Yunus Emre Enstitüsü Romanya’daki eski Türk şehri Giurgiu’ya sahip çıktıYunus Emre Enstitüsü Romanya’daki eski Türk şehri Giurgiu’ya sahip çıktı

Yunus Emre Enstitüsü Romanya’daki eski Türk şehri Giurgiu’ya sahip çıktı


Son Güncelleme :

03 Kasım 2021 - 13:05Yurt dışı ve yurt içi pek çok akademik, kültürel faaliyete, iş birliğine ve yabancı dil olarak Türkçenin öğretimi gibi kısa ve uzun vadeli projelerine imza atan Yunus Emre Enstitüsü, Giurgiu Büyükşehir Belediyesi ile pek çok alanı kapsayan iş birliği protokolü imzaladı.

Giurgiu Belediye Başkanı: Adrian Anghelescu

Giurgiu Büyükşehir Belediye Başkanı Adrian Anghelescu, dünya çapında faaliyetlere imza atan Yunus Emre Enstitüsü ile iş birliği yapmaktan ve bugün bunu somutlaştıran protokolü imzalamaktan onur duyuyorum. Bugün imzaladığımız bu protokol ile iki ülke arasında kurulmuş olan dostluğun kültürel alanda daha da pekişeceğinden eminim. Yunus Emre Enstitüsünün düzenleyeceği ve bizimle iş birliği içinde olacağı bütün çalışmaları imkânlar ölçüsünde destekleyeceğiz, dedi.

Giurgiu Şehir İdarecisi Ionel Muscalu da bugünkü protokolle dostluğumuzun resmî belgesi imzalanmış oldu. Yapılacak ortak çalışmalar ve ziyaretlerle kültürel bir bütün oluşturacağımıza inanıyoruz. Geçmişten gelen benzerliklerimiz farklılıklarımızdan daha fazla. Bugünden itibaren Bükreş Yunus Emre Enstitüsü ile bu benzerliklerimizin üzerinde durup kültürel birlikteliğimizi güçlendireceğiz. Giurgiu şehri günümüzde Romanya’da yaşayan T.C. vatandaşlarının ve soydaşlarının Türkiye’ye gidip gelirken kullandıkları yol üzerinde bulunuyor, diye sözlerine ekledi.

Bükreş YEE Müdürü Mustafa Yıldız;

Bükreş Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Mustafa Yıldız, Türkiye ve Romanya sadece coğrafi olarak değil, belli bir geçmişe dayalı kültürel birikimi ve ortaklığı olan iki ülkedir. Bugün iş birliği protokolümüze imza attığımız yer olan ve Osmanlı Dönemi’ndeki ismi ile “Yergöğü” veya “Yerköy” olarak bilinen “Giurgiu” şehri ise Osmanlı Dönemi’nde çok işlek olan güzergâhtaki şehirdir. Kalıntılara ve ayakta kalan birkaç esere bakıldığında ise buranın eski bir Türk şehri olduğu görülmektedir. Geçmişten beri devam eden birlikteliğimizin gelecek nesillere dostluk ve sevgiyle birlikte kalıcı bir miras olarak aktarılmasını arzuluyoruz. İmzaladığımız protokol kâğıt üzerinde kalmayacak, önümüzdeki aydan itibaren isteyen bütün belediye çalışanlarına derhâl Türkçe öğrenim desteği vereceğiz. Düzenlenecek ortak faaliyetlerin organizasyonunda birbirimize destek olacağız. Birlikten doğan güç bize daha çok kültür-sanat etkinliği yapabilme ve daha çok kişiye Türkçe öğretme imkânı sağlayacak, dedi.

Bükreş Yunus Emre Enstitüsü ile Giurgiu Büyükşehir Belediyesi arasında, belediye çalışanlarına yönelik Türkçe derslerinin verilmesi ve ortak faaliyetlerin organizasyonu hususunda iş birliği yapıldı. Yunus Emre Enstitüsü Romanya’daki başarılı girişimleri ile yerel yönetimlerle ilişkilerini sıkı tutma yolunda önemli mesafeler kat etmektedir.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.