Bulgaristan seçimleri özel: 7 parti parlamentoda

2 Aralık 2021 - 13:15

Advertisement

Bulgaristan seçimleri özel: 7 parti parlamentoda

Bulgaristan seçimleri özel: 7 parti parlamentoda


Son Güncelleme :

15 Kasım 2021 - 11:32Bulgaristan‘da pazar günü yapılan erken genel seçimlerin resmi olmayan sonuçlarına göre ülkenin 240 üyeden oluşan parlamentosu  47. kez kurulacak ve  yedi siyasi parti parlamentoda yer bulacak. Kesin seçim sonuçlarının ise 17 Kasım günü açıklanması bekleniyor.

Gallup International, katılımı yüzde 37,5 olan seçimlerde paralel oy sayımının ardından eylül sonunda oluşturulan “Değişime Devam” partisinin (PP) ilk sırada yer aldığını ve oyların yüzde 26,3’ünü aldığını bildirdi.

Eski Başbakan Boyko Borisov başkanlığındaki Bulgaristan’ın Avrupa Kalkınmasına yönelik “Yurttaşlar” partisi (GERB) oyların yüzde 23,1’i ile ikinci sırada yer aldı.

Çoğunluğu Türk olan Hak ve Özgürlükler Hareketi(HÖH) partisi önemli bir zafer kazanarak oyların yüzde 11,4’ünü aldı ve yaklaşık 30 milletvekili ile meclisin üçüncü büyük gücü oldu.

Rusya yanlısı ve eski Komünist Partiyi sürdüren Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) oyların yüzde 10,4’üyle dördüncü sıraya geriledi.

Ülkedeki 11 Temmuz seçimlerinde birinci olan popülist şovmen Slavi Trifonov’un Böyle Bir Halk Var(İTN) partisi desteğini kaybetti ve oyların yüzde 9,3’üyle beşinci sıraya düştü.

Asil güçleri temsil eden Demokratik Bulgaristan Partisi de oyların yüzde 6,4’ünü aldı. Seçimlerde beklenmedik olan popülist ve aşı karşıtı Vızrajdane(Yeniden Doğuş) partisi, yüzde 4 engelini aşarak ve yeni parlamentonun yedinci gücü olacak.

HÖH Partisinin Büyük Dönüşü

Ülkenin bu yılki üçüncü genel seçimlerinde en büyük başarıyı yakalayan parti, yurt içi ve yurt dışından desteğini artırdı.

11 Temmuz seçimlerinde Türkiye’de yaşayan göçmenler arasında yaklaşık 27 bin oy alan parti, bu seçimlerde bu sayıyı 68,5 bine çıkarmayı başardı.
HÖH başkanı Mustafa Karadayı seçim sonuçlarına ilişkin ilk yorumunda, parlamentoda temsil edilecek olan “bütün partiler ve koalisyonlarla diyaloğa hazır olduklarını” söyledi. Ona göre, bu diyaloğun temel ön koşulu “demokrasinin ve devletliğin restorasyonu olacak” ifadelerini kullandı.

HÖH, Komünizm döneminden sonra Bulgaristan’da 32 yıllık demokrasi tarihinde Türkiye’den en büyük desteği 2009 yılında 90 bin oy alarak kaydetmişti.

Adım Adım Koalisyon Hükümetine

Seçimlerde en çok oyu alan Değişime Devam(PP) partisi genel başkanı Kiril Petkov, başbakan adayı olacağını açıkladı.

Bulgaristan’daki son üç genel seçim sırasında ülkeyi yöneten ve Cumhurbaşkanı Rumen Radev’ in kurduğu geçici teknokratlar hükümetinden ayrılan Petkov, GERB ve HÖH partileriyle kabine görüşmelerinde görüşmeyeceğini söyledi.

Ülkenin bir daha erken genel seçime ihtiyacı olmadığına dikkat çeken Petkov, yeni hükümetin temel önceliğinin “yolsuzlukla mücadele olacağını” belirtti.

Siyasi gözlemciler, yeni parlamentodan ayrılacak koalisyon hükümetinin en az dört siyasi gücün desteğine sahip olması gerektiğini belirtiyor.

Yeni parlamentoda muhalefet edecek olan GERB partisinin lideri eski Başbakan Boyko Borisov şunları söyledi: “Bu seçimlere rekor düşük katılım, Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in teknokrat hükümetinin seçimlerini düzenlemedeki başarısızlığını gösterdi.”

Merkez Seçim Komisyonu’nun 17 Kasım tarihinde kesin sonuçları yayınlayacağı düşünülüyor.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

×