Sırp lider Dodik'ten, İngiltere'nin yaptırım kararına tepki

8 Ağustos 2022 - 18:40

Sırp lider Dodik’ten, İngiltere’nin yaptırım kararına tepki

Sırp lider Dodik’ten, İngiltere’nin yaptırım kararına tepki
Son Güncelleme :

12 Nisan 2022 - 11:34

 Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Sırp üyesi Milorad Dodik, İngiltere’nin kendisi için aldığı yaptırım kararını sert dille eleştirdi.

Dodik, İngiltere’nin, Bosna Hersek’te barışı kasten baltaladıkları gerekçesiyle kendisi ve Sırp Cumhuriyeti Başkanı Zeljka Cvijanovic’i yaptırım listesine almasının ardından yaptığı açıklamada, “Onların yaptırım kararları umurumda değil. İngiltere’de hiçbir mal varlığım yok ve 10 senedir oraya gitmedim.” dedi.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Sefik Dzaferovic, İngiltere’nin yaptırım kararlarını desteklediklerini ve Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerinde aynı adımı atması gerektiğini söyledi.

İngiltere’nin Saraybosna Büyükelçisi Matthew Field da Twitter hesabında paylaştığı videoda, yaptırımların “sihirli değnek” olmadığını ve yaptırım kararının daha geniş yaklaşımın parçası olması gerektiğini belirtti.

Field “Milorad Dodik ve Zeljka Cvijanovic’in son faaliyetleri, Dayton Barış Anlaşması ve Bosna Hersek Anayasası’nın doğrudan ihlalidir.” ifadesini kullandı.

– İngiltere’den Bosna Hersek’teki iki Sırp siyasiye yaptırım kararı

İngiltere Dışişleri Bakanlığından bugün yapılan açıklamada, Dodik ve Cvijanovic’e, Bosna Hersek devletinin meşruiyetini ve işlevselliğini baltalama girişimleri nedeniyle yaptırım kararı alındığı belirtilmişti.

Açıklamada, söz konusu yaptırım kararı kapsamında, Dodik ve Cvijanovic’e seyahat yasağı getirileceği ve mal varlıklarının dondurulacağı kaydedilmişti.

Dodik’in, bölücü, tehlikeli ve milliyetçi söylemler kullanarak iç ve bölgesel barışı baltaladığının altı çizilen açıklamada, söz konusu kişinin etnik nefreti ve soykırım inkarını teşvik ettiği ifade edilmişti.

Açıklamada, Cvijanovic’in ise savaş suçlularını alenen yücelttiği ve Srebrenitsa’daki soykırımı reddettiğine işaret edilmişti.

-“Dodik ve Cvijanovic, Batı Balkanlar’daki istikrarı ve güvenliği tehdit ediyor”

Açıklamada, görüşlerine yer verilen İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss da bu iki siyasinin, Bosna Hersek’te zor kazanılmış barışı kasten baltaladığını, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den aldıkları cesaretle Batı Balkanlar’da istikrarı ve güvenliği tehdit ettiğini bildirmişti.

Truss, söz konusu yaptırım kararıyla barış düşmanlarından hesap sorulacağını gösterdiklerini belirterek “Dodik ve Cvijanovic’in eylemleri ve söylemleri, 26 yıldır güçlükle kazanılmış barış ve istikrarı tehdit ediyor ve 1995’te düşmanlıkları sona erdiren Dayton Barış Anlaşması’nı baltalıyor.” ifadesini kullanmıştı.

– ABD yönetimi de Dodik’e yaptırım kararı almıştı

Avrupa Parlamentosu, AB Konseyi’ni, Milorad Dodik ve ortakları için “Bosna-Hersek’teki ayrılıkçı politikaları” nedeniyle yaptırım uygulamaya çağırmıştı.

ABD yönetimi, Dodik’i, yolsuzluk yaptığı ve Bosna Hersek’in istikrarı ile toprak bütünlüğünü tehdit ettiği gerekçesiyle yaptırım listesine almıştı.

bosna hersek

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.