DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22120550.67323%
İzmir
39°

AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

Türkiye’nin uyduları savaşta da afette de imdada yetişiyor
88 okunma

Türkiye’nin uyduları savaşta da afette de imdada yetişiyor

ABONE OL
01/07/2024 04:20
Türkiye’nin uyduları savaşta da afette de imdada yetişiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AA

ANKARA (AA) – ​​​​​​​Anadolu Ajansının (AA) “Türkiye’nin Uzaydaki Gözleri” başlıklı evrakının 7’nci haberinde, ülkenin haberleşme uydularının beklenmedik durumlarda sağladığı stratejik katkılara yer verildi.

AA muhabirinin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın bağlantılı kuruluşu Türksat’tan edindiği bilgiye nazaran, Türkiye’nin uyduları imaj ve haberleşmenin ötesinde, hudut güvenliğinin sağlanmasından diğer ülkelere yapılan yardımların ulaştırılmasına, sarsıntı, sel, yangın üzere afetlerdeki çalışmalardan arama-kurtarma çalışmalarının süratli gerçekleştirilmesine kadar birçok alanda rol üstleniyor.

Gazze yardımları Türk uydularının takviyesiyle ulaştı

Türkiye, İsrail’in 7 Ekim 2023’ten bu yana Gazze’ye düzenlediği akınlar sırasında Filistinlilere en çok insani yardımda bulunan ülke oldu. Yardımların kesintisiz ulaşması için ilgili kurum ve kuruluşlarla birlikte Türksat da rol oynadı.

Türk Kızılayı öncülüğünde hazırlanan insani yardım materyalleri gemilerle bölgeye ulaştırıldı. Bu gemilerin dünyayla bağlantısı Türk uyduları üzerinden verilen genişbant internet hizmetiyle sağlandı.

Bağışçılar ve sivil toplum kuruluşlarıyla yapılan işbirliği kapsamında temin edilen ambulans, su arıtma sistemi, besin, hijyen kolisi, içme suyu, çadır ve ilaç üzere materyalleri taşıyan yardım gemileriyle bağlantı uydu üzerinden yapıldı.

Gemilere Türksat’ın özel uydu anteni HidrON SOTM takılarak Türksat 5B uydusu üzerinden 100 megabitlik genişbant internet hizmeti verildi. Böylelikle gemilerin problemsiz irtibat kurarak, bölgeye ulaşmalarına katkı sağlandı.

Deprem sonrası bağlantı ıstırabı uydularla aşıldı

Türk uydularının afetlerde üstlendiği kritik rollere ait son örneklerden biri Kahramanmaraş merkezli sarsıntılar sonrası yaşananlar oldu. 6 Şubat 2023’teki zelzelelerde bağlantı altyapısı çökerken neredeyse tüm elektrik altyapısı ziyan görmüştü. Süratle Türksat’ın uydu antenleri bölgeye konuşlandırılarak, bölgenin irtibatı uydular üzerinden sağlandı.

Özellikle arama-kurtarma faaliyetlerinin yaşanan erişim problemlerinden etkilenmemesi gayesiyle gerekli ekipmanlar bölgeye ulaştırıldı. Arama kurtarma faaliyetlerinde bağlantının kesilmeden sürdürülmesini teminen uydu ilişkili 1 canlı yayın aracı Adıyaman’a, 4 taşınabilir küçük çaplı uydu terminali (VSAT) anteni Gaziantep, Kahramanmaraş ve Adıyaman’a gönderildi.

AFAD uyumunda iletilen 167 lokasyona VSAT kurulumları yapıldı. Hatay, Adıyaman, Gaziantep, Diyarbakır, Şanlıurfa, Malatya ve Kilis’e internet gereksinimi için toplam 203 VSAT terminali kuruldu.

Afetten etkilenen tüm kentlerde “evrensel hizmet” kapsamında Türksat tarafından kurulan GSM altyapısının da hizmet sunabilmesi gayesiyle 36 noktaya baz istasyonları sevk edildi. Zelzele sonrası kurulan çadır kentlerin birçoğunda bağlantı altyapısını Türksat kurdu.

Türksat’ın kurduğu uydu anteni sayısı 3 bini geçti

Ayrıca, yurt içinde ayrıyeten afet durumlarında acil durum müdahale gruplarının ve arama kurtarma faaliyetlerinin uyumunda kullanılan irtibat altyapıları, direkt uydu teması yoluyla teminat altına alındı.

Afet durumlarında kritik kıymete sahip AFAD başta olmak üzere Türk Kızılayı, Orman Genel Müdürlüğü ve kolluk kuvvetlerinin irtibatı direkt Türksat uyduları yoluyla gerçekleştirildi.

Selden yangınlara, zelzeleden arama kurtarmaya kadar acil durumlarda bağlantıda kesinti yaşanmasını önlemek için Kıyı Güvenlik Komutanlığı, Meteoroloji Genel Müdürlüğü, TRT üzere kurumlara da VSAT anteni kuruldu. Türksat tarafından Türkiye çapında kelam konusu kuruluşlara kurulan VSAT anteni sayısı 3 bin 272’ye ulaştı.

İlgili kurumlarla Türksat ortasında yapılan mutabakatla acil durum müdahale takımları, araçları ve kurumları VSAT antenleriyle donatıldı. Türksat 5B başta olmak üzere, tüm Türksat uydularına bağlanan terminallerle afet durumlarında bağlantının kesilmesinin önüne geçildi.

Muhabir: Zeynep Duyar

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.