DOLAR 33,1128 0.09%
EURO 36,0632 -0.28%
ALTIN 2.576,62-0,92
BITCOIN 2112866-1.50619%
İzmir
36°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

150 okunma

Şiirin kalbi İzmir’de atıyor…

ABONE OL
19/03/2010 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

konak-siirPEN, Türkiye Yazarlar Sendikası ve Edebiyatçılar Derneği işbirliği ile Konak Belediyesi’nin ev sahipliğinde,6.Uluslararası İzmir Şiir Buluşması  Dr.Selahattin Akçiçek  Eşrefpaşa Kültür Merkezi’nde başladı. Makedonya’nın konuk ülke, oyuncu, şair ve çevirmen Ülkü Tamer’in onur konuğu olarak katıldığı etkinlik fotoğraf sanatçısı Dç.Dr. Beyhan Özdemir’in, Makedonya’da çekilmiş fotoğraflarından oluşan sergi ile açıldı. Açılış sırasında Makedonya Göçmenleri Derneği Halk Oyunları ekibinin gösterisini ilgiyle izleyen konuklar oyunculara eşlik etti.

Sanatseverlerin büyük ilgi gösterdiği buluşmanın açılış konuşmasını Pen İzmir temsilcisi Hayri K.Yetik yaptı.Yetik, on yılı aşkın deneyimin ürünü olan şiir buluşmasının, İzmir halkının şiire olan düşkünlüğü sayesinde altıncı yıl olgunluğuna ulaştığını söyledi. Yetik,”Uluslararası İzmir Şiir Buluşması edebiyatımızın cümle kapısı anlamında iddialı bir etkinliktir “ dedi. Türkiye Yazarlar Sendikası Genel Başkanı Enver Arcan da, İzmir’de gerçekleştirilen şiir buluşmasını kıskandığını, imrendiğini belirterek, bu tür etkinliklerin İstanbul’da da yapılıyor olmasını diledi.

Ülkü Tamer’in “Şiir nasıl yanıt verir” adlı dizelerini okuyarak konuşmasına başlayan Konak Belediye Başkanı Dr.Hakan Tartan Mateja Matevski’den Lidia Dimkovska’ya dek, değişik kuşakların temsilcisi sayılabilecek en önemli isimleri konuk etmekten sevinç duyduğunu belirtti. Tartan,” Konuk şairimiz Türkiye’nin ve Türkçemizin büyük bir ismi Ülkü Tamer. Duru ve sahici diliyle üç kuşağın tanıdığı önemli şair konuğumuzu sanatseverler ile buluşturuyoruz. Bu yıl 6. Uluslararası İzmir Şiir Buluşması’nı, önceki yılların birikimlerini süzerek geliştirdik. Kapalı salonlarda kalmadan, dış mekanları ve doğayı da değerlendirelim istedik. Kalabalıklar, sokaklar, caddeler ve denizle buluşma çabamız bunun içindir “ dedi.

 

Makedonya’dan dostları ağırlamaktan mutlu olduğunu vurgulayan Tartan şöyle konuştu:” Ulu Önder Atatürk ile bütünleşen bir bağımsızlık mücadelesinin en önemli yapı taşlarından biri olan dost ve kardeş Makedonya’lı şairler de aramızda. Bizim için büyük bir keyif Makedonya’dan dostlarımızı ağırlamak. Ve tabi ki bir başka mutluluk ve gurur kaynağı değerli Ülkü Tamer,Türk şiirinin en büyük şairlerinden biri.Gerçekten yaşayan en büyük şairi. Hepimiz onun dizelerini gençlik yıllarımızda “üşür ölüm bile” diye dile getirdiği sözcükte mesela ne yolculuklar yaptık kim bilir beynimizin labirentlerin de…Büyük mutluluk duyuyorum,Ülkü Tamer’i burada ağırlamaktan.Onun kimliğinde aslında 6. İzmir Şiir Buluşması ayrı bir güç ve büyüklük kazandı.Bu ancak onun kimliğinde olabilirdi. Onun için buraya kadar da gelip buraya teşrif ettiği için kendisine şükranlarımı sunuyorum.”

Başkan Tartan konuşmasını kendi yazdı “Kurşun kalem yazamıyor “adlı şiiriyle tamamladı. Tartan şair Refik Durbaş ile birlikte Ülkü Tamer’e onur plaketi verdi.    Buluşmaların ilk gününde  Refik Durbaş ve Namık Kuyumcu’nun ”Şiirle geçti bunca yıl” başlığı altında yönelttiği soruları Ülkü Tamer yanıtladı. Aynı gün Özlem Sezer, Fergun Özelli, Seçil Özcan ve Önder Kızılkaya Ülkü Tamer’in şiirlerini seslendirdi. Ayrıca “Makedonya’dan dünya şiirine bakışlar” konulu panel düzenlendi. Çiğdem Ülker’in yönettiği panele Mateja Matevski, Biba İsmail ve Bogomil Gyuzelov konuşmacı olarak katıldı. Düzenleme kurulu geçtiğimiz aylarda yitirdiğimiz şair ve yazar Dinçer Sezgin’i de unutmadı. Dinçer Sezgin anısına düzenlenen şiir saatinde İzmir Devlet Tiyatrosu Sanatçısı Hülya Savaş ve konuşma eğitmeni Bilgehan Oğuz sunum yaptı.. Ardından “Makedonya’da şiir, Makedon şair” başlıklı paneli Biba İsmail yönetti.Panelde,Adnan Özer, Hristo Petreski, Lidija Dimkovska ve Aleksandar Prokopiev konuşmacı olarak yer aldı.

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.