaşkanımız ve biz olmak üzere onlarla birlikte olmaya devam edeceğiz. “Barışı korumak savaşmaktan daha zordur” diyerek cümlelerini sonlandırdı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.