Ünlü Tabya Balkan Savaşları Müzesi Oluyor

8 Aralık 2021 - 18:42

Advertisement

Ünlü Tabya Balkan Savaşları Müzesi Oluyor

Ünlü Tabya Balkan Savaşları Müzesi Oluyor


Son Güncelleme :

05 Kasım 2021 - 14:30Balkan Savaşları’nda Edirne savunma hattının en önemli askeri alanlarından biri olan  Tabya, bölgedeki 600 yıllık Türkleri, Balkan tarihi Müzesi olarak anlatacak. Müze, Osmanlı İmparatorluğu’nun Balkanlar’daki hakimiyetini ve Balkan Savaşları’nda yaşananları anlatıyor – Edirne Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk:  “Burası, Kültür ve Turizm Bakanlığımızın ülkemizdeki son yıllarda verilen en önemli eserlerinden biri.”

Savunma hattının şehir merkezine 2,5 km uzaklıktaki Yıldırım ilçesinde müze haline getirilmesi için başlatılan çalışmalar tamamlandı.

Merkezi olarak Edirne’nin savunucusu Mehmet Şükrü Paşa’nın kullanıldığı müzede Şükrü Paşa ve Fatih Sultan Mehmet’in yanı sıra Kızılay’ın savaşa müdahale anı silikon heykellerle tasvir ediliyor.

Karargah binasındaki odalarda “Edirne’den geçen Padişahlar”, “Balkanlarda Osmanlı Mimarisi”, “Osmanlı egemenliğindeki Balkanlar”, “Edirne’nin Fethi”, “Edirne’den geçen Komutanlar”, “Balkan Savaşları Günlükleri”, “Cephede Giyinme ve besleme”, “Savaş Salgınları, göçmenler” ses, görüntü ve grafiklerle ziyaretçilerin beğenisine sunulacak.

O döneme ait objelerin sergilendiği müzede, dehliz ve topçu salonlarında da dönemi yansıtmaya çalışıyorlar. Müze sunduğu ses altyapısı sayesinde ziyaretçilerini o döneme taşıyor ve koridorlardan geçerken silah sesleri duyulabiliyor.

“Beni bu yere gömeceksin ve gelecek nesiller bana bir anıt dikecek”

Açıklamalarda bulunan Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, Edirne müdafi Şükrü Paşa’nın sözlerini aktararak “Düşman savunduğumuz çizgileri geçtikten sonra ölürsem kendimi şehit kabul etmeyeceğim. Beni mezara koyma, bırak etimi kuşlar ve köpekler yesin. Ama savunma hattımız ihlal edilmeden şehit olursam kefenim, lifim ve sabunum çantamda olacak. Beni bu yere gömeceksin ve gelecek nesiller bana bir anıt dikecek” diye konuştu.

Hıdırlık Tabya ‘nın Edirne savunmasının sembollerinden biri olduğunu hatırlatan Soytürk, “Balkan Savaşları’nın 100. yılı anısına restorasyonuna 2015 yılında başlayan projeden “Bakanlığımızın en büyük projelerinden biri” olarak bahsetti.

Müzenin açılışı için hazırlıkların devam ettiğini vurgulayan Soytürk, “Kültür ve Turizm Bakanlığımızın son yıllarda ülkemiz genelinde yürüttüğü en önemli çalışmalardan biri de bu. Burada Balkan Tarihi Müzesi’nde olduğu gibi Osmanlı İmparatorluğu’nun Balkanlar’daki 600 yıllık yönetimi baştan sona anlatılacak” dedi.

Tabya’dan Muhteşem Edirne Manzarası

Soytürk, müzenin sergilenecek objelerin kurulumunun yanı sıra dış çevre düzenlemesi ve çevre düzenlemesinin tamamlandığını aktardı.

Tabya’ nın ilk savunmasının 1829 yılında tercüman Hümayun Hoca İshak Efendi’nin rehberliğinde Rus işgaliyle bağlantılı olarak başlatıldığını belirten Soytürk, şu sözleri söyledi:

“Rus savaşından sonra yine Şükrü Paşa komutasındaki Balkan savaşları sırasında Bulgarların destansı direnişinin yaşandığı  Tabya. Burası Edirne’ye ve ülkemize yerli ve yabancı ziyaretçilerle buluşmak için sabırsızlanıyor adeta. Tabya şehrimizin en merkezi konumunda bulunmaktadır. Yerli ve yabancı ziyaretçilerin müzeyi ziyaret etmesinin ardından seyir terasına sahip bu açık alan, Edirne’nin güzel manzarasını sunmaktadır.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
×
×