Bulgaristan seçimleri yine tenha yine belirsiz

2 Aralık 2021 - 09:03

Advertisement

Bulgaristan seçimleri yine tenha yine belirsiz

Bulgaristan seçimleri yine tenha yine belirsiz


Son Güncelleme :

15 Kasım 2021 - 0:24Bulgaristan’da bir yıl içinde 3.kez erken seçimler yapıldı. Seçimlere katılım oranı %38 ile yine çok düşük oldu.

Bulgaristan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde; Rumen Radev ve Anastas Gercikov ikinci tura kaldılar. Haftaya yapılacak ikinci turda Türkler anahtar durumda olacak.

Seçimlere katılım yüzde 33’te kalırken adaylar yüzde 50+1 oya ulaşamadı – Erken genel seçimlerin resmi olmayan ilk sonuçlarına göre, 6 siyasi parti, parlamentoya giriş için gerekli yüzde 4 barajını aşabildi.
Resmi olmayan ilk belirlemelere göre, Parlamento seçiminde katılım yüzde 38,9 oldu.
Resmi olmayan sonuçlara göre Eski Başbakan Boyko Borisov’un GERB partisi, oyların yüzde 24,8’ini alarak mecliste en büyük gruba sahip olacak görünüyor.
Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisi bu seçimde de aldığı istikrarlı desteğini sürdürerek, oyların yüzde 10,7’si ile parlamentoda temsil bulan 4’üncü büyük parti oldu. Bu sonuçlara göre HÖH/DPS’nin 25-29 arası milletvekili çıkarması bekleniyor

Türkiye’deki sandıklarda kuyruklar oluştu

Resmi olmayan sonuçlara göre Türkiye’den yaklaşık 91432 kişi oy kullandı. Türkiye’de yaklaşık 136 Bin dolaylarında oy kullanabilecek çifte vatandaş yaşıyor. Türkiye’de bu seçimlerde 126 sandıkta 96 makine kuruldu. Türkiye’deki seçimlerde büyük kuyruklar oluştu. Makineli oylama büyük bekleme ve kargaşaya yol açtı. Yurt içinde 13 bine yakın, yurt dışında ise 68 ülkede 750 seçim yeri kuruldu. Seçim yasasında yapılan son değişikliklere göre ayrıca bu seçimde 300’den fazla kayıtlı seçmenin olması durumunda makina ile oy kullanıldı. Merkez Seçim Komisyonu (ZİK) Bulgaristan’da ve yurt dışında toplam 9 bin 309 makinanın kurulduğunu duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri

Alpha Research şirketinin sandık çıkışı anketine göre, cumhurbaşkanlığı seçiminde Bulgaristan Sosyalist Partisi’nin (BSP) desteği ile aday olan mevcut Cumhurbaşkanı Rumen Radev, oyların yüzde 49,1’ini alarak seçimin 21 Kasım’da yapılacak ikinci tura yükseldi.
Eski Başbakan Boyko Borisov’un partisi “Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar”ın (GERB) desteklediği Sofya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Anastas Gercikov, oyların yüzde 26,5’ini alarak ikinci turda Radev’in rakibi oldu.
Seçimde Türk ve Müslümanların tek adayı olan, Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi Genel Başkanı Mustafa Karadayı, oyların yüzde 9,8’ini alarak 3’üncü sırada yer aldı.
Seçimde kent soylu sağ güçlerin aday gösterdiği hakim Lozan Panov ise yüzde 5,06’da kaldı.

Bulgaristan Parlamento seçimleri

Yine Alpha Research şirketinin paralel oy sayımının ilk sonuçlarına göre, ülkenin 47. Dönem Parlamentosu için yapılan erken genel seçimlerde 6 siyasi parti, parlamentoya giriş için gerekli yüzde 4 barajını aşabildi.
Eylülün sonunda Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in geçici teknokratlar hükümetinden ayrılan Ekonomi Bakanı Kiril Petkov ve Maliye Bakanı Asen Vasilev’in kurduğu Değişime Devam (PP) partisi, seçimde güçlü destek alarak, oyların yüzde 24,1’i ile parlamentonun ikinci büyük partisi oldu.
Rusya yanlısı ve eski Komünist Parti’nin devamı Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) ise oyların yüzde 13,7’sini aldı.

Sağ görüşlü kent soylu siyaseti temsil eden Demokratik Bulgaristan (DB) partisi yüzde 7,8’lik oy oranı ile 6. sırada yer aldı.
Baraj çizgisinin altında kalan ırkçı ve aşırı milliyetçi partiler, kurulacak yeni parlamentoda temsil bulamayacak.
Merkez Seçim Komisyonu’nun, nihai sonuçları 17 Kasım’a kadar açıklaması bekleniyor.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

×