DOLAR 33,1130 0.1%
EURO 36,1064 -0.18%
ALTIN 2.573,20-1,05
BITCOIN 2111880-1.48372%
İzmir
36°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

153 okunma

Büyükşehir’e Bosna Çıkarması

ABONE OL
19/03/2010 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

bosna-bursaÇanakkale Zaferi kutlamalarına katılmak için Türkiye’ye gelen Bosnalı heyetler, kardeş şehir Bursa’yı da unutmadı. Bosna Hersek Savunma Bakan Yardımcısı Osman İsmailoviç ile Altın Zambak Gaziler Derneği üyeleri Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Abdullah Karadağ’ı ziyaret etti.

Başkan Vekili Abdullah Karadağ Heykel’deki tarihi binada yapılan ziyaretlerde ilk olarak Bosna Hersek Savunma Bakan Yardımcısı Osman İsmailoviç, Savunma Bakanlığı Müsteşarı Hasan Borovino, Bosna Hersek Yeşil Bereliler Derneği Genel Sekreteri Faruk Tanyeta, Saray Bosna Yeşil Bereliler Derneği Genel Sekreteri İsmir Nokto ve Starigrad Yeşil Bereliler Derneği Başkanı Vahit Aliç’i ağırladı. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Necmettin Şenocak’ın da hazır bulunduğu ziyarette konuşan Savunma Bakan Yardımcısı İsmailoviç, Çanakkale Zaferi’nin kendileri için de çok önemli olduğunu belirterek bu nedenle her yıl 18 Mart’ta Türkiye’ye gelmeye çalıştıklarını söyledi. Ortak düşmanlara karşı fikir ve maneviyat olarak Türkiye ile ortak hareket ettiklerini ifade eden İsmailoviç, “Kardeş ve gönülden olduğumuzu beyan etmek için buradayız. Diğer ülkelerde de kardeş şehirlerimiz var ancak hiçbirini Türkiye kadar yanımızda görmüyoruz” dedi.

“Dünya tarihine altın harflerle yazıldı”
Bosnalı heyeti Çanakkale hassasiyeti nedeniyle kutlayan Başkan Vekili Abdullah Karadağ ise, 250-300 bin kişinin şehit olduğu savaşta, Türk’ü, Arnavut’u, Boşnak’ı, Ermeni’si ve Rum’uyla yedi düvele karşı mücadele verildiğini hatırlattı. Bu zaferin dünya tarihine altın harflerle yazıldığını dile getiren Karadağ, Bosna Hersek’in de Avrupa’nın göbeğinde bağımsız mücadelesi verdiğini ve bu mücadelede Türkiye’nin her zaman Bosna Herkes’in yanında yer aldığını hatırlattı. Karadağ, ziyaretin anısına Bakan Yardımcısı İsmailoviç ve beraberindeki heyete, çini plaket ve Bursa kitabı hediye etti.

“Bosna’da hepinizin bir evi var”
Avrupa’nın göbeğinde 1992-1995 yıllarında arasında büyük imkansızlıklarla Sırplar’a karşı bağımsızlık mücadelesi veren ve bizzat cephede görev alan Altın Zambak Gaziler Derneği üyeleri de Başkan Vekili Karadağ’ı ziyaret etti. Meclis Salonu’nda yapılan ziyarette konuşan eski 7. Kolordu Komutanı Albay Şerif Patkoviç, “Bosnalı gaziler, bağımsızlığımızın devam edeceğinin garantisidir. Savaş yıllarında Türk halkının bize ne kadar destek verdiğini biliyoruz. Neslimizi devam ettirmek için Bosna’daki mücadelemiz devam ediyor. Sizleri de Bosna’ya bekliyoruz. Bağımsızlık mücadelemizde her zaman yanımızda olan sizlerin Bosna’da birer evi olduğunu unutmayın” dedi.

“Sizlerle gurur duyuyoruz”
Bosna’da yaşanan savaş yıllarında Bursa’da yeni evlenen gelinlerin, bileziklerini, küpelerini yardım için Bosna’ya bağışladıklarına bizzat tanık olduğunu anlatan Başkan Vekili Abdullah Karadağ, “Avrupa’daki minarelerde ezan okunan tek şehirsiniz. Aynı Tophane’de olduğu gibi 500 metrede 5 cami var. Bu bizim ayrı bir onur. Bunu sağlamak için büyük mücadeleler veren sizlerle gurur duyuyoruz” diye konuştu.
Genel Sekreter Yardımcısı Necmettin Şenocak da, resmi kardeşlik ilişkilerinin yeni bir mesele olduğunu ancak iki ülke arasındaki kardeşliğin 15 asırdır sürdüğünü vurguladı.
Karadağ ve Şenocak, çini plaket ve Bursa kitabı hediye ettiği heyetle, tarihi bina önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.