Yunanistan Başbakanı "Sığınmacı" Konusunda Zorda Kalınca Türkiye'yi Suçladı

8 Aralık 2021 - 19:05

Advertisement

Yunanistan Başbakanı “Sığınmacı” Konusunda Zorda Kalınca Türkiye’yi Suçladı

Yunanistan Başbakanı “Sığınmacı” Konusunda Zorda Kalınca Türkiye’yi Suçladı


Son Güncelleme :

11 Kasım 2021 - 13:20Hollandalı gazeteci Ingeborg Buegel, canlı yayınlanan basın toplantısında Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’e: “Sığınmacıları geri itme konusunda neden yalan söylüyorsunuz?” diye sordu.

Atina’yı ziyaret eden Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile Maksimi Sarayı’ndaki ortak basın toplantısında yapılan görüşmenin ardından Miçotakis gazetecilerin sorularını yanıtladığı sırada Hollandalı gazeteci Indeborg Buegel ile gergin bir diyalog yaşadı.

Beugel ve Yunanistan Başbakanı Miçotakis

Basın toplantısı sırasında gazeteci Ingeborg Beugel, Yunanistan Başbakanı Miçotakis ve Hollanda Başbakanı Rutte’yi telefonuyla kayıt altına alıyor.

“Sığınmacıları kovmayı ve Yunanistan’daki mülteciler hakkında yalan söylemeyi ne zaman bırakacaksınız? Lütfen benim veya dünyadaki tüm basın temsilcilerinin istihbaratını küçük düşürmeyin” diyen Buegel, sığınmacıların Yunanistan tarafından yasa dışı olarak reddedildiğine dair kanıtlar bulunduğunu belirtti.

“Neden Dürüst Olmuyorsun?”

Buegel, -Miçotakis için- “Reddetmeye ve yalan söylemeye devam ediyorsun. Bu narsistik bir şiddet. Neden dürüst olmuyorsun? Brüksel neden bizi yalnız bıraktı, 6 yıl bekledik, kimse bir şey yapmadı? Sığınmacıları başka ülkelere yerleştirmek zorundayız, bunu yapmıyorlar ve evet, (sığınmacıları) acımasızca ve barbarca püskürtüyoruz. “Neden Brüksel’in kapısını çalmayı bıraktın?” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Hollandalı gazeteci Indeborg Beugel, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’e yöneltti soru nedeniyle Yunanistan’da Türk ajanı ilan edildi.

Rutte’ye de sorular yönelten Buegel, “Hollanda’nın sorumlu olduğu bu insan hakları ihlallerini kabul ettiği için Yunanistan’a ve hatta belki de Hollanda’ya nasıl yaptırımlar uygulanması gerektiğini düşünüyorsunuz?” dedi.

Hollanda’daki birçok belediyenin refakatsiz mülteci çocuklar gibi çok sayıda mülteciyi Yunanistan’dan almak istediğini belirten Buegel, bunu Rutte’nin engellediğini söyledi.

Başbakan Miçotakis de kendisine yönelten soruyu: “Hollanda’da politikacılara doğrudan soru sorma kültürüne sahip olduğunuzu anlıyorum. Ama bu makamda maddi gerçeklerle desteklenmeyen tanıklık ve suçlamalarla bana ve Yunan halkına  ettiğiniz hakaretleri kabul edemem” diye cevap verdi.

Yunanistan’ın denizde binlerce sığınmacının hayatını kurtardığını iddia eden Miçotakis, Avrupa yasalarına göre Türkiye’den gelen tekneleri engellediklerini ve Türk sahil güvenlik birimlerinin gelip sığınmacıları alıp Türkiye’ye geri getirmelerini beklediklerini öne sürdü.

Miçotakis suçu Türkiye’ye Attı

Mikotakis şunları söyledi: “Yunanistan’ı suçlamak yerine, göç sorununu sistematik olarak bir araca sokanları ve güvenli bir ülkeden insanları çaresiz bir duruma sokanları suçlamalısınız. Türkiye’de yaşayan mültecilerin hayati tehlike altında olmadığını size hatırlatmak istiyorum. Başkalarını suçlamalısın, bizi değil” şeklinde konuştu.

Beugel’e, : “Sisam’daki kampımıza gittin mi? sorusunu soran Miçotakis, Hollandalı gazetecinin  “Evet” cevabına karşı tonunu yükseltti ve şöyle dedi: “Hayır, gitmedin. Bak, bu binaya gelip bana hakaret etmeyeceksin. Anlaşıldı mı? Şu anda cevap veriyorum ve sözümü kesmeyeceksin” diyerek agresifçe sözler dile getirdi.

Hollanda basınında bağımsız olarak çalışan Buegel, daha önce 23 yaşındaki bir Afgan sığınmacıyı evine davet ettiği iddiasıyla Yunanistan’da göçmenlerin yasa dışı olarak ikamet etmesiyle suçlanmıştı. Bu dava ise bir Yunan mahkemesine sevk edilmişti.

Hollandalı gazeteci Beugel toplantı başlamadan önce sosyal medyada , “Yunanistan Başbakanı Miçotakis ve Hollanda Başbakanı Mark Rutte yakında gelecekler. Mültecilerin geri ittirilmesinde ve dehşetinde suç ortağıdırlar. Bir soru hakkım var. Onlara hangi soruyu sormamı istiyorsunuz? Bana fikir verin lütfen ” paylaşımı yapmıştı.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
×
×