Dimitri Druças Ankara’daydı

2 Mart 2024 - 23:30

Dimitri Druças Ankara’daydı

Dimitri Druças Ankara’daydı
Son Güncelleme :

12 Nisan 2010 - 22:00

171 okuma
(Last Updated On: 12/04/2010)

Davutoglu_Drucas17-8 Nisan 2010 tarihlerinde Yunanistan Dışişleri Bakanı Vekili Dimitri Druças, iki günlük çalışma ziyareti amacı ile Ankarada’ydı. Ankara ziyareti öncesinde Druças ve beraberindeki kalabalık heyet, Fener Rum Patrikhanesi’ni ziyaret ederek Patrik Bartholomeos ile görüştü.

Çalışma ziyareti sonucunda Druças ve Davutoğlu, Türkiye ve Yunanistan arasında bugüne dek kabul edilen güven artırıcı önlemlere ilave olarak beş yeni güven artırıcı önlem kabul ettiler. Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya1 göre Türkiye ve Yunanistan arasında kabul edilen ek güven artırıcı önlemler arasında, Türkiye ve Yunanistan Barış İçin Ortaklık (BİO) eğitim merkezlerinde ortak BİO eğitim programları düzenlenmesi, Harp Akademilerinin planlı yurtdışı gezi faaliyetleri kapsamında karşılıklı ziyaretler düzenlenmesi, Kurmay Kolejleri ve askeri öğrenciler arasında belirlenmiş karşılıklı ziyaretler kapsamında Harp Okulları arasında ortak bilimsel faaliyetlerin icrası da yer alıyor.

 

 

 

Davutoğlu, Druças ile düzenlediği ortak basın toplantısında*, Türkiye ve Yunanistan’ı ortak çıkar alanı haline dönüştürmeyi hedeflediklerini kaydetti. Davutoğlu, Türkiye’nin bütün komşularıyla “sıfır problem, maksimum işbirliği” amaçladığını ifade etti. Davutoğlu’nun daveti üzerine Ankara’ya gelen Druças ise Türkiye ve Yunanistan arasında kabul edilen güven artırıcı önlemlerin karşılıklı güvenin artırılması ve güven ikliminin oluşturulması açısından önemine dikkat çekti. Ekonomi ve ticaret alanında ilişkilerin geliştirilmesi amacı ile çalışma başlatacaklarını söyleyen Druças, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mayıs 2010’da gerçekleştireceği Atina ziyaretinde bir iş forumu düzenleneceğini belirtti. Basın toplantısında Druças, ekonomik alan ile bağlantılı olarak bir turizm teşvik paketinin hazırlanması ile vize konusunun da ele alındığını ifade etti. Bununla birlikte Druças, Davutoğlu ile gerçekleştirilen görüşmede doğal afet ve çevre sorununun da ele alındığını dile getirdi.

Konu ile ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu, “Druças ve Davuoğlu’nun görüşmelerinde işbirliğinin güçlendirilmesi yönünde sergiledikleri ortak irade sevindiricidir. Bununla birlikte bu diyalog süreci her iki ülkede yaşayan azınlıklara ait konuların da ele alınacağı yönündeki beklentimizi güçlendirmektedir. Basın toplantısında Davutoğlu, Türkiye ve Yunanistan’ın kader ve geleceğinin aynı olduğunu ifade etmiştir. Gerçek bir diyalog için kaderi anlaşmalar ile belirlenmiş iki azınlığa ait konuların ele alınmasının bir şart olduğu unutulmamalıdır” açıklamasında bulundu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.