Türkiye'de ki Rumeli Göçmenlerinin Nüfus Sayısı

4 Temmuz 2022 - 15:58

Advertisement

Türkiye’de ki Rumeli Göçmenlerinin Nüfus Sayısı

Türkiye’de ki Rumeli Göçmenlerinin Nüfus Sayısı
Son Güncelleme :

21 Mayıs 2022 - 18:40

Rumeli ve Balkanlardan Türkiye Cumhuriyetine yapılan Göçler ve Bu Göçlere İlişkin 2020 yılı Nüfus BüyümeTahminleri (DemografikTahminler)

 

Bu istatistiksel çalışma, RUBASAM (Rumeli Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi) adına yapılan bir nüfus tahmin araştırmasıdır. Rumeli ve Balkanlardan Anadolu (Türkiye) topraklarına 1923 Cumhuriyet öncesi ve sonrası yapılan göçlerdeki göçmen sayılarının 2020 yılına kadar ulaştığı büyümenin tahminini (Kestirimini) amaçlamaktadır.

Bu araştırma aynı zamanda; belli yıllarda Türkiye sınırları içine göç eden nüfusun, istenen yıllarda, ulaşabileceği nüfus sayısının beklenen değerinin (büyümesinin) hesaplanması ve bulunmasını da içerir.

Bu çalışma, yıl bazında hazırlanan göçmen sayısı dizilerine, o yıla ilişkin nüfus büyüme oranlarının “Kümülatif” yığışımlı olarak uygulandığı bir Nüfus Tahmin Modeli (Demografi) çalışmasıdır. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır.

  • Birinci bölümde 1923 yılı ve sonrası tahminler yapılmıştır.
  • İkinci bölümde 1923 öncesi (Osmanlı Dönemi) tahminler yapılmıştır.
  • Üçüncü bölümde ise; 1923 öncesi ve sonrası tahminler birleştirilerek toplam tahminler hesaplanmıştır.

Detaylı olan makalemizi pdf olarak buradan indirebilirsiniz.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Avzi uckardes 21/05/2022 / 19:17 Cevapla

Doğru bir araştırma ekşi var fazlası yok buna rağmen maalesef siyasette ve bürokraside çok az varis