‘Umarım Ermenistan Ders Alır Barış Ve Istikrar Hakim Olur’ - Balkan Günlüğü Gazetesi

‘Umarım Ermenistan ders alır barış ve istikrar hakim olur’

  Çavuşoğlu, Antalya’da bugün başlayacak Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Zirvesi (GDAÜ) ve Dışişleri Bakanları Toplantısı ile 18-20 Haziran …

‘Umarım Ermenistan ders alır barış ve istikrar hakim olur’


Son Güncelleme :

17 Haziran 2021 - 20:30

155 okuma


 

Çavuşoğlu, Antalya’da bugün başlayacak Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Zirvesi (GDAÜ) ve Dışişleri Bakanları Toplantısı ile 18-20 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek Antalya Diplomasi Forumu (ADF) hakkında gazetecilere bilgi verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek GDAÜ zirvesinin 13 ülkenin tamamını aynı masa etrafına toplayan tek oluşum olduğunu belirten Çavuşoğlu, Türkiye’nin dönem başkanlığını 1 Temmuz’da Yunanistan’a devredeceğini söyledi.

‘Güven göstergesi’

Dönem başkanlığı boyunca enerji, kadın, organize suçla mücadele, tarım, göç yönetimi ve istihdam gibi konularda 40’tan fazla faaliyet düzenlediklerini aktaran Çavuşoğlu, “Düzenleyeceğimiz toplantılara katılımın özellikle çok yüksek olduğunu söylemeliyim. Bu aslında salgına rağmen ülkemize duyulan güvenin de bir göstergesi. Bölgenin önümüzdeki 10 yıllık ekonomi ve kalkınma  hedeflerini ortaya koyan Güneydoğu Avrupa 2030 Strateji Belgesi de zirvede kabul edilecek” dedi.

Foruma şu ana kadar, 12 devlet ve hükümet başkanı, 43 dışişleri bakanı, 4 eski devlet ve hükümet başkanı ile yaklaşık 50 uluslararası örgüt temsilcisi veya eski  hükümet yetkilisi katılımını teyit etti.

‘Azerbaycan  sabretti’

Forumda “Güney Kafkasya’da Bölgesel Barış İçin Fırsatlar” başlıklı oturum gerçekleştirileceğini anlatan Çavuşoğlu,  şöyle devam etti: “Azerbaycan toprakları 30 yıl işgal altındaydı. Kahraman Azerbaycan ordusu 40 günden fazla süren mücadele ile topraklarını geri aldı. Uzun yıllar diplomasi yoluyla bu sorunun çözülmesi için Azerbaycan sabretti. Savaş bittiğine göre bölgesel barış için fırsatlar, bu panelde konuşulacak. Güney Kafkasya’nın istikrar ve barış bölgesi olmasını istiyoruz. En çok faydalanacak olan Ermenistan ve halkı olacak. Ermenistan yıllardır kendi kendini izole etti, dışladı, komşuları ile iyi değildi. Umarım bunlardan ders alır, bölgeye barış ve istikrar hakim olur.”

Çavuşoğlu, “Ermenistan’dan da katılımcıları davet etmiştik. Ermeni asıllı bir aydın katılacak. Umarım buradan herkes düşüncelerini söyler, barış ve istikrara katkı sağlar” dedi.

Milliyet

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.