Yeniden mi kapanıyoruz? Avrupa'da kısıtlamalar getirildi

2 Aralık 2021 - 12:55

Advertisement

Yeniden mi kapanıyoruz? Avrupa’da kısıtlamalar getirildi

Yeniden mi kapanıyoruz? Avrupa’da kısıtlamalar getirildi


Son Güncelleme :

23 Kasım 2021 - 13:13 

Bazı Avrupa ülkelerinde, artan yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakaları nedeniyle, maske takma, işleri kapatma ve evden çalışma gibi bazı önlemler yeniden uygulamaya kondu.

Belçika’da günlük ortalama vaka sayısı 16 bini aştı ve 20 Kasım itibariyle açık havada ve içeride önceden kaldırılan maske takma zorunluluğu kaç kişi olursa olsun geri getirildi.

Buna ek olarak, maske 12 yaşında değil, 10 yaşın üzerindeki herkes için kullanılmaya başlandı.

Ayrıca, içeride 50 kişinin, dışarıda 100’den fazla kişinin bulunduğu “Güvenli Covid Belgesi” ile girilen yerlere  maske takma zorunluluğu getirildi. Söz konusu belge, kişinin tamamen aşılandığını, son 48 saat içinde PCR testini geçtiklerini ve negatif sonuçlar aldıklarını veya yakın zamanda bir hastalık atlattıklarını kanıtlamakta.

Ayrıca, 12 Aralık’a kadar ülke haftada 4 gün evde çalışmak zorunluluğu getirildi.

 Fransa

Fransa koronavirüs

Fransa’da, koronavirüs vakalarının sayısındaki artışın arka planına karşı, hatırlatma dozu olarak adlandırılan üçüncü bir dozun uygulanması, 65 yaşın üzerindeki insanlar için zorunlu hale geldi. Üçüncü dozu almayan kişiler için “Covid-19” tıbbi kartı onaylanmayacak.

Ağustos ayından bu yana yürürlükte olan Covıd-19 sağlık kartı çerçevesinde 50’den fazla kişi kapasiteli kapalı mekan, restoran, kafe, sinema ve müze girişlerinde aşıların tamamlandığını gösteren belgeler isteniyor.

Aşıyı tamamlamamış kişilerin son 72 saat içinde negatif PCR testi sonuçları göstermeleri veya son 6 ayda hastalanıp iyileştiklerini kanıtlamaları gerekir.

Uygulamanın bir parçası olarak, bakım evleri ve hastanelerin çalışanları ile itfaiyeciler için Covid-19 aşısı uygulandı.

 Almanya

Almanya’nın en yoğun vaka sayısına sahip olan Bavyera eyaletinde çeşitli önlemler alındı.

24 Kasım’da yürürlüğe girecek  kararnamede alınacak tedbirler açıklandı. İki haneden en fazla 5 kişi katılabiliyor. Bu sayı 12 yaşın altındaki çocukları ve aşı yaptıranları içermeyecek. Böylece, aşı olmayanlara temas kısıtlaması getirilecek gibi gözüküyor.

Tüm barlar ve diskolar 3 hafta boyunca kapalı kalacak. Restoranlar saat 22: 00’den sonra kapatılacak ve bu yıl Noel Pazarları oluşturulmayacak.

Mağazaların 10 metrekarelik alana sahip 1 müşteriye kadar kabul etmesine izin verilirken, kuaför ve güzellik salonları, üniversiteler, müzik okulları ve sürücü okulları gibi işletmeler 2G kuralına (aşılanmış ve iyileşen) uygun olarak hizmet verebilecek.

Haftada 100.000 kişide görülen vaka sayısının 1.000’i aştığı bölgelerde ise daha sert önlemler alınacak.

Bu bölgelerde restoran, spor salonu, bar, kuaför ve güzellik salonu gibi işyerleri kapatılacak, spor, kültür-sanat etkinlikleri yapılmayacak.

Üniversiteler uzaktan eğitime geçecek, ancak okullar ve anaokulları açık kalacak.

Eyalet hükümeti Bavyera Eyalet Parlamentosu’nda 23 Kasım’da bu tür önlemlerin kabulüne hazırlık konusunda bir anlaşmayı görüşmeyi ve 24 Kasım’da kabul etmeyi planlıyor.

 Avusturya

ab koronavirüs

Avusturya’da 20 günlük sokağa çıkma yasağı sınırı getirilecek. Dördüncü dalganın faaliyet gösterdiği ülkede, günlük vaka sayısındaki keskin artış nedeniyle, aşılanıp aşılanmadıklarına bakılmaksızın herkes kısıtlamalara tabi tutulacak.

Market ve eczane gibi perakende satış noktalarının dışında bulunan restoran, alışveriş merkezi, otel ve kişisel bakım merkezleri kapatılacak, ihtiyaçların giderilmesi sağlanacaktır.

Bütün gün ayrılma kısıtlamalarına uymayanlara 1450 avroya kadar para cezası verilebilir.

 İtalya

Son haftalarda günlük vakaların ortalama 10 bin kişiye yükseldiği İtalya’da ve vakaların yoğun olduğu kuzey özerk bölgesi Alto Adige’de önlemler sıkılaştırılacak.

ANSA ajansına göre, salgının bu yeni dalgasını durdurmak için bölgedeki tüm diskolar, dans salonları tekrar kapatılacak, açık havada maske takmak zorunda kalacaklar. Ek olarak, toplu taşıma araçlarında “FFP2″  model maske takılması zorunlu tutulacak.

Bölgede koronavirüs vakalarında yoğun bir artış olduğu, “kırmızı” ve en yüksek risk kategorilerinin de kapalı bar ve restoranların olacağı birçok beldede 20.00-05.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı getirileceği belirtiliyor.

Bu beldelerde tiyatro ve sinema etkinliklerinin yanı sıra her türlü halka açık etkinliğin durdurulacağı açıklandı.

 Yunanistan

Yunanistan’da, koronavirüs vakalarının sayısındaki artışı önlemek ve aşılamayı teşvik etmek için, aşılamayan yetişkinlerin kapalı restoran ve kafe bölümlerinin yanı sıra sinemalar, tiyatrolar, müzeler, spor salonları gibi kapalı binaları ziyaret etmeleri yasaklandı.

60 Yaşın üzerindeki kişilerin kapalı odalara girebilmeleri için üçüncü dozu aşı zorunluluğu getirildi. İş yerinde ve toplu taşımada yoğunluğu azaltmak için hem kamu hem de özel sektörde değişken vardiyalar getirildi.

6 Aralık’a kadar geçerli olacak önlemlere uygun olarak, aşısız yetişkinler süpermarket, benzin istasyonu ve eczane, ayrıca kasaplar, meyve dükkanları, pastaneler vb. ürünleri satan dükkanlara Covid-19 testi olmadan ulaşabilecekler. Aşılar, Covid-19 testinin sonuçlarını sunarak kiliseyi, kuaförleri, perakende mağazaları ve açık hava kafe ve restoranlarını kullanabilecekler.

Sağlık Bakanlığı’na göre, Yunanistan’da Aralık ayında 19 günlerinde vaka sayısı 4-8 bin arasında değişirken, toplam vaka sayısı ise yaklaşık 880 bin. Salgının başlangıcından bu yana Covid-19’a bağlı ölüm sayısı 17 bini aştı. Yaklaşık 11 milyon nüfusa sahip bir ülkede aşı sayısı 6 milyon 500 bin kişiyi aştı.

 İspanya

İspanya’da koronavirüs salgınına karşı yazdan bu yana rahat bir dönem yaşayan İspanya’da son iki haftadır yeni vaka ve ölümlerin sayısı artıyor.

Son 14 gün içinde ülkedeki her 100.000 kişi için ortalama vaka sayısı geçen haftadan bu yana 100’den fazla iken, 112 yakın zamanda açıklandı.

Günlük vaka sayısı 6 bini aşıyor, ölüm sayısı 30-50 Aralık’ta değişiyor.

Vaka sayılarındaki artışlardan dolayı Bask, Balear Adaları ve Katalonya özerk yönetimlerinde, kapalı eğlence mekanlarındaki doluluk oranının yüzde 75’le sınırlı tutulması gibi bazı kısıtlamalar uygulanıyor.

Ek olarak, özerk Bask hükümeti salgından güvenliğin garanti edilemeyeceğini, kitlesel katılımı olan tüm olayların iptal edileceğini ve ayrıca mahkemeden yalnızca bir aşı sertifikası ile restoranlara ve eğlence merkezlerine girişte kısıtlamalar getirme izni istediğini açıkladı.

İki doz aşıya sahip olanların oranının nüfusun yüzde 79’u olduğu İspanya’da, 60 yaşın üzerindekilere  3. doz aşılar da başlatıldı.

 Macaristan

Salgının etkili olduğu Orta Avrupa ülkesi Macaristan’da iç mekanlarda maske yasağı getirildi.

Covid-19 etkinliklerinin bir parçası olarak ülkede alışveriş merkezleri, müzeler, tiyatrolar ve devlet kurumlarında maske zorunluluğu getirildi.

Son 3 günde ülkede 27 bin 209 yeni vaka kaydedildi, bugüne kadar 1 milyon 25 bin 697 vaka tespit edildi ve ölü sayısı 33 bin 172’ye yükseldi.

Türkiye

Türkiye’de son 24 saatte 350 bin 163 Covid-19 testi yapıldı, 21 bin 177 kişinin testi pozitif çıktı, 195 kişi yaşamını yitirdi. Koronavirüs tedavisi ya da karantina süreci sona eren 34 bin 290 kişi iyileşti.

Avrupa’nın büyük bir bölümünün artan vakalar nedeniyle kapanmaya gitmişken Türkiye’den ‘kapanma’ ile ilgili bir henüz açıklama yapılmadı.

 

 

dünya koronavirüs tablosu

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

×