25.Avrasya Ekonomi Zirvesi Çalışmalarına Recep Tayyip Erdoğan'ın Mesajı ile Başladı

4 Temmuz 2022 - 15:15

Advertisement

25.Avrasya Ekonomi Zirvesi Çalışmalarına Recep Tayyip Erdoğan’ın Mesajı ile Başladı

25.Avrasya Ekonomi Zirvesi Çalışmalarına Recep Tayyip Erdoğan’ın Mesajı ile Başladı
Son Güncelleme :

14 Haziran 2022 - 17:05

25.Avrasya Ekonomi Zirvesi 7,8,9 Haziran 2022 günleri Istanbul’da WOW Otelinde büyük bir başarıyla tamamlandı.

43 ülkenin katılımıyla gerçekleşen ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan‘ın mesajlarıyla açılan 25.Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde Türkiye’den 11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türk Devletleri Konseyi Aksakalılar Meclisi Başkanı Binali Yıldırım, Dış İşleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım önceki  Dışişleri Bakanlarımızdan ve TBMM Başkanlarımızdan Hikmet Çetin, Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, TİM Başkanı İsmail Gülle ile İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe hazır bulundu.


12 Cumhurbaşkanı’nın yer aldığı 25.Avrasya Ekonomi Zirvesi’ nde yurt dışından gerçekleşen yüksek devlet ve iş insanın katılımının yanı sıra ruhani liderler de hazır bulundular.
Gene 25.Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde Dr. Akkan Suver’e Birleşmiş Milletler Sevgi ve Barış Federasyonu tarafından Barış Onur Madalyası, Azerbaycan Vector Bilimler Akademisi tarafından da Altın Hizmet Madalyası ile Fahri Profesörlük Diploması sunuldu

BİNALİ YILDIRIM ZİRVEDE AVRASYA’NIN ÖNEMİNİ DİLE GETİRDİ

AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım ise , Marmara Grubu Vakfı tarafından düzenlenen 25. Avrasya Ekonomi Zirvesi’ndeki konuşmasında bölgesel ve küresel sorunların çözümüne ilişkin atılması gereken adımlara dikkati çekti.

En kötü barışın savaştan iyi olduğu düsturuyla Rusya ve Ukrayna’yı bir araya getirmeye çalıştıklarını belirten  Binali Yıldırım;”Özellikle Cumhurbaşkanımız her iki ülkenin devlet başkanlarıyla bakanlarımız ile bakanları ve teknik heyetler bu mücadeleyi veriyor.” dedi., Daha fazla diyaloğa ihtiyaç olduğunu dile getiren Yıldırım, “Maalesef Ukrayna’nın yanında yer alan ülkeler örtülü olarak savaşı sona erdirmek yerine tetiklemekten başka bir görev ifa etmiyorlar. Bunun fevkalade yanlış olduğunu düşünüyorum. Bölgede asıl olan bir an önce akan kanın durması, masum çocukların ve sivillerin bedel ödememesini sağlamaktır. Yoksa Ukrayna’ya silah satarak Rusya’ya karşı denge kurmak gibi düşünceler ve politikalar ne bölgeye ne bu iki ülke halkına hizmet eder.” diye konuştu.Yıldırım, Türkiye’nin bu krizde ayrışan bir noktada durduğuna vurgu yaparak, konuşmasını şöyle sürdürdü:”Hiçbir savaşın kazananı olmaz, en kötü barış bile savaştan iyidir düsturuyla her iki ülkeyi bir araya getirip sorunu bir an önce bitirmek için gayret gösteriyoruz. Özellikle Cumhurbaşkanımız her iki ülkenin devlet başkanlarıyla bakanlarımız ile bakanları ve teknik heyetler bu mücadeleyi veriyor. Bu anlamda katkı koyan herkesse teşekkür ediyoruz. Burada herhangi bir tereddüdümüz yok.”

Yıldırım, konuşmasının devamında Türk Devletleri Teşkilatının yapısından ve faaliyetlerinden bahsetti.

Teşkilatın 2009’da şekillendiğini anımsatan Yıldırım, şunları kaydetti:

“1,5 trilyon dolar gayrisafi hasılaya ve 170 milyon nüfusa sahip. 2 gözlemci 5 asıl üyeye sahip bu ülkelerin toplam dış ticareti de 600 milyar doları buluyor. Bölgenin kritik ülkeleri. Orta Asya, Kafkasya, Anadolu ve Balkanlar’dan oluşan bir birlikten bahsediyoruz. Birliğin amacı bölgelerdeki anlaşmazlıkları ve sorunları ortadan kaldırmak, güçleri ve imkanları bölgesel kalkınma yolunda hasretmek. Bu uğurda da yapı içinde bir de Aksakallılar Teşkilatı var. Burada da her ülkenin bir üyesi var. Bu dönemde de organizasyon bizi uygun gördü ve bu şekilde görevimizi yapıyoruz.”

Yavuz Selim Kıran Türk Dış Politikasını Anlattı:

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran Marmara Grubu Vakfı tarafından düzenlenen 25. Avrasya Ekonomi Zirvesi’ndeki konuşmasında Vakfın çalışmalarını yakından takip ettiklerini ve memnuniyet duyduklarını söyledi  “Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ve Bakanımızın yönetiminde ilkesel bir dış politika anlayışıyla barış ve diyalog eksenli diplomasiye öncelik veren yaklaşımlarla her bir sorunu çözmenin gayreti içindeyiz.” diyen Yavuz Selim Kıran ‘Avrasya coğrafyasının dünya gayri safi hasılasının yüzde 65’ini ürettiğini’ dile getirdi. Kıran, “Dünya enerji kaynaklarının yüzde 75’ine ev sahipliği yapan bir coğrafyadan bahsediyoruz. 5 milyar insana ev sahipliği yapan bir coğrafyayı konuşuyoruz.” diye konuştu.

Kıran, bu coğrafyanın kazanımlarının ve zenginliklerinin hayata geçirilmesinin önemine işaret ederek şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ancak aradan geçen sürede dünyanın kalbi olarak nitelenen bu coğrafyanın zenginliklerinin maalesef insanlığa kanalize edilmesi noktasında ciddi sorunlarla karşı karşıya kaldık. Bu husus sadece Avrasya coğrafyasında yaşayan insanları değil bütün insanları yakından ilgilendiriyor. Bu bölgeyi ilgilendiren bütün meselelerin insanlığın ortak meselesi olduğunu biliyoruz.

Cumhurbaşkanı’mızın liderliğinde ve Bakan’ımızın yönetiminde ilkesel bir dış politika anlayışıyla barış ve diyalog eksenli diplomasiye öncelik veren yaklaşımlarla her bir sorunu çözmenin gayreti içindeyiz.”

EN ÇOK KAZANANLAR

 • OYAYO9.49 9.71%
 • BERA15.25 9.01%
 • KLKIM23.62 8.45%
 • KMPUR36.46 7.87%
 • CMENT26.76 7.64%

EN ÇOK KAYBEDENLER

 • CANTE40.24 -8.88%
 • MZHLD86.95 -6.56%
 • MAKIM15.19 -6.12%
 • LIDFA10.52 -5.65%
 • BMSCH11.22 -3.61%

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

 • THYAO49.26 -0.08%
 • KOZAL197.60 5.67%
 • SISE21.80 2.16%
 • EREGL26.70 -1.33%
 • KOZAA28.60 2.66%

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

DÖVİZ KURU

BIST100 2.464.77 % 0,86
DOLAR 16.8322 % 0,49
EURO 17.6114 % 0,82
BITCOIN 19.561.13 % 0,72
ÇEYREK ALTIN 1.598.46 % 0,16
GRAM ALTIN 986.92 % 0,38