DOLAR 33,1130 0.1%
EURO 36,1064 -0.18%
ALTIN 2.573,20-1,05
BITCOIN 2111880-1.48372%
İzmir
36°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

160 okunma

Patrik Bartholomeos’dan Türk – Yunan dostluğuna tam destek

ABONE OL
24/01/2010 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ekrem-demirtasİzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş’ı kabul eden İstanbul Rum Patriği Bartholomeos, Türk – Yunan ilişkilerinin gelişimi için İTO tarafından yapılan çalışmaları takip ettiğini belirterek, “İki ülke ilişkilerinin gelişimi için yapılan bu tip çalışmaları canı gönülden destekliyoruz” dedi.

İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İstanbul Rum Patriği Bartholomeos’u ziyaret etti. İTO olarak son 15 yılda iki ülke ilişkilerinin gelişimi için yoğun bir çaba harcadıklarını bunun sonucunda dış ticaretin 15 kat artarak 4 milyar doları aştığını ama bunun gerçek potansiyeli yaratmadığını belirten Demirtaş, “Bu ticaret rahatlıkla 10 milyar dolara ulaşabilir ama Ege’de güven ortamını tam olarak sağlayamıyoruz. Devamlı olarak bazı sorunlar tekrarlanıyor. Bunlar da hem ticarete hem de ikili ilişkilere yansıyor” dedi.

 

 

 

 

İTO olarak Türk – Yunan ilişkilerinin geliştirilmesi için yaptıkları çalışmaların sadece ticaretin arttırılmasına değil aynı zamanda kalıcı dostluğun sağlanmasını da hedeflediğini kaydeden Demirtaş, iki ülke ilişkilerine büyük önem veren Yorgo Papandrau’nun Yunanistan’da Başbakan olmasının büyük önem taşıdığını söyledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da “Komşularla sıfır sorun” politikasını yürüttüğüne dikkat çeken Demirtaş, “Bunlar umudumuzu daha da arttırıyor. Bu önemli fırsatı kaçırmamamız lazım” dedi.

EGE’DE SAVAŞ UÇAKLARI UÇMASIN
İTO olarak yaklaşık 4 yıldır “Ege’de Savaş Uçakları Uçmasın” şeklinde bir kampanya yürüttüklerini, bu düşüncelerini her yerde dile getirdiklerini belirten Demirtaş, “Savaş uçaklarının sesinin yerine martı sesi duymak, savaş gemileri yerine iki kıyı arasında çalışan yük ve yolcu gemileri görmek istiyoruz. İki ülke de milli gelirlerinin çok önemli miktarını silahlanmaya ayırıyor.  Buna bir son vermeliyiz. Ege’de barış bir genç pilotun bomba pimini tutan parmağının ucunda olmamalı” diye konuştu. Bu konuda yaptıkları çalışmalara bu yıl daha da büyük ağırlık vereceklerini belirten Demirtaş,  Patrik Bartholomeos”tan da şu sözlerle destek istedi:

“1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Kuşadası ile Samos Adası arasında, yani Türkiye ile Yunanistan’ın en yakın olduğu iki nokta arasında, 1100 metrelik boğazda iki taraftan da teknelerin katılımıyla bir barış zinciri oluşturacağız. Burasının çok anlamlı bir yer çünkü, yıllar önce düzenlediğimiz Samos’ta düzenlediğimiz zirvede, Rahmetli İsmail Cem ile Yorgo Papandreau burada dostluğa kadeh kaldırmıştı, dostluğun simge fotoğrafı olan zeybetikoyu Sayın Papandreau burada oynamıştı. Sizin de programınızın uygun olması halinde bu barış zincirine katılmanızı ve Türk – Yunan dostluğunun gelişimi için yaptığımız çalışmalara destek vermenizi diliyoruz. Sizin de desteğiniz bu çalışmaları daha anlamlı kılacak, daha güçlü olmasını sağlayacaktır.”

İKİ ATEŞ ARASINDA KALSAM DA DESTEKLİYORUM
İstanbul Rum Patriği Bartholomeos da iki ülke arasındaki ilişkilerde zorlukların devam ettiğini, bazı gereksiz sıkıntıların tekrarlandığını belirterek, “Herşeye karşın Türk- Yunan ilişkilerinin gelişimi için gerek Patrikhane gerekse şahsım olarak her zaman yapılan çalışmalara büyük destek verdim. İki ülkede basının bir kısmı, bazı kesimler beni bu nedenle eleştirdi. Bazen iki ateş arasında kalsam da elimden geleni yapıyorum. 4 Şubat’ta Atina’da Sayın Papandreau’yu ziyaret edeceğim ve bu konudaki desteğimizi bir kez daha ifade edeceğim. İki ülke ilişkilerinin gelişmesi Patrikhanemiz için de son derece önemli ve yararlı” dedi.
Özellikle Heybeliada Ruhban Okulu’nun uzun yıllardır kapalı olmasına da değinen Patrik Bartholomeos, “Bizim neslimiz yavaş yavaş tükeniyor ve bu nedenle yarını çok daha fazla düşünüyorum. Din adamlarımız nerede yetişecek. Ayrıca, burada Patrikhane’nin başında Türkiye’de yetişmiş bir Türk vatandaşı din adamının olması mı, yoksa başka bir ülkeden gelen bir din adamının olması mı daha iyi olur? Tabii ki Türkiye’de yetişen bir din adamının olması çok daha iyi olur. Heybeliada Ruhban Okulu’nda yetişerek Türkiye dışında görev yapan din adamlarımızın hepsi de Türk dostudur” diye konuştu.

İTO’NUN ÇALIŞMALARINA DESTEK
İzmir Ticaret Odası’nın Türk – Yunan ticareti ve dostluğunun gelişimi için yaptığı çalışmaları takip ettiğini belirten Fener Rum Patriği Bartholomeos, bu tip çalışmaları canıgönülden desteklediğini söyledi. Önümüzdeki aylarda İzmir’e yapacağı ziyarette, İTO Başkanı Ekrem Demirtaş’ı da ziyaret etmek istediğini belirten Bartholomeos, “1 Eylül Ortodoks Kilisesi için yılbaşı günüdür, Barış Zinciri’ne katılamayabilirim ama destekliyorum” dedi. Demirtaş ise bunun üzerine, aynı hafta içinde etkinliği başka bir güne kaydırabileceklerini belirtince Patrik Bartholomeos, başka bir tarihte olması halinde ise etkinliğe katılabileceğini ifade etti.

Öğle yemeği ile devam eden ziyarette İTO Başkanı Demirtaş, Patrik Bartholomeos’a içinde incir olan ve üzerinde üç dine ait semboller bulunan bir Osmanlı Kasesi, bir tespih ile İzmir’de restorasyonu devam eden Aya Vukla Kilisesi’nin fotoğraflarının olduğu fotoğrafı sundu. Patrik Bartholomeos da, Demirtaş’a kendi yazılarının olduğu bir kitap hediye etti.

 

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.