Türkiye'deki Makedonya göçmenlerini sevindiren haber... K.Makedonya'da vatandaşlık yasası çıktı - Balkan Günlüğü GazetesiTürkiye’deki Makedonya göçmenlerini sevindiren haber… K.Makedonya’da vatandaşlık yasası çıktı

Türkiye’deki Makedonya göçmenlerini sevindiren haber… K.Makedonya’da vatandaşlık yasası çıktı


Son Güncelleme :

29 Temmuz 2021 - 23:10

1.531 okuma


Kuzey Makedonya‘da “Türkiye’ye göç edenleri” de yakından ilgilendiren “Vatandaşlık Yasası”, mecliste kabul edildi.

1954-56 yıllarında Yugoslavya’dan Türkiye’ye göç etmiş Makedonya doğumlu on binlerce Türk vatandaşı ve onların birinci derece yakınlarını yakından ilgilendiren yasa büyük sevinçle karşılandı. Bu yasa ile birlikte Türkiye’deki Makedonya göçmenlerine Kuzey Makedonya vatandaşı olma imkanı yolu açıldı. Makedonya’daki milliyetçi Makedonların da baskısıyla yıllarca engellenen vatandaşlık yasası nihayet çıkarıldı. Bu yasa ile birlikte 4 Bin kadar Arnavut’a da vatandaş olma yolu açıldı.

 

 

 

 

 

 

 

YASA TAMAM , YÖNETMELİKLER BEKLENİYOR

 

Yasanın detayları bir ay içinde çıkarılacak yönetmeliklerle belirlenecek. Bu yüzden yasa kadar arkadan gelecek olan yönetmelikler de oldukça önemli. Türkiye’deki Makedonya göçmenleri bu yönetmelikleri merakla bekliyor. Kimlere, nasıl ve hangi şartlarla vatandaşlığın verileceği bu yönetmeliklerle belirlenecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Makedonya vatandaşlık yasası 60 yıldır beklenen bir yasa olarak Makedonya göçmenleri üzerinde memnuniyet oluşturdu. Bu yasa ile birlikte Türkiye’ye göç etmiş Makedonya göçmenlerine K.Makedonya vatandaşı olabilme imkanı doğdu.

 

 

Beycan İlyas

 

YASA’DA BEYCAN İLYAS’IN ÇABALARI SONUÇ VERDİ

Yasanın çıkartılmasında Türk Demokratik Partisi (TDP) Genel Başkanı, eski bakan ve mevcut milletvekili Beycan İlyas’ın büyük çabaları oldu. Beycan İlyas’ın yanı sıra emek veren yasaya destek veren Türk Hareket Partisi (THP) Genel Başkanı ve milletvekili Enes İbrahim ve yine yasaya destek veren diğer Türk milletvekili İsmail Jahovski bu yasada olumlu rol oynadılar.

 

  • “Mücadelemiz başarıyla sonuçlandı”

Koalisyon ortağı Türk Demokratik Partisi (TDP) Genel Başkanı ve milletvekili Beycan İlyas da TDP olarak yıllardır, Türkiye’ye göç edenlerin Vatandaşlık Yasasında “göçmen” statüsünde olmaları gerektiği yönündeki mücadelelerinin başarıyla sonuçlandığını kaydetti.

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Vatandaşlık Yasa tasarısının mecliste oylanıp kabul edildiğini dile getiren İlyas, sözlerini şöyle sürdürdü:

“8. Madde’nin ortadan kalkması sonucu Türk Demokratik Partisi olarak yıllardır, ata yurdumuz olan Türkiye’ye göç etmiş ‘göçmen’ kardeşlerimize yapılan haksızlığın ortadan kaldırmanın gurur ve şerefini yaşıyoruz. Kuzey Makedonya Vatandaşlığı için gereken diğer kriterler halen geçerli olmakla birlikte, vatandaşlığa başvuruda bulunanlar yasadaki diğer gerekli şartları doldurmak zorundadır. Bu doğrultuda bu yasa resmi gazetede yayınlandıktan sonra detaylı olarak gereken bilgileri paylaşacağız.”

  • “Kesin bir olumlu hüküm beyan etmek, anavatanımızdaki soydaşlarımıza haksızlık olur”

 

Enes İbrahim

 

 

Enes İbrahim: “Kuzey Makedonya vatandaşlığı için başvuru hakkı tanındı.”

Hükümet koalisyonunun parçası olan Türk Hareket Partisi (THP) Genel Başkanı ve milletvekili Enes İbrahim, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, yeni değişikliklerle birlikte bundan yıllar önce Makedonya’da doğup, Türkiye Cumhuriyeti’ne göç eden soydaşlara Kuzey Makedonya vatandaşlığı için başvuru hakkı tanındığını söyledi.

Bugüne kadar tüm şartları dolduran, ancak “ana vatana” göç etti ibaresinden dolayı başvuru hakkı bulunmayan vatandaşların artık Kuzey Makedonya vatandaşlığı için başvurabileceklerini aktaran İbrahim, “Yıllar önce Türkiye’ye göç edenler, Kuzey Makedonya vatandaşlığı için tüm şartları yerine getirmeleri halinde, Kuzey Makedonya vatandaşlığı için başvuru hakkı tanındı.” değerlendirmesinde bulundu.

 

ARNAVUT PARTİLERİNDEN TAM DESTEK

Muhalefet partileri Arnavutlar için İttifak ile Alternativa’nın (ASH-AAA) oluşturduğu koalisyon tarafından meclis gündemine getirilen yasa değişikliğine 57 milletvekili “evet”, 32 milletvekili ise “hayır” oyu kullandı.

Genel Başkanlığını Erdoğan Saraç’ın yaptığı muhalefetteki Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH) ise mesajında Vatandaşlık Yasasının değişikliğinin “Arnavut iktidar ve muhalefet partilerinin doğrudan doğruya, hatta hükümete şantaj yaparak” gündeme getirdiğini ve sözde AB mevzuatı kapsamında komisyonlardan kolay geçmesini temin ederek kabul edildiğini aktardı.

TMBH olarak yasanın meclisten geçmesini memnuniyetle kabul ettiklerini belirten Saraç, şu ifadeleri kullandı:

“Bu yasanın Eski Yugoslavya topraklarında yaşayan Arnavutlara yarayacağını da belirtmekte fayda vardır. Onlar haklı olarak bu yasadan ve uluslararası mevzuattan yararlanarak, kolay bir şekilde Makedonya vatandaşlığına kabul edileceklerdir. Ayrıca Eski yasanın 8. maddesinin ikinci fıkrasının değişmesiyle, yani ‘anavatan’ kavramının çekilmesiyle, Makedonya’dan farklı sebeplerden dolayı Türkiye’ye göç etmiş soydaşlarımıza da yeniden Makedonya vatandaşlığına hukuki başvuru hakkı tanımaktadır. Bugün diğer partilerimizin bildirilerine baktığım zaman, bu yasadan aslan payı çıkarmak pahasına söylemlerde bulunmaktadırlar. Hatırlatmak istiyorum, benim bu konudaki mücadelemi herkes, kendileri de bilir.”

 

Erdoğan Saraç

 

 

Yasanın Cumhurbaşkanı tarafından imzalanması ve Resmi Gazete’de nihai şekli ile yayınlanması gerektiğine işaret eden Saraç, “Ondan sonra sağlıklı bir yorum yapmak mümkündür. Şu anda iki milletvekilimiz tarafından verilen demeçler, birilerinin işlem yapıyorum bahanesiyle, soydaşlarımızı mağdur duruma düşürebilir. Bu yüzden yalnız yukarıda zikrettiğimiz maddenin değişmesi, yeniden vatandaşlık elde etme konusunda yeterli değildir. Mutlaka başvuru esnasında aranan koşulların da değişmesi lazım. Orada bir değişiklik yok. Yasanın getirilmesi sebeplerinden birine bakıldığında, bu yasadan ‘Makedonya’dan başka ülkelere göçmen olarak gitmiş vatandaşlarımız ve onların ilk kuşağı faydalanabilecektir’ hükmü bulunmaktadır. Bu yüzden uygulamayı görmeden kesin bir olumlu hüküm beyan etmek, anavatanımızdaki soydaşlarımıza haksızlık olur. Yasanın gidişatını takip ederek, ilgili taraflara sağlıklı bilgiler vereceğimizden herkesin emin olması lazım.” değerlendirmesinde bulundu.

Yasanın temel amacının 8 Eylül 1991’e kadar Makedonya’da yaşayan fakat eski Yugoslavya vatandaşı olan veya Eski Yugoslavya’nın diğer ülkelerinde yaşayan insanların vatandaşlık statünün çözülmesi olduğunu aktaran Saraç, “Bu yasa bunu sağlamaktadır. Her şeye rağmen, yasanın bu haliyle geçmesine katkıda bulunanlara da şükranlarımı belirtmekteyim.” ifadelerine yer verdi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.