Bosna Hersek’ten, İngiltere’nin yaptırım kararına destek

9 Ağustos 2022 - 22:02

Bosna Hersek’ten, İngiltere’nin yaptırım kararına destek

Bosna Hersek’ten, İngiltere’nin yaptırım kararına destek
Son Güncelleme :

12 Nisan 2022 - 12:48

Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt ve Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Hırvat üyesi Zeljko Komsic, İngiltere’nin, Bosna Hersek’te barışı kasten baltaladıkları gerekçesiyle Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Sırp Üyesi Milorad Dodik ve Sırp Cumhuriyeti Başkanı Zeljka Cvijanovic’i yaptırım listesine alma kararına destek verdi.

İngiltere’nin yaptırım kararlarının, Sırp Cumhuriyeti ve halkı için değil, Dodik ve Cvijanovic için alındığını belirten Schmidt, “Dodik ve Cvijanovic, Sırp Cumhuriyeti halkı başta olmak üzere, tüm halkların iyiliği için öngörülen diyalogdan uzak durdular.” dedi.

Schmidt, Dodik ve Cvijanovic’in diyalog yerine, Dayton Barış Anlaşması ve Bosna Hersek Anayasası’na zarar vermeyi seçtiklerini söyledi.

Dodik ve Cvijanovic’in söylediklerinin ve eylemlerinin karşılıksız kalmayacağını ifade eden Yüksek Temsilci Schmidt, “Bu yaptırımlar, Amerika’nın ocakta başlattığı yaptırımların devamıdır. Kimse Bosna Hersek’in egemenliği ve toprak bütünlüğü hakkında pazarlık edemez. Devlet kurumlarını zayıflatmaya yönelik kalkışmalar kabul edilemez.” diye konuştu.

Komsic, “İngiltere hükümetinin, Dodik ve Cvijanovic’in yasa dışı ve anayasaya aykırı şekilde devlet yetkilerinin ele geçirilmesi girişimi sonrası aldığı kararlar, İngiltere’nin Sırp Cumhuriyeti siyasilerinin devlet karşıtı faaliyetleri hakkında ne düşündüğünü ortaya koymaktadır.” dedi.

– İngiltere’den Bosna Hersek’teki iki Sırp siyasiye yaptırım kararı

İngiltere Dışişleri Bakanlığından bugün yapılan açıklamada, Dodik ve Cvijanovic’e, Bosna Hersek devletinin meşruiyetini ve işlevselliğini baltalama girişimleri nedeniyle yaptırım kararı alındığı belirtilmişti.

Açıklamada, söz konusu yaptırım kararı kapsamında, Dodik ve Cvijanovic’e seyahat yasağı getirileceği ve mal varlıklarının dondurulacağı kaydedilmişti.

Dodik’in, bölücü, tehlikeli ve milliyetçi söylemler kullanarak iç ve bölgesel barışı baltaladığının altı çizilen açıklamada, söz konusu kişinin etnik nefreti ve soykırım inkarını teşvik ettiği ifade edilmişti.

Açıklamada, Cvijanovic’in ise savaş suçlularını alenen yücelttiği ve Srebrenitsa’daki soykırımı reddettiğine işaret edilmişti.

– Sırp lider Dodik’ten, İngiltere’nin yaptırım kararına tepki

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Sırp üyesi Milorad Dodik, İngiltere’nin kendisi için aldığı yaptırım kararını sert dille eleştirmişti.

Dodik, İngiltere’nin, Bosna Hersek’te barışı kasten baltaladıkları gerekçesiyle kendisi ve Sırp Cumhuriyeti Başkanı Zeljka Cvijanovic’i yaptırım listesine almasının ardından yaptığı açıklamada, “Onların yaptırım kararları umurumda değil. İngiltere’de hiçbir mal varlığım yok ve 10 senedir oraya gitmedim.” demişti.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Sefik Dzaferovic, İngiltere’nin yaptırım kararlarını desteklediklerini ve Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin de aynı adımı atması gerektiğini söylemişti.

İngiltere’nin Saraybosna Büyükelçisi Matthew Field da Twitter hesabında paylaştığı videoda, yaptırımların “sihirli değnek” olmadığını ve yaptırım kararının daha geniş yaklaşımın parçası olması gerektiğini belirtmişti.

Field “Milorad Dodik ve Zeljka Cvijanovic’in son faaliyetleri, Dayton Barış Anlaşması ve Bosna Hersek Anayasası’nın doğrudan ihlalidir.” ifadesini kullanmıştı.

bosna hersek

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.