3 Balkan Ülkesi 'Açık Balkanlar' için Anlaştı

2 Aralık 2021 - 13:41

Advertisement

3 Balkan Ülkesi ‘Açık Balkanlar’ için Anlaştı

3 Balkan Ülkesi ‘Açık Balkanlar’ için Anlaştı


Son Güncelleme :

05 Kasım 2021 - 11:39Sırbistan, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya;  ticaret, işbirliği ve ikili ilişkileri güçlendirmek için ortak çalışma antlaşması imzaladı. Ayrıca Liderler ‘Open Balkans’ yani ‘Açık Balkan lar’ girişimi için konsey oluşturmayı kabul etti.

Arnavutluk, Kuzey Makedonya ve Sırbistan liderleri bir gün önce Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da düzenlenen Açık Balkanlar zirvesine katıldı.

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ve Kuzey Makedonya Başbakan Yardımcısı Nikola Dimitrov ile Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, görüşme sonrasında düzenlenen basın toplantısında  3 ülkenin iş dünyasının Balkanlar’daki açık projeleri desteklediğini, ancak sınırla ilgili bazı şeylerin değişmediği konusunda şikayetçi olduğunu söyledi.

Open Balkan

Konuşmasına devam eden Vucic, “Uygulama Konseyi’nin oluşturulması konusunda anlaştık ve yakın gelecekte birleşimi konusunda hemfikir olacağız. Önümüzdeki 7-10 gün içerisinde serbest mal ve ticaret akışının nasıl ilerlediğini görmek için gümrük temsilcileri, çeşitli departmanlardan insanlarla toplantılar yapacağız.” dedi.

 

“Gelişmiş ülkelerin gerisindeyiz”

Vucic, 3 ülkenin de gelişmiş ülkelerin gerisinde kalması nedeniyle, ülkeler arasında engelsiz ticaretin daha hızlı büyüme ve daha yüksek kalkınma oranlarının sağlayacağı konusunda mutabık kalındığını da sözlerine ekledi.

Buradaki fikir, siyasi düzeyde üzerinde anlaşmaya varılmayan ve sürekli olarak zeminde uygulanan birçok şeyin pratiğini değiştirmektir.

“Siyasi düzeyde kararlaştırılanları yerine getirmediğimizde hayal kırıklığına uğradık. Her iş insanı, kelimenin tam anlamıyla yüzde 100 olarak, bu girişimi destekliyor. Bizlerden yalnızca daha hızlı sonuçlar ve faaliyetler bekliyor, böylece yalnızca siyasi açıklamalarla durmuyor.

Rama, bugünkü konferansa konu olan Açık Balkan Girişimi’nin asıl odağının gerçek kullanıcıları olan insanlar, işletmeler, distribütörler, çalışanlar, öğrenciler ve akademik vatandaşlar üzerinde olduğunu söyledi.

Rama, “Ticaret yapacak olan herkes sınırda, kırmızı çizgilerden ve beklemekten acı çekiyor” dedi. Lama, bölgedeki ülke pazarının küçük olduğunu, ancak alınacak kararlar ve yapılacak olan doğru uygulamalarla güçlü olabileceğini ifade etti.

Rama, Tiran’daki bir sonraki toplantıda tüm anlaşmaların somut sonuçlara çevrileceğini de sözlerine ekledi ve Sırbistan’ın doğrudan yabancı yatırımı çekme konusunda büyük bir adım attığını kaydetti.

Dimitrov, Açık Balkan lar girişiminin iş insanlarına, çiftçilere, distribütörlere, işçilere, öğrencilere ve bilim insanlarına gibi belirli kullanıcılara yönelik olduğunu söyledi. “Dayanışma gelecekteki entegrasyonun temelidir ve bu sadece başkalarına değil, kendimize de önem verdiğimiz anlamına gelir” diyerek sözlerini noktaladı.

Bir sonraki toplantı Aralık ayının sonunda Arnavutluk’un başkenti Tiran’da yapılacak ve çalışma izinlerini içeren mutabakat imzalanacak.

Liderler, üç ayrı ülkeden firma ve temsilcileriyle bir araya geldiler.

Açık Balkan girişimine bölgeden 22 holding ve 184 ayrı şirket katılım gösterdi.

Open Balkans Nedir?

Açık Balkan Girişimi, Arnavutluk, Kuzey Makedonya ve Sırbistan da dahil olmak üzere Balkanlar’ın üç üye ülkesinin ekonomik ve siyasi bölgesidir. Girişim, yaklaşık 12 milyon olduğu tahmin edilen toplam nüfus için ticaret, öğrenci değişimi için daha fazla fırsat sağlamayı ve üye devletlerin AB’ye entegrasyonunu teşvik etmeyi amaçlıyor.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

×