DOLAR 32,8475 -0.02%
EURO 35,7075 0.05%
ALTIN 2.558,640,54
BITCOIN 2201518-0.43291%
İzmir
40°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

125 okunma

Yunanistan IMF Önderliğinde Kurtarılacak

ABONE OL
26/03/2010 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ab-bayrakAB Liderleri, Borç Krizindeki Yunanistan’ı Uluslararası Para Fonu’nun Katkısıyla Kurtarma Konusunda Uzlaştı.

AB liderleri, borç krizindeki Yunanistan’ı Uluslararası Para Fonu’nun katkısıyla kurtarma konusunda uzlaştı.
Yunanistan’ın AB tarafından kurtarılmasına sıcak bakmayan Almanya Başbakanı Angela Merkel ile IMF’yi Avro Bölgesi’ne karıştırmak istemeyen Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy cephelerinin uzlaşmasıyla şekillenen kurtarma planı, sermaye piyasalardan borçlanamaması halinde IMF’nin Yunanistan’a önemli miktarda kredi açmasını ve avro kullanan ülkelerin ikili kredilerle IMF paketine katkı yapmalarını öngörüyor.

 

 

 

 

 

Portekiz Başbakanı Jose Socrates, uzlaşma sağlanan kurtarma paketiyle dayanışma gösterilerek Yunanistan konusunda piyasaların beklediği sinyalin verildiğini söyledi.

Kararı büyük memnuniyetle karşılayan Yunanistan Başbakanı George Papandreu, ”Avrupa büyük bir tehditle yüzleşerek büyük bir adım attı” dedi.

AB’nin Yunanistan’ı kurtarma planı çerçevesinde, ihtiyaç duyulması halinde kullanılmak üzere 22 milyar avroluk güvence fonu oluşturulacak. IMF’nin önemli bir katkı yapacağı fonun çoğunluğunu, Avro ülkelerinin açacakları ikili krediler oluşturacak.

IMF, daha önce AB’nin Avro Bölgesi dışında kalan Macaristan, Romanya ve Letonya gibi üyelerinin kurtarılmasında da başrolü oynamıştı.

Yunanistan’ın başvurması halinde Avro Bölgesi’ne ilk adımını atacak IMF’nin, uluslararası döviz rezervlerinde payı yüzde 35’e yaklaşan ve ABD Doları’na alternatif gösterilen avronun güvenilirliğine darbe vurmasından endişe ediliyor.

Bu endişeyi bugün yüksek sesle dile getiren Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet, ”’Eğer (Yunanistan’ın kurtarılmasında) Avro Grubu ve hükümetler yerine IMF ya da başka herhangi bir otorite, herhangi bir sorumluluk alırsa bu çok çok kötü olur” uyarısında bulundu.

2 ay içinde 20 milyar avro borçlanmak zorunda olan Yunanistan, 10 yıllık tahvillerde Avro Bölgesi’nde en ucuz borçlanan Almanya’ya göre en az yüzde 3 daha fazla faiz ödüyor. Bu maliyeti sürdürülemez bulan Atina yönetimi, faizleri kısa süre içinde aşağıya çekebilmek hedefiyle haftalardır ısrarla AB’den somut kurtarma paketi talep ediyordu.

AB istikrar kurallarına göre Avro Bölgesi’ne dahil ülkelerin kamu borçlarının gayri safi yurtiçi hasılalarının yüzde 60’ını geçmemesi ve bütçe açıklarının yine gayri safi yurtiçi hasılalarının yüzde 3’ünü aşmaması gerekirken Yunanistan’ın yüzde 120’ye yaklaşan borçluluk oranıyla AB limitini 2’ye ve yüzde 12,7’ye ulaşan bütçe açığıyla 4’e katlıyor

 

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.