Reklam - Balkan Günlüğü Gazetesi

19 Nisan 2024 - 12:42

Reklam

Reklam Hakkında detaylı bilgi için

Sevilay SAİT
sevilay@balkangunlugu.com

 

Neden Balkan Günlüğüne REKLAM Vermelisiniz !!!

 

1-Balkan ülkelerinin Türkiye’ye uzak olmadıkları için navlun ve nakliye bedelleri daha düşük

2- Birçok balkan ülkesi Türkiye için vize şartı yok

3- Türkiye’de 18 milyon dolaylarında balkan – Rumeli göçmeni yaşarken balkanlarda 2 milyon Türk, 10 milyon kadar Arnavut, Boşnak, Pomak gibi akraba toplulukları yaşıyor

4- Türkiye’ye kota uygulayan bazı ülkeler balkanlara bu kotayı uygulamıyor örneğin ABD bize tekstilde böyle bir kota uygularken bazı balkan ülkelerine bu kotayı uygulamıyor. Dolayısıyla Türkiye bu ülkelerin menşeini kullanarak ABD’ye balkanlardan re-export yaparak kotadan kurtulabilir

5- Türkiye’nin başta Kosova olmak üzere bazı balkan ülkeleri ile stratejik iş birliği anlaşmaları yaptığını biliyoruz. Bu şekilde çifte vergilendirme kaldırılmış oluyor

6- Ticaret bakanlığımızın dış ticarete ve ihracata verdiği teşvikler ve destekler var. Bu destekleri balkanlar için kullanabiliriz.

7- Balkan ülkelerinde iş gücü maliyeti Türkiye’ye göre düşük

8- Balkan ülkeleri Türkiye’ye hem turist göndermek ve hem de turist karşılamak için önemli bir potansiyele sahipler. Özellikle turizm firmalarının balkan turu çalışmaları dikkate alınmalıdır

9- Balkan ülkelerinden Türkiye’deki özel paralı üniversitelere okumak için gelen lisans, yüksek lisana ve doktora öğrenciler önemli bir potansiyeldir. Bu bakımdan özel üniversitelerin (Bahçeşehir Üni. İstanbul aydın Üni. Yeni yüzyıl Üni. vs. gibi) reklam alanlarına girebiliriz.

10- Balkan ülkelerinden Türkiye’deki özel ve kamu hastanelerine gelen çok sayıda hasta var. Bazıları estetik, plastik cerrahi, diş sağlığı, saç ekimi gibi nedenlerle geliyor. Bu açıdan sağlık turizmi de önemli bir potansiyel.  Bu bakımdan özel hastaneler (Medikana, Medkal park, Koç Amerikan Hastanesi gibi vs.) için reklam alanı oluşturuyoruz.

11- Emlak konut firması kurumsal iletişim ile görüştüğümüzde balkanlarla ilgilendiklerini ve daralan Türkiye pazarını balkanlarla genişletmeyi arzu ettiklerini ve bu yüzden önümüzdeki günlerde balkanlara yönelik çalışmalar yapacaklarını belirttiler.

12-Balkan ülkeleri ile en fazla çalışan firmalar arasında yaş sebze meyve işi yapan firmalar var. Bu firmalar için potansiyel reklam alanıyız.

13- Sütaş firmasının balkanlarda ve özellikle Makedonya, Ülker’in Balkanlar’da özellikle Kosova’da,    Enka gibi ulaştırma, inşaat ve altyapı müteahhitlik işi yapan firmaların balkanlarda, Limak firmasının Makedonya’da inşaat, Kosova’da enerji ve havalimanı işletmeciliği, TAV’ın Makedonya’da hava limanı işletmeciliği, Bankalar içinde, Ziraat Bankası, Halkbank, İş Bankası, TEB, çalık grubuna ait olan   BKT’nin balkan ülkelerinde çok sayıda şubeleri var.  Hes kablo, Arnavutluk’ta, THY; tüm balkanlarda, Kürüm Demir-Çelik Arnavutluk’ta hizmet veriyor.

 

14-Balkan ülkelerine Türk tekstil ürünleri, balkan ülkelerinden Türkiye’ye otantik balkan kıyafetleri satılıyor

15- Afyon firması olan özerler plastik firmasının Kosova’da, çalık grubu Kosova ve Arnavutluk’ta etkili çalışmaları var.

16- English Home ve Madam Cocos firmaları balkanlarda şubeler açtı.

17- Türk maden firmaları balkanlarda özellikle krom madenlerini işletiyor.

18- Balkanlarda açılan özel Türk hastaneleri var