DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22107920.56078%
İzmir
39°

AZ BULUTLU

17:13

İKİNDİYE KALAN SÜRE

Türkiye uydularıyla “uzay vatan”daki hudutlarını da koruyor
148 okunma

Türkiye uydularıyla “uzay vatan”daki hudutlarını da koruyor

ABONE OL
30/06/2024 10:40
Türkiye uydularıyla “uzay vatan”daki hudutlarını da koruyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AA

ANKARA (AA) – Anadolu Ajansının (AA) “Türkiye’nin Uzaydaki Gözleri” başlıklı evrakının 6’ncı haberinde, uzayda yörünge haklarının değeri ele alındı.

AA muhabirinin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının bağlantılı kuruluşu Türksat’tan edindiği bilgiye nazaran, uydu yörünge ve spektrum hakları Uluslararası Telekomünikasyon Birliği nezdinde yürütülen milletlerarası uyum faaliyetleri kapsamında belirleniyor.

Türkiye’nin de ortalarında bulunduğu 20 kurucu üyeyle Uluslararası Telgraf Birliği (ITU) olarak 1865’te kurulan Birlik, 15 Ekim 1947’de Birleşmiş Milletler’e bağlı olarak faaliyet gösteren, devletlerarası hukuk hükmî kişiliğine haiz bir uzmanlık kuruluşu haline geldi.

Birlik, her çeşit telekomünikasyon aracının rasyonel kullanımına yönelik olarak üyeleri ortasında işbirliğini sağlamayı amaçlarken, üç alt bölümünden biri olan radyokomünikasyon dalıyla, doğal kıt kaynak olan “frekans spektrumu” ve uydu yörüngelerinin global manada idaresinde hayati rol oynuyor.

“Frekans spektrumu”nun birinci devirlerde hayli kolay olan yönetimi, teknolojideki gelişmeler, spektruma olan talebin artması ve telsiz haberleşmesinin her geçen gün daha yaygınlaşmasıyla karmaşık hale geldi. Artık sabit, taşınabilir ve yayıncılık haberleşme hizmetleri, uzay araştırmaları, global pozisyonlandırma sistemleri, hava, deniz ve karada can güvenliğine ait haberleşme sistemleri üzere pek çok sistem kelam konusu kıt kaynağa muhtaçlık duyuyor.

Yörünge hakları ülkeler açısından önemli

Uydu yörüngelerinin rasyonel, adil, faal ve verimli kullanımını sağlamakla yükümlü Birlik, yönetimlerin yörünge ve frekans kullanım taleplerinin ITU Radyo Tüzüğü kararlarınca memleketler arası alanda koordine edilmesini sağlamak ve Memleketler arası Frekans Kayıt Kütüğü’nü koruma etmek hususlarında rol alıyor. Kelam konusu kayıtlar, ülkelerin haberleşme sistemlerinin memleketler arası tanınma ve korunma hakkı kazanması açısından kıymet arz ediyor.

Gelişmişlik ve refah düzeylerini artırmak için uzay tabanlı sistemlerden azami ölçüde faydalanmak gerektiğini gören ülkeler, bilhassa 21. Yüzyıl’da yörünge ve frekans hakkı elde etmek için önemli bir yarışa girmiş bulunuyor. Fakat kelam konusu kıt kaynakların memleketler arası alanda ITU Radyo Tüzüğü kararları mucibince birinci müracaat yapanın kullanım önceliğine sahip olması unsuru çerçevesinde yönetilmesi ve halihazırda kıymetli ölçüde kullanılması bu yarışı daha da hızlandırıyor.

Türkiye’nin uyduları 3 yörüngede faaliyette

Haberleşme uyduları, sabit yörünge, orta yörünge, yakın yörünge ve yüksek eliptik yörüngede pozisyonlu bulunuyor.

Türksat, ulusal egemenlik kapsamında Türkiye’nin 31, 42 ve 50 derece doğu yörüngelerinde bulunan kayıtlı frekans haklarını muvaffakiyetle yönetip işletiyor.

Uydu frekans ve yörünge haklarının korunması ve yeni haklar elde edilmesi vazifesini yürüten Türksat, halihazırda 3 farklı yörüngede Türksat 3A, Türksat 4A, Türksat 4B, Türksat 5A ve Türksat 5B olmak üzere toplam 5 haberleşme uydusuyla faaliyetlerine devam ediyor.

Temmuz ayında uzaya gönderilecek birinci yerli ve ulusal uydu Türksat 6A’yı hizmete alacak olan kuruluş, bu yıldan itibaren 6 haberleşme uydusuyla hizmete devam edecek.

​​​​​​​Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu da “Ülke olarak uzay vatandaki yörünge hakkımızı da teminat altında aldık. Yalnızca deniz ve karada değil uzaydaki haklarımızın da sonuna kadar takipçisi olacağız.” demişti.

Muhabir: Zeynep Duyar

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.