Yunanistan'daki Türklerin Partisi DEB bir bildiri yayınladı

13 Ağustos 2022 - 09:36

Yunanistan’daki Türklerin Partisi DEB bir bildiri yayınladı

Yunanistan’daki Türklerin Partisi DEB bir bildiri yayınladı
Son Güncelleme :

30 Kasım 2021 - 11:54

Yunanistan’da faaliyet gösteren, Batı Trakya’daki Müslüman Türk azınlıklarını koruma amacıyla yola çıkmış olan Dostluk Eşitlik ve Barış Partisi(DEB) bir basın açıklaması yayınladı.

DEB partisi tarafından yapılan basın açıklaması şu şekilde:

Trakya Kalkınma Komisyonu çalışmaları sonucunda Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın talep ve isteklerine cevap verebilecek çözümlerin üretilmesini arzu ederek ve Azınlığın günlük hayatında karşılaştığı sorunlara kulak verilerek değerlendirilmesini zaruri bir adım olarak gördük.

“Azınlığın güçlü sesi, Batı Trakya’nın en önemli siyasi organı, var olan gerçek problemleri dile getiren Dostluk Eşitlik Barış Partisi ile fikir alışverişinde bulunulma ihtiyacı duyulmamasına rağmen, yine de, kurmuş olduğumuz çalışma grubuyla Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın gerçek problemlerini ve çözüm önerilerini içeren geniş kapsamlı bir raporu komisyona ileterek görevimizi yerine getirdik.

Kısa süre önce nihai metni kamuoyu ile paylaşılan Trakya Kalkınma Komisyonu raporunda sorunlarla ilgili önerilerin yer almasına rağmen Azınlığın sorunlarına kökten çözüm getirmekten uzak olduğunu üzülerek gözlemlemekteyiz. Ayrıca raporda beyan edilen bazı görüşlerin gerçekle bağdaşmayan olgular olduğunu da vurgulamak isteriz. Eşitsizliğin olmadığı, Lozan Antlaşmasına ve AİHM kararlarına tam olarak uygun davranıldığı idaalarının raporda yer alması tutarsızlığı göz önüne sermekte ve komisyonun gerçek misyonu hakkında soru işaretlerinin oluşmasına neden olmaktadır.

Daha önce bir çok kez belirttiğimiz üzere Azınlık ile diyalog içerisinde olup gerçeği yansıtan fikirlerin ele alınması, halkın refahı ve ülkemiz demokrasisi için elzem olan bir zorunluluktur. Bu diyalog süreci gerçekleşmediği takdirde, Batı Trakya Türk Azınlığı’nın ana sorunlarına çözüm bulunamayacağını bir kez daha görmüş olduk.”

Resmi adı Komma İsotitas İrinis Ke Filias olan Dostluk Eşitlik ve Barış Partisi 1991 yılında Sadık Ahmet tarafından Yunanistan’da kurulmuş olup burada faaliyet göstermektedir. Partinin şu anki genel başkanlık görevini ise Çiğdem Asafoğlu yürütmektedir.

Kurulduğu günden itibaren seçimlere girmesine rağmen Yunanistan devletinin getirdiği yüzde 3’lük seçim barajı yüzünden parlamentoda yer bulamamaktadır. Bu seçim barajından dolayı Dostluk Eşitlik ve Barış Partisi Türk azınlığını Yunanistan’ın yanlış ve zararlı siyasi politikaları, azınlık hakları, insan hakları konularında bilinçlendirmeyi amaç edinmiştir.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.